خوردنی‌های زمستانه/ با کوتاه‌تر شدن روزها از منابع غذایی کلسیم غافل نشوید

سلامانه: یک متخصص تغذیه گفت: تغییرات فصلی می‌تواند بر نیازهای بدن به موادمغذی مختلف تاثیر بگذارد.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر امید توپچیان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی در فصل زمستان و مستعد شدن فرد به سرما خوردگی، داشتن رژیم غذایی مناسب به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
وی ادامه داد: تغییرات فصلی می‌تواند بر نیازهای بدن به مواد مغذی مختلف تاثیر بگذارد. با توجه به کوتاه بودن طول روز در پاییز و زمستان و مایل بودن زاویه تابش خورشید توصیه می‌شود همه افراد از منابع غذایی حاوی کلسیم استفاده کنند و در صورت دسترسی نداشتن به این منابع به طور حتم با مشورت پزشک از مکمل آن استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه مصرف ویتامین‌های گروه B و D در پیشگیری از افسردگی موثر هستند، یادآور شد: نوشیدن یک فنجان شیر داغ پیش از خواب، مصرف مواد مغذی نظیر سبزیجات، هویج، زرد آلو، تخم مرغ، جگر، فلفل سبز، گل کلم، لیمو، پرتقال، گریپ فروت و... به حفظ سلامت فرد در فصل زمستان کمک می‌کند.
دکتر توپچیان  همچنین اظهار داشت: بسیاری از افراد به دلیل کوتاه تر شدن طول روز از برخی فعالیت‌های روزانه نظیر پیاده‌روی یا رفتن به باشگاه ممانعت می‌کنند، این در حالی است که پیاده‌روی می‌تواند از طریق تقویت سیستم ایمنی بدن و... از ابتلا به بیماری‌های تنفسی پیشگیری کند.
درنهایت عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، به تصور اشتباه عموم در میزان نوشیدن مایعات در فصول سرد سال اشاره و خاطر نشان کرد: بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند در فصل زمستان برخلاف فصل تابستان نیاز به مصرف مایعات کمتر است، در حالی که برای حفظ سلامت پوست در زمستان، مصرف مایعات حداقل 8 لیوان در روز ضروری است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif