پسر 5 ساله‌ام با علاقه به مهد نمی‌رود!

سلامانه: پسر پنج ساله‌ام را از چهار ماه پیش به مهد فرستادم. بعد از یک ماه که با ذوق و شوق رفت، دیگر با علاقه نمی‌رود. مدام می‌گوید آن‌جا خسته کننده است و چرا باید هر دو روز یک بار بروم و هفته‌ای یک‌بار بس است. به زور تشویق و کادوهایی که برایش می‌خریم، به مهد می‌برم‌اش. به نظرتان باید اجبارش کنم برود یا اصلا بی‌خیالش شوم؟
پاسخ از ریحانه نوذریان، کارشناس‌ارشد روان‌شناسی
داشتن کودکی که هر بار برای مهدکودک رفتن قشقرق به پا یا هزار جور بهانه ردیف می کند، برای هر پدر و مادری می‌تواند کابوس باشد. این‌که کودک برای رفتن به مهدکودک علاقه نشان نمی‌دهد، می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد مثل اضطراب جدایی. اما برای کودکی که مدتی با اشتیاق به مهدکودک می‌رفته و حالا برای رفتن به مهد، بهانه می‌آورد باید به دنبال دلایل دیگری هم بود.
به روابط خودتان و همسرتان دقت کنید
گاهی تنش‌های بین والدین سبب ایجاد ناامنی در کودکان می‌شود و از این رو کودکان تمایلی به جدا شدن از مادر و دور شدن از خانه نشان نمی‌دهند. اگر چنین شرایطی وجود دارد، سعی کنید تا مشکل بین خود و همسرتان را حل کنید.
شاید در مهد دچار مشکل شده؟
کودکی که مدتی با علاقه به مهدکودک می‌رفته و ناگهان علاقه‌اش را از دست داده، ممکن است در مهد دچار مشکل شده باشد یا رفتاری از مربی یا مدیر مهدکودک سبب ایجاد نگرانی در کودک شده باشد. حتما درباره روابط کودک با مربی و دیگران تحقیق کنید. از خود کودک دلیل یا دلایل علاقه نداشتنش برای رفتن به مهد را بپرسید.
روابط او با دوستانش را در مهد بررسی کنید
بسیاری از کودکان ممکن است آداب خاصی برای بعضی از کارهایشان داشته باشند که بی احترامی به آن‌ها سبب ایجاد ناراحتی و بی علاقگی برای رفتن به مهدکودک می‌شود. مثل آداب دست شویی رفتن یا آداب غذا خوردن. حتما پرستار مهد و مربی کودک‌تان را از نیازهای خاص کودک‌تان مطلع کنید و از کودک هم درباره احساسش برای انجام دادن بعضی کارها در مهد مثل دست شویی رفتن سوال کنید. همچنین داشتن مشکل در روابط کودک با دوستانش در مهدکودک می‌تواند باعث بی علاقگی او شود. وجود همکلاسی قلدر یا آزاردهنده هم می‌تواند دلیلی برای نرفتن به مهد باشد.
این 5 نکته را فراموش نکنید
در نهایت اگر هیچ‌کدام از دلایل بالا عامل مشکل نبود، به کودک‌تان فرصت دهید. به یاد داشته باشید که: 1- با کودک‌تان بحث و جدل و او را به دلیل نرفتن به مهدکودک شماتت و سرزنش نکنید. 2- از مهدکودک به‌عنوان وسیله‌ای برای تنبیه استفاده نکنید. مثلا اگر کودک کار خطایی کرد، او را با گفتن این‌که در مهدکودک به خاطر این کار بد به حسابت خواهند رسید، تهدید نکنید. 3- احساساتش را به رسمیت بشناسید و او را به دلیل هیچ‌کدام از احساساتش شماتت نکنید. 4-به یاد داشته باشید تحت هیچ شرایطی به کودک‌تان باج ندهید. باج دادن نه تنها مشکل شما را رفع نمی کند بلکه بر رابطه تان با کودک اثر منفی دارد. 5- به یاد داشته باشید که کودکان کارهایی را انجام می‌دهند که دوست داشته باشند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif