جویدن یخ، مداد و ناخن باعث پریدگی دندان می‌شود

سلامانه : یک دندانپزشک گفت: جویدن یخ، مداد و ناخن، باز کردن در قوطی با دندان، انجام ورزش‌های پر ریسک بدون محافظ دندانی، دوچرخه‌سواری یا اسکوتر در کودکان و مکیدن مکرر لیمو ترش و لواشک از عوامل اصلی ضربه یا خوردگی یا زبری دندان هستند.

 پریسا مهراشتیاق در گفت‌وگو با فارس، به عواملی که موجب خرد شدن دندان‌ها می‌شود، اشاره کرد و گفت: دندان قروچه شدید به دنبال استرس‌های زیاد روزانه باعث خردگی دندان می‌شود که  استفاده از محافظ دندان در جلوگیری از اثرات سوء آن نقش دارد.

جراح و دندانپزشک کودکان تصریح کرد: عادت مخربی چون جویدن یخ، باعث ترک خوردن مینا می‌شود؛ همچنین نگهداشتن سوزن وسط دندان‌های جلو توسط خیاط‌ها یا عادت به جویدن مداد و ناخن در دانش‌آموزان به خرد شدن دندان‌ها منجر می‌شود.

مهر اشتیاق اظهار داشت: مکیدن مواد غذایی بسیار ترش چون لیمو ترش و لواشک به صورت مکرر باعث تحریک مینا و زبری دندان می‌شود چرا که حاوی مقدار زیادی اسید هستند.

این دندانپزشک استفاده از زیورآلات در زبان را موجب شکستگی دندان دانست و گفت: باز کردن در قوطی با دندان، انجام ورزش‌های پر ریسک مثل بوکس بدون محافظ دندانی، تصادفات و ضربات شدید و حتی دوچرخه‌سواری یا اسکوتر در کودکان از عوامل اصلی ضربه به دندان جلو می‌باشد.

مهراشتیاق تصریح کرد: بیماری‌های مادرزادی مربوط به دندان‌ها نیز به علت نقص ساختاری دندان‌ها به خرد شدن دندان می‌انجامد.

جراح و دندانپزشک کودکان ادامه داد: اگر به دنبال پوسیدگی دندان، عاج دندان درگیر شود باعث خرد شدن مینا می‌شود.

مهر اشتیاق به افراد توصیه کرد: به دنبال خرد شدن دندان به هر علتی سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.