دندان‌پزشکم عاشقم شده!

سلامانه: دختری 25 ساله‌ام، خوش‌تیپ و تحصیل‌کرده. خواستگار هم زیاد دارم. به تازگی به خاطر دندان درد به یک پزشک مراجعه کردم که بعد از دو جلسه عصب‌کشی، متوجه شدم که مراحل درمان را الکی طولانی می‌کند! از نگاهش فهمیدم به من علاقه‌مند شده و نمی‌تواند حرفش را بزند. او به دل من ننشسته است اما چند روز پیش، مادرش به من زنگ زد تا برای خواستگاری بیایند. حالا که به دلم ننشسته، اجازه بدهم برای خواستگاری بیایند یا نه؟
پاسخ از صدیقه معدنی، کارشناس‌ ارشد روان‌شناسی
در بحث مشاوره پیش از ازدواج، ملاک‌های زیادی در دو طرف بررسی می‌شود که زیبایی یکی از آن‌هاست و قاعدتا عامل جذب اولیه خواستگاران شما هم بوده است البته اگر به ادعای خودتان، واقعا خوش‌تیپ و زیبا باشید. در این بین ظاهرا تا به ‌حال، کار هیچ‌کدام از خواستگاران شما به مراحل خواستگاری کشیده نشده و در همان مرحله مطلوب بودن تیپ ظاهری شما و علاقه‌مند شدن به آن باقی مانده چراکه هنوز مجرد هستید. در ادامه چند توصیه به شما داریم.

اجازه بدهید به خواستگاری بیایند
در این مورد خاص، گفت‌وگو و بررسی تناسب شخصیتی و زمینه اعتقادی و خانوادگی دوطرف تاکنون بدون بررسی مانده است. خواستگار مد نظرتان بهترین راه را انتخاب کرده و قبل از هر اقدامی، موضوع را با مادر و خانواده‌اش در میان گذاشته است. این یک علامت مثبت است که نشان از تصمیم آقای دکتر برای ازدواج دارد، نه رابطه‌ای بی سرانجام. بنابراین توصیه من به شما این است که فرصت ابراز علاقه و ادامه یافتن گفت‌وگو را به خودتان و طرف مقابل بدهید تا طی این جریان متوجه شوید که ادامه جلسات گفت‌وگو در مراسم خواستگاری، مطلوب است یا نیازی به ادامه نیست.

به دل نشستن با گفت‌و‌گو تغییر می‌کند
خواستگاران زیادی داشته‌اید و هیچ‌کدام به سرانجام نرسیده است، اصلا نمی‌خواهم بگویم که در این اتفاق مشکل از شما بوده اما شاید ملاک‌هایی دارید که نیاز به بررسی بیشتری دارد. در همین مورد خاص، آیا فقط به این دلیل که طرف مقابل به دل‌تان ننشسته‌، می‌خواهید به او جواب منفی بدهید؟ توجه داشته باشید که بحث مطلوبیت ظاهری یا همان به دل نشستن با گفت‌وگو تغییر می‌کند. گفت‌و‌گو باعث می‌شود تا این احساس به سمت منفی و بی علاقگی برود یا به سمت مطلوبیت و ایجاد علاقه. اگر این طیف به سمت بی علاقگی پیش رفت که تکلیف معلوم است و تمام کردن جلسات خواستگاری، بهترین عکس العمل خواهد بود. اما اگر به سمت علاقه‌مندی رفت، بهتر است پس از بررسی‌های خودتان و خانواده، از یک مشاور کمک بگیرید.

بعد از 3 جلسه گفت‌و‌گو، بروید مشاوره
مشاوره پیش از ازدواج زمانی معنا پیدا می‌کند که شما حداقل سه جلسه گفت‌وگو در مراسم خواستگاری داشته باشید و به توافق حداقل ۵۰ درصدی با هم رسیده باشید. بعد از آن، یک مشاور درباره اصولی بودن تصمیم‌تان، نظر نهایی را خواهد داد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif