برادرم مدام از همسرش گلایه و بدگویی می‌کند!

سلامانه: برادرم حدود شش ماه پیش با دختری که خودش انتخاب کرده بود، ازدواج کرد و تقریبا سه ماه اولش، خیلی با هم خوب بودند. بعد از آن، هر وقت تنها به خانه ما (من مجردم و در خانه پدرم هستم) می‌آمد، از خانمش و رفتارهایش گلایه می‌کرد و کمی عصبی شده است. چند روز پیش به او گفتم اگر خیلی اذیت هستی، طلاق بگیر که گفت نه، هنوز دوستش دارم. چطور به او کمک کنم؟ والدینم هم با جدا شدنش موافق هستند.
 
پاسخ از فریبا البرز، کارشناس‌ ارشد مشاوره‌خانواده
اوایل ازدواج چون معمولا دو طرف شناخت درست و کافی از یکدیگر پیدا نکرده‌اند، اختلاف‌نظرهای بیشتری در زندگی مشترک رخ می‌دهد. نکته مهم این است که این قضیه نباید غیرقابل حل و فاجعه قلمداد شود. درخصوص شما، برادرتان به جای یافتن راهکاری منطقی برای حل مشکلاتش یا کمک گرفتن از یک مشاور به خانواده‌اش مراجعه و با آن ها درددل کرده و بدتر از آن، نسخه پیچی سریع خانواده برای طلاق گرفتن است! پیشنهاد می‌کنم در درجه اول ایشان را به مشاور خانواده ارجاع دهید تا کمکی کاملا بی‌طرف و علمی برای حل مشکل دریافت کند. اما درباره این‌که گفته‌اید به عنوان خواهرش چه کنم، به چند مورد از اقداماتی که خانواده‌تان باید انجام دهد در ادامه اشاره می‌کنم.
تعصبات خانوادگی را کنار بگذارید
مسلما خانواده‌ها خواسته یا ناخواسته حق را به فرزند خود می‌دهند. سعی کنید حالا که برادرتان درددلی با شما می‌کند، علاقه تان به وی سدی نشود در مقابل انصاف و واقع‌بینی شما. همچنین تذکر این نکته به برادرتان که صبر، استقامت و گذشت جزو لاینفک زندگی‌مشترک است و هر وقت شتاب و غرور اتفاق بیفتد، زندگی مخدوش می‌شود، ضروری به نظر می‌رسد.
این نکات را به برادرتان بگویید
در یک فرصت مناسب با برادرتان گفت‌و‌گو کنید و به او بگویید کاملا طبیعی است که دو نفر به عنوان زن‌وشوهر که از دو فرهنگ و خانواده متفاوت هستند، اختلاف نظر بین‌شان رخ دهد. باید مراقب بود این اختلاف عقیده به تحقیر دیگری منجر نشود. باید توجه داشت گاهی زن‌وشوهر بیش از آن‌که به حل مشکل فکر کنند به قدرت‌نمایی فکر می‌کنند یعنی هر کدام می‌خواهد برتری و فهم بیشتر خود را به نمایش بگذارد و در این‌جاست که زندگی مشترک به میدان جنگ تبدیل می شود. همچنین ممکن است برادرتان انتظار داشته است وقتی ازدواج می‌کند، همسرش تمام نیازهای او را رفع کند. افرادی با چنین تصوری، وقتی این اتفاق نمی‌افتد احساس ناکامی و آزردگی می‌کنند. این یک تصور اشتباه است. همسر بخشی از نیازها را برطرف می‌کند نه همه آن را.
خاطرات خوب اوایل زندگی‌شان را یادآوری کنید
یادآوری این نکته هم به برادرتان خوب است که او و همسرش همدیگر را دوست داشته اند و خوشبختانه برادرتان گفته هنوز هم همسرش را دوست دارد، مطمئنا خاطرات دو نفره زیبایی با هم داشته‌اند، برای تشکیل این زندگی بسیار زحمت کشیده‌اند و ... پس قرار نیست با کوچک‌ترین تلنگری این نهال نوپا شکسته شود. این یادآوری می‌تواند در این شرایط برای گرفتن تصمیمی اصولی‌تر به برادرتان کمک کند.
آسیب‌های درد دل کردن را به او بگویید
زمانی که انسان با یک سری مشکلات مواجه می شود، از درد دل کردن برای آرام کردن خودش استفاده می کند اما حالا که پدر و مادرتان در همین ابتدای کار با طلاق مشکلی ندارند، بهتر است از برادرتان بخواهید اگر زندگی مشترکش را دوست دارد، با آن‌ها حداقل برای مدتی کوتاه درددل نکند. اطرافیان هم هوشیار باشند از نسخه دادن مبنی بر بچه‌دار شدن برای حل مشکل خودداری کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif