14 دم‌نوش آرامش‌بخش/ آرامش اعصاب و روان با نسخه طب سنتی

سلامانه: استرس و اضطراب عامل اصلی دغدغه‌های فکری امروزی است. سعی کنید همیشه از استرس‌های بیهوده و ناراحتی‌های بیجا خودداری کنید. استرس و ناراحتی در سلامتی روح و روان تأثیر بسیار بدی دارند. ورزش صبحگاهی , برنامه‌ریزی در استراحت روزانه، خواب بعدازظهر می‌تواند باعث آرامش اعصاب و روان باشد. ورزش کردن یکی دیگر از راه‌های کسب آرامش و نشاط بدن هست. روزانه نیم ساعت ورزش صبحگاهی می‌تواند شمارا در طول روز و در حین کار کردن سرحال و شاداب نگه دارد.
با این وجود، اما ممکن است در بعضی‌اوقات این موارد نتوانند به‌اندازه کافی در حفظ آرامش اعصاب کمک کند. در این لحظه شاید استفاده از قرص‌های آرام‌بخش چاره خوبی باشد ولی بهتر است دست نگه‌ دارید.
به گفته دکتر محمدعلی یزدیان، متخصص طب ایرانی، راه بهتر و بدون هیچ‌گونه ضرری هم وجود دارد؛ استفاده از داروهای گیاهی آرام‌بخش که بهترین راه برای آرامش اعصاب و روان هستند و در ادامه تعدادی از داروهای گیاهی را که می‌تواند آرامش را به شما هدیه کنند، نام می‌بریم.

داروی آرامش‌بخش اسطوخودوس

مهم‌ترین خاصیت اسطوخودوس برای تقویت هوش و ذهن آدمی هست. در این صورت می‌توانید متوجه شوید که بااحساس آرامش داشتن و عدم استرس و نگرانی تأثیر مستقیم دارد. اگر سینوزیت دارید حتماً از اسطوخودوس کمک بگیرید. 

داروی آرامش‌بخش بیدمشک

شاید تابه‌حال برای درمان سردرد و یبوست از عرق بیدمشک استفاده کرده باشید. اما این را هم بدانید که در صورت مصرف عرق بیدمشک می‌توانید آرامش خود را بیابید. زیرا در درمان استرس از عرق بیدمشک استفاده می‌شود.

گیاه شانکپورشپی

اگر استرس زیادی دارید و یک شخصیت استرسی هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از گیاه دارویی آرام‌بخش شانکپورشپی هست. یک گیاه دارویی که برای بی‌خوابی هم بسیار مناسب هست. 

داروی آرامش‌بخش گشنیز

در بین انواع گیاهان آرام‌بخشی که تا الآن ذکر کردیم شاید تعجب کنید که گشنیز طبعی سرد دارد. اما در صورت استفاده از تخم گشنیز باعث تقویت قلب شما می‌شود. مطمئناً در افزایش حس آرام‌بخش بودن روان و اعصاب شما تأثیرگذار هست. 

گیاه شقایق برای آرام‌بخش بودن اعصاب

استفاده از گلبرگ شقایق برای حس آرامش داشتن در طول روز گزینه خوبی است. برای پی بردن از میزان و نحوۀ مصرف باید طبق نظر متخصص طب سنتی که شرایط شمارا بررسی می‌نماید، عمل نمایید.

داروی آرامش‌بخش بنفشه

اگر دچار افسردگی و استرس کوتاه شدید و به دنبال قرص آرام‌بخش هستید پیشنهاد می‌کنیم کمی دست نگه‌دارید. شاید در منزل شما کمی روغن بنفشه باشد. اگر احساس سردرد و کمی نگرانی دارید پیشنهاد می‌کنیم، برای آرامش اعصاب خود از روغن بنفشه کمک بگیرید. 

داروی آرامش‌بخش آویشن

آویشن طبع گرمی دارد و برای تقویت روان و حفظ آرامش تأثیر خوبی دارد. علاوه بر اینکه جزء داروهای گیاهی آرام‌بخش است، برای دستگاه و سیستم گوارشی بدن بسیار مناسب است. 

داروی آرامش‌بخش شیرین‌بیان

این داروی گیاهی آرام‌بخش با دارنده یک هورمون قوی برای جلوگیری از استرس و کاهش اضطراب هست. با تنظیم کردن مقدار قند خون بدن انسان شرایط را برای حفظ آرامش و آرام کردن اعصاب انجام می‌دهد. 

داروی آرامش‌بخش دانه‌های چیا

امگا 3 دارای ترکیباتی هست که در تقویت اعصاب به‌خوبی عمل می‌کند. برای کاهش استرس و درمان نگرانی‌ها و بهبود عملکرد سیستم عصبی گزینه خوبی است.

داروی آرامش‌بخش بلوبری

آنتی‌اکسیدان یکی از موادی هست که تأثیر بسزایی در آرامش و تقویت سیستم اعصاب و روان دارد. مواد معدنی موجود در بلوبری باعث حفظ آرامش شما می‌شود. 

داروی آرامش‌بخش زغال‌اخته

این داروی گیاهی همانند گیاه گل نسترن دارای ویتامین C است. که مانند همان گیاه گل نسترن باعث آرامش سیستم اعصاب و روان می‌شود. این هم گزینه بسیار خوبی هست.

داروی گیاهی مریم‌گلی

برای مصرف این گیاه هم باید مقداری از گلبرگ آن (طبق نظر متخصص طب سنتی) را در آب جوش بریزید. سپس دم کشیدۀ این دم‌نوش را مطابق با نظر متخصص طب سنتی میل کنید. البته باید این دم‌نوش را بعد از وعده غذایی میل کنید. 

داروی آرامش‌بخش سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب دارای موادی هست که برای انواع مشکلات اعصاب و روان – استرس – اضطراب و افسردگی – تقویت سیستم عصبی و همچنین کم‌خوابی و بی‌خوابی بسیار مناسب است. طبع گرم و خشک آن باعث می‌شود بعد از میل کردن دم‌نوش آن حس خوبی به شما دست بدهد.

ترکیب تعدادی از داروهای گیاهی آرام‌بخش

  • بادرنجبویه
  • بهارنارنج
  • نسترن
  • رازیانه
  • اسطوخودوس

براساس نظر متخصص طب سنتی، برگ و گل بادرنجبویه، بهارنارنج، اسطوخودوس، میوه‌های رازیانه و نسترن را باهم بکوبید و مانند روش‌های درست کردن دم‌نوش آن را میل کنید.

** تأکید می‌شود که گیاهان دارویی را براساس نظر متخصص طب سنتی، مصرف نمایید. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif