توصیه‌هایی جهت ترک عادت انگشت در بینی کردن

سلامانه: بسیاری از بچه‌ها عادت‌هایی دارند که می‌تواند آزاردهنده باشد به خصوص صحنه زشت و زننده برای اکثر والدین، بردن انگشت در داخل بینی است. برای یک مادر هم هیچ چیز بدتر از این صحنه نیست که در مهمانی یا جمع دوستانه‌ای کودکش مدام انگشتش را در بینی خود فرو کند و گاها محتویات خارج شده را در دهان خود بگذارد.  
با اینکه سیاری از والدین از فرزند خود می‌خواهند که این عادت چندش‌آور را ترک کنند ولی با این ‌وجود فرزندانشان این کار را انجام می‌دهد. اگر شما هم جزو آن دسته والدینی هستید که با کودک خود چنین مشکلی دارید، پیشنهاد می‌شود توصیه‌های دکتر میترا سلامی‌فر، روانشناس بالینی را در این خصوص بخوانید

به زمان و مکان‌هایی که فرزندتان این رفتار را تکرار می‌کند، دقت کنید و با جایگزین کردن فعالیت‌هایی که باعث مشغول شدن دست‌هایش می‌شود مانند خمیر بازی، توپ بازی و ... او را از انجام این کار باز دارید.
اگر دلیل انگشت در بینی کردن کودک گرفتگی یا خشکی بینی است، با استفاده از بخور و یا چرب کردن توسط کرم و پماد می توانید مشکل را برطرف کنید.
روش‌های صحیح و بهداشتی تمیز کردن بینی را به کودک آموزش دهید و برای تشویق شدن‌اش از دستمال کاغذی‌های طرح‌دار و رنگی و زیبا استفاده کنید.
همچنین علت ناپسند بودن این کار را به فرزندتان توضیح دهید و به او به زبان ساده بگویید که دست در بینی کردن باعث آسیب رساندن به مخاط و پرزهای بینی می‌شود.
از کودک بخواهید هنگام انجام این عادت خود را در آینه تماشا کند تا متوجه زشت شدنش در هنگام انجام این کار شود.

فراموش نکنید سرزنش یا توبیخ هیچ کمکی به رفع این مشکل نمی‌کند. در عوض چنانچه مدتی جلوی خود را گرفت او را تشویق کرده و یا حتی به او جایزه بدهید. از عباراتی نظیر «نکن!» و امثال آن استفاده نکنید و کاملا نسبت به این رفتار بی‌توجهی کنید، زیرا ممکن است در مواردی کودک به دلیل جلب توجه این کار را انجام دهد. محبت بی‌قید و شرط را فراموش نکنید.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif