چند تمرین برای رفع مشکل «کند نویسی» در کودکان

سلامانه: از آنجا که کندنویسی می‌تواند مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند، اگر این مشکل در سنین پایین درمان نشود می‌تواند در بزرگسالی مشکلات دیگری را ایجاد کند. در ادامه راهکارهایی در این خصوص ارائه می‌شود که به درمان کندنویسی در دانش آموزان کمک موثری می‌کند.
* دانه‌هاي کوچک (مثلاً دانه‌هاي تسبيح) را روي زمين ريخته و از کودکتان بخواهید آن‌ها را با سر انگشت‌هاي شصت و اشاره و ميانه، جمع کند.

* هوا نويسي (نوشتن با قلم روي هوا و فضاي اطراف): اين روش در تند نويسي، کمک قابل توجّهي به دانش‌آموزان مي‌کند؛ چرا که اين عمل در تسريع حرکات عضلات دست، بازو و ساعد و هماهنگي مغز با چشم و دست، تأثير بسياري دارد.

* سينه‌خيز رفتن: روزي چند دقيقه (کم‌تر از ده دقيقه) دانش‌آموز سينه‌خيز برود. اين عمل در هماهنگي اعضاي بدن بسيار مؤثّر است.  

* هر روز قبل از نوشتن تکاليف، از کودکتان بخواهید چند دقيقه انگشتان را باز و بسته کند و تمرین‌هایی که منجر به تقویت انگشتان می‌گردند مثل فشردن توپ اسفنجی را به طور روزانه و مرتب انجام دهند.

* رنگ آمیزی نقاشی‌ها به صورت حرکت افقی، عمودی و مورب کمک شایانی در تندنویسی دانش‌آموزان دارد.

* افزایش سرعت ادراکی حرکتی هم به روش های مختلف از جمله  با زمان دادن به کودک برای تمرین نوشتاری پیشنهاد می گردد. 

در پایان تاکید می‌شود که فراموش نکنید پرخاش و تنبیه در درمان مشکلات نه تنها نقش مثبتی ایفا نکرده بلکه به تشدید آن منجر می گردند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif