تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» باید هر چه سریع‌تر متوقف شود/ خالص‌ترین تریاک‌ها هم سرطان‌زاست!

سلامانه: ایران به دلایل تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی (همسایگی با افغانستان به عنوان بیشترین کشت دهنده خشخاش جهان)،  پرمصرف‌ترین کشور دنیا در ماده مخدر تریاک است. 
حداقل 10 درصد ایرانیان بالای 40 سال به صورت «تفننی، تفریحی یا مستمر » تریاک مصرف می کنند. تریاک،  69 درصد مواد مخدر مصرفی در کشور را تشکیل می‌دهد؛ پس از آن هروئین  و سپس شیره مصرف بیشتری دارند. 
برخی باور‌های عمومی نادرست هم، از علل مصرف تریاک است با این حال دکتر رضا ملک‌زاده می‌گوید: به قوت شواهد علمی ارائه شده در مطالعه کوهورت گلستان، نتایج این مطالعه اثبات کرده که شانس ابتلا به سرطان مصرف‌کنندگان تریاک دو برابر دیگران است.

در ادامه توضیحات دکتر رضا ملک‌زاه،‌ فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، معاون تحقیقات وزیر بهداشت، مجری مطالعه کوهورت گلستان را درخصوص این بلای خانمان‌سوز و اینکه چگونه باعث سرطان می‌شود بخوانید.
بیشترین میزان مصرف تریاک در ایران در استان گلستان با 18 درصد و کمترین در شهرهای روانسر و شبستر با یک درصد است و با وجود کاهش مصرف جهانی، استفاده از تریاک در ایران همچنان بالاست. 
متوسط  سن شروع مصرف مواد مخدر در ایران، 22 سال و متوسط  سنی مصرف کنندگان 33 سال است. 90 درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر در ایران، مرد، 50 درصد  متاهل و 80  درصد شاغل هستند. 40 درصد معتادان تزریقی در ایران دارای سابقه زندان هستند، 20 تا 25 درصد مصرف‌کنندگان مواد تزریقی در کشور، آن را با هدف استفاده دارویی، 20 تا 25 درصد  در تمام عمر و 10 تا 15 درصد نیز طی ماه های اخیر مصرف می‌کنند. 

افزایش 86 درصدی خطر مرگ بر اثر بیماری با مصرف تریاک
یکی از عوامل ریشه‌ای مصرف تریاک باورهای کاملا غلط درباره خاصیت درمان کنندگی و شفابخشی تریاک است. باورهایی که استفاده طولانی‌مدت تریاک را موجب طول عمر، کاهش دردهای جسمانی، پیشگیری‌کننده از افزایش قندخون، ضد بیماری سرطان، دارویی برای آرام کردن و خواباندن کودکان، کاهش فشارهای عصبی و حتی کاهش ترس و افزایش توان جسمی می‌دانند و همگی اینها طبق مطالعات دقیق علمی باطل هستند. متاسفانه برخی اطبای سنتی هم با اعتقاد به خاصیت درمانی و شفابخشی تریاک، همچنان مردم را به مصرف تریاک تشویق می‌کنند. 
از این رو، تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» به دلیل سرطان‌زایی شدید آن باید هر چه سریع‌تر بویژه در شبکه‌های مجازی متوقف شود.
 ارتباط مصرف تریاک با بیماری‌ها و مرگ:
* افزایش دو برابری شانس ابتلا به سرطان 
* بروز 6 نوع سرطان مری، معده، لوزالمعده، ریه، مثانه و حنجره با مصرف تریاک
* افزایش شانس ابتلا به سرطان مغز
* افزایش 86 درصدی خطر مرگ بر اثر بیماری‌های  قلبی عروقی، سرطان‌ها و بیماری‌های تنفسی
* افزایش دو برابری شانس سکته های قلبی و مغزی
* افزایش شانس ابتلا به سیروز کبدی

 تریاک چگونه موجب ایجاد سرطان می‌شود؟
مواد مخدر از طریق اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد و در ارگان‌های مختلف بدن تاثیرگذار است. 
غلظت ماده خطرناک PAH (هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای) در بافت‌های سرطانی به طور کلی، بیشتر و در بافت‌های سرطانی مصرف‌کنندگان تریاک، 25 برابر بیشتر است. 
 بر اساس شواهد قوی علمی در مطالعه کوهورت گلستان، خالص‌ترین تریاک هم سرطان‌زاست و ماده سرطان‌زا دقیقا در تریاک خالص است و این ادعا که تریاک خالص سرطان‌زا نیست، کاملا نادرست است. 
تریاک ماده‌ای بسیار قوی‌تر از سیگار در بروز سرطان و مرگ و میر ناشی از آن است و تاثیر تریاک حتی در بروز سرطان حنجره هم، از سیگار بیشتر است. 
دیابتی‌های مصرف‌کننده تریاک نیز عمر کوتاهتری از سایر دیابتی‌ها دارند. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif