انجام ماموگرافی در 50 سالگی ضروری است؟!

سلامانه: 50 ساله ام و تاکنون 2 زایمان داشته‌ام. ماموگرافی انجام نداده اما تست پاپ اسمیر را مرتب تکرار کرده ام. می‌خواستم بدانم آیا انجام ماموگرافی در این سن ضروری است؟
پاسخ از دکتر کیوان مجیدزاده متخصص ژنتیک سرطان

به طور معمول زنان باید از 40 سالگی به بعد هر دو سال یک بار ماموگرافی کنند. سرطان سینه در بین زنان به عنوان شایع‌ترین نوع سرطان شناخته می‌شود و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است.
روش‌های مختلفی برای تشخیص میزان پیشرفت سرطان متداول است اما روش تشخیصی که در قدم اول می‌توان انجام داد که البته هزینه کمتری نیز دارد، انجام ماموگرافی است.
به طور معمول خانمی که به متخصص مراجعه می کند باید  یک ماموگرافی پایه داشته باشد؛ چراکه حُسن ماموگرافی این است که حساسیت تشخیصی قابل‌توجهی دارد؛ یعنی از مجموعه روش‌های موجود، به خصوص برای غربالگری، پذیرفته‌ترین روش است.
سونوگرافی روش غربالگری نیست، بلکه روش تشخیصی است؛ یعنی اگر متخصص در ماموگرافی توده مشکوک دید، می‌گوید بیمار سونوگرافی بدهد بنابراین ماموگرافی در تمام دنیا برای غربالگری پذیرفته شده است. اما دانستن این نکته نیز ضروری است که تکرار ماموگرافی می‌تواند به اندازه کمی خطر ابتلا به سرطان را ایجاد کند بنابراین به هیچ عنوان نباید بدون توصیه پزشک و به صورت خودسرانه ماموگرافی انجام شود.
زنان به طور معمول از 40 سالگی به بعد هر دو سال یک بار باید ماموگرافی انجام دهند؛ مگر موارد مشکوکی وجود داشته باشد که چگونگی انجام آنها متفاوت است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif