در هوای آلوده عطر نزنید

سلامانه: دبیر انجمن متخصصین پوست ایران، گفت: آلودگی هوا واقعیت دنیای ماشینی و صنعتی است که می‌تواند بر ارگان‌های مختلف بدن از جمله آثار مخرب و زیانباری ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده با بیان اینکه آلودگی هوا واقعیت دنیای ماشینی و صنعتی است که می تواند بر ارگان‌های مختلف بدن آثار مخرب و زیانباری ایجاد کند، گفت: پوست اولین و گسترده‌ترین سد دفاعی بدن در برابر آلاینده های زیست محیطی، دود، ذرات معلق و مواد شیمیایی موجود در هوا محسوب است که اثرات مستقیم و غیرمستقیم، کوتاه مدت و درازمدت مخربی را طی سال های زندگی متحمل می‌شود. 

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه فرمالدئید از مهمترین مواد آلاینده است و تماس با آن موجب تحریک و آلودگی چشم، پوست، مخاط و بروز علائمی همچون تهوع، سرگیجه، التهاب و سوزش می‌شود، افزود: در مطالعه سال ۲۰۱۰ روی ۴۰۰ نفر در آمریکا، اثبات شد که آلودگی هوا باعث چین چروک، پیری، تلانژکتازی (عروق برجسته همراه با رنگدانه قهوه ای)، خارش، کهیر، اگزما و زخم های سطحی پوست می شود.

دکتر نیلفروش زاده، ریزش غیرطبیعی مو، گودی و کبودی اطراف چشم، ضایعات و برخی بدخیمی های پوستی را بخشی از عوارض بلندمدت آلودگی هوا بر بدن دانست و گفت: شستشوی مکرر دست و صورت، استحمام روزانه با شامپوهای معمولی و اجتناب از حضور در هوای آلوده اقدامی ضروری است.

وی برای محافظت از پوست و ریه‌ها در زمان آلودگی هوا تاکید کرد که نباید از لوازم آرایشی و عطر استفاده کرد و در مقابل باید کرم‌های مرطوب کننده و ضد آفتاب های مناسب به کار برد.

دبیر انجمن متخصصین پوست ایران خاطرنشان کرد: کاهش مصرف مواد آرایشی و عطر در روزهای آلوده سال، استفاده از دستکش‌های نخی سفید، همچنین شوینده‌های غیرصابونی (سیندت بار - متناسب با اسیدیته پوست)، کرم‌های مرطوب‌کننده و ضد آفتاب مناسب در محافظت از پوست بسیار مهم دارد و این روزها در هنگام تماس با کودکان که حساس‌تر هستند، باید بیشتر دقت کرد. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif