با طرح آهن‌یاری، شیوع کم‌خونی دختران کاهش یافته

سلامانه: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تداوم اجرای طرح «آهن یاری» در دبیرستان‌های دخترانه باعث کاهش 25 تا 30 درصدی شیوع کم خونی دختران طی دوران بلوغ شده است.

زهرا عبداللهی افزود: برنامه آهن یاری از سال ۸۱ با همکاری وزارت آموزش و پرورش در مدارس دوره دبیرستان دخترانه سراسر کشور در حال اجرا است و قرص آهن بطور رایگان به دانش آموزان برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن به صورت هر هفته یک عدد مکمل آهن به مدت چهار ماه در سال تحصیلی توزیع می‌شود.

وی اظهار داشت: آهن اساسی‌ترین ماده مغذی اولیه برای ساختن گلبول های قرمز خون است و اگر این ماده مغذی به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد با ادامه کمبود و تخلیه ذخایر بدن، کم خونی فقر آهن بروز می کند.

عبداللهی، کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن را از شایع ترین مشکلات تغذیه ای دانست و افزود: آگاهی از منابع غذایی آهن و اهمیت مصرف مکمل های تغذیه ای بخصوص در افراد آسیب پذیر و عمل به آنها در پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن بسیار ضروری است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ادامه داد: استفاده روزانه از مواد غذایی آهن دار مانند گوشت، سبزیجات، حبوبات، سبزیجات همراه با غذا و میوه جات حاوی ویتامین سی بعد از غذا، اضافه کردن مقدار کمی گوشت به غذاهای گیاهی،   استفاده از غلات و حبوبات جوانه زده در برنامه غذایی روزانه، استفاده از نانهای تهیه شده از خمیر ورآمده در صورت استفاده از سویا، اضافه کردن مقدار کمی گوشت برای زنان ضروری است.

عبداللهی تصریح کرد: برای پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن از مکمل یاری (آهن یاری) و آموزش تغذیه ضروری است و در راستای توزیع قرص آهن در مدارس دوره متوسطه دخترانه آموزش معلمان، مراقبان بهداشت مدارس، دانش آموزان و اولیاء آنها توسط کارشناسان تغذیه شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت و در قالب طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت نیز انجام می‌شود.

به گفته وی، والدین نقش بسزایی در تشویق دختران خود در مصرف قرص‌های آهن دارند، بنابراین با آگاهی دادن به دختران می‌توانند در ارتقای سلامتی آنها موثر باشند و وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش نیز بسته های آموزشی پیشگیری از کم خونی و فقرآهن را تهیه کرده و در مدارس توزیع می کند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif