علل بروز کم‌توانی ذهنی/ سندروم داون، شایع‌ترین ناهنجاری کروموزومی

سلامانهیک متخصص مغز و اعصاب، گفت: سندروم داون، شایع ترین ناهنجاری کروموزومی است که با کم توانی‌ذهنی همراه می شود.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، فرزاد اشرافی، درباره کم توانی ذهنی، اظهار کرد: عقب مانده ذهنی به فردی گفته می‌شود که فعالیت‌های ذهنی او در حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته، ضریب هوشی کمتر از ۷۰ داشته باشد، در قدرت تطبیق وی با محیط زندگی اختلال چشمگیری وجود داشته باشد و در یادگیری و توانایی انجام مسئولیت های شخصی واجتماعی وی با اشکال مواجه باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه معمولا مجموعه این مشکلات در طی دوران رشد و نموی عصبی بروز می ‌ند، درباره دسته بندی انواع کم توانی‌های ذهنی گفت: بیماران دارای بهره هوشی ۶۹-۵۰ را جزء موارد خفیف(آموزش پذیر) ، ۴۹-۳۵ را متوسط (تربیت پذیر)، ۲۰-۳۴ را شدید و کمتر از ۲۰ را عمیق یا پیشرفته طبقه بندی می کنند.
وی با بیان اینکه در اکثر بررسی‌ها، تست ضریب هوشی برای تایید کم توانی و میزان شدت آن به کار می رود، توضیح داد: عواملی که ممکن است باعث عقب‌ماندگی عقلی شوند به سه گروه قبل از تولد، حین تولد و پس از تولد  تقسیم می شوند.
این متخصص مغز و اعصاب درباره سندروم داون گفت: شایع ترین ناهنجاری کروموزومی که با کم توانی ذهنی همراه است، تریزومی ۲۱(سندرم داون) است که احتمال تکرار آن در حاملگی‌های بعدی  یک تا دو درصد است و به نظر میرسد با سن مادر ارتباط داشته باشد. بروز این سندرم در مادران سنین کمتر از ۲۰ سال و بالاتر از ۳۵ سال بیشتر از سایر افراد است.
اشرافی درباره انواع علل کم‌توانی‌های قبل از تولد توضیح داد: اختلالات متابولیکی مادراز قبیل دیابت، کم‌کاری تیرویید، عوامل دارویی و تابش اشعه به خصوص در هفته‌های پنج تا هجدهم حاملگی و اختلالات متابولیکی ارثی مانند فنیل کتونوری، مصرف الکل و مواد مخدر از علل دیگر ایجاد عقب ماندگی های قبل از زایمانی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره عوامل کم توانی ذهنی در حین تولد گفت: این عوامل شامل خفگی زایمانی، نارس بودن جنین، خونریزی و زایمان های سخت، عوامل دارویی و تاخیر رشد داخل رحمی می شود و این عوامل باعث ایجاد حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از موارد عقب‌ماندگی ذهنی می شوند.
وی درباره عوامل ایجاد کم توانی ذهنی پس از تولد بیان کرد: این عوامل شامل ناهنجاری و نقص ساختمانی مغز، بسته شدن زودرس شکاف بین استخوانهای جمجمه، نقص متابولیکی مادرزادی، اختلال اسیدهای آمینه مانند فنیل کتونوری، اختلال اسیدهای ارگانیک، کم کاری تیرویید، افت قند خون، عفونت های باکتریایی و ویروسی، حوادث، ضربه ها و مسمومیت ها به خصوص در سنین زیر پنج سال و اختلال در امر مراقبت از کودک، محرومیت های محیطی، اجتماعی و عاطفی و  سوء تغذیه می شود.
اشرافی یادآور شد: به رغم توسعه اقدامات تشخیصی در بررسی های مختلف، برای ۱۲ تا ۶۵ درصد موارد عقب ماندگی ذهنی علت مشخصی یافت نشده و به عنوان نامشخص (Idiopathic ) طبقه بندی می‌شوند.
این متخصص مغز و اعصاب، یادآور شد: از جمله بیماری های همراه با کم‌توانی‌های ذهنی که در شایع‌ترین حالت در موارد شدید و بسیار شدید عقب‌ماندگی ذهنی دیده می‌شود، ناتوانایی‌های حسی، حرکتی و صرع است.
اشرافی با بیان اینکه فقط یک سوم این افراد تحرک دارند و یک چهارم به دیگران وابسته هستند، گفت: مشکلات شنوایی و بینایی مانع دیگری برای توانایی شناختی است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، «اسپاستیسیتی»، «اتاکسی» و «آتتوز» را از دیگر  ناتوانی‌های حرکتی شایع این افراد عنوان کرد.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif