پرکاری پاراتیروئید با پرکاری تیروئید متفاوت است؟!

سلامانه: متخصص غدد برای من تشخیص پرکاری پاراتیروئید داده است. آیا پرکاری پاراتیروئید با پرکاری تیروئید متفاوت است؟
پاسخ از دکتر عباس علی بخشی جراح سرطان دستگاه گوارش و تیروئید

بله، در جلوی گردن پشت غده تیروئید چهار غده کوچک پاراتیروئید قرار گرفته‌اند. هورمونی که این غدد می‌سازد هورمون پاراتیروئید نام دارد این هورمون سطح کلسیم و فسفر را در خون و استخوان‌ها تنظیم می‌کند. هورمون پاراتیروئید همچنین در جذب کلسیم غذا و کاهش میزان از دست دادن آن  در ادرار به بدن کمک می‌کند.
وقتی غده پاراتیروئید دچار اختلال می شود مقدار زیادی هورمون پاراتیروئید می سازد  که سبب افزایش کلسیم در خون می شود و  عملکرد نامناسبی در بدن ایجاد می کند.  این بیماری در زنان و افراد مسن شایع تر است. در این افراد آزمایش خون افزایش سطح کلسیم را نشان می‌دهد که همراه با علایم احساس افسردگی یا خستگی بیش از حد معمول است. در صورت ترشح کلسیم بیشتر در خون کم اشتهایی، تهوع، استفراغ، یبوست یا دل درد در فرد به وجود می آید. افزایش کلسیم در کلیه‌ها ممکن است باعث تشنگی یا افزایش نیاز به دفع ادرار شود که در نهایت به تضعیف استخوان‌ها و شکستگی آنها منجر می‌شود.
درمان پرکاری پاراتیروئید جراحی توسط جراح تیروئید است تا از رشد غده در گردن جلوگیری کند در صورتی که علایم بیماری کم باشد نیاز به جراحی نیست و باید هر شش ماه یکبار آزمایش داد و داروهایی که سطح کلسیم خون را پایین می‌آورند استفاده کرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif