برای درمان فتق شکمی جراحی ضروری است؟!

سلامانه: با دل درد شدید و برآمدگی زیر پوست شکمم به پزشک مراجعه کردم. او گفت دچار فتق شکمی شده ام و باید جراحی کنم. آیا جراحی ضروری است؟
پاسخ از دکتر علی ستایش، متخصص جراحی عمومی

فتق یک بیماری شکمی است و زمانی‌ پیش می‌آید که لایه ‌های درونی‌ عضلات شکمی ضعیف شده باشد. این موضوع به پارگی یا کشیدگی بیش از حد در ناحیه جداره شکم یا دیافراگم منجر می شود.یکی از رایج ترین علایم فتق، وجود یک برآمدگی دردناک و قابل مشاهده در ناحیه شکم است. همراه شدن این بیماری با تب و حالت تهوع نشانه مزمن شدن این بیماری است. فتق ممکن است بر اثر وارد شدن فشار زیاد به قسمت های دیواره شکم، افزایش سن، جراحت، یک برش یا زخم کهنه یا یک ضعف مادر زادی به وجود آید. هر کسی ممکن است در هر سنی به فتق شکم دچار شود. در بیشتر موارد فتق در کودکان، مادرزادی و در بزرگسالان به دلیل یک ضعف طبیعی یا فشارناشی از بلند کردن جسم سنگین، سرفه مداوم، مشکل در اجابت مزاج یا دفع ادرار است.
 درمان فتق شکمی
روش درمان برای هر فرد به اندازه فتق و شدت علایم آن بستگی دارد. بر این اساس روش های درمانی که برای فتق های شکمی وجود دارد؛ شامل تغییر رویه زندگی، مصرف برخی دارو ها و جراحی است.درمان قطعی این بیماری جراحی است. رعایت برخی نکات و مصرف داروها فقط علایم بیماری را کاهش می دهد و به روند بهبود کمک می کند. پزشک روش جراحی مناسب را با توجه به عواملی مانند سن بیمار، نوع فتق، شرایط عمومی، سلامت بیمار و ...  تعیین می کند. که شامل دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپی است. در روش لاپاراسکوپی، برشی  روی شکم انجام نخواهد شد. جراح تنها با ایجاد حفره‌های کوچکی (معمولاً سه عدد) و به کمک ابزار خود و دوربینی که در اختیار دارد عمل فتق را انجام می دهد. در این روش احتمال ابتلا به انواع عفونت ها، خون ریزی مداوم و درد های مزمن کاهش می یابد. اما انجام لاپاراسکوپی می تواند خطر آسیب به دیگر نواحی بدن را افزایش دهد. این عمل باید تنها توسط پزشکی متخصص و مجرب انجام شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif