گرفتگی شبانه عضلات ساق‌ها چرا و به چه دلیل!

سلامانه - مرضیه نوروزی: احتمالا شاید شما هم جزء افرادی هستید که اسپاسم شدید عضله پا را تجربه کرده‌اید. اسپاسم پا اغلب هنگام شب رخ می‌دهد و درد شدیدی است که باعث بیدارشدن از خواب می‌شود. ‏نتایج بررسی‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که این اسپاسم‌ها با افزایش گرما بیشتر می‌شود. اما دلایل بروز اسپاسم عضله پا و راه مقابله با آن چیست؟
 دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص طب ورزشی، رییس هیات پزشکی ورزشی اصفهان و استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با سلامانه به این موارد اشاره می‌کند. 
اغلب، علت اسپاسم کم‌آبی و از دست دادن الکترولیت‌ها در بدن است. تجمع سموم از دود سیگار گرفته، تا مصرف مشروبات نیز می‌تواند روی تعادل الکترولیت‌های بدن تأثیر بگذارد و احتمال گرفتگی عضلات را افزایش دهد. گرفتگی عضلات پا می‌تواند به علت خستگی عضله یا استرس به ویژه به علت ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن روی سطوح سفت باشد. گاهی علت گرفتگی مصرف داروهای ادرار‌آور، استاتین و بتا بلوکرهاست، بنابراین در صورت مصرف این داروها با مشورت پزشک جایگزین مناسب را پیدا کنید. 
پس به طور خلاصه از علل موثر در بروز اسپاسم می‌توان به 
* گرفتگی عروق یا گردش خون ضعیف در پا
* کم آبی بدن
* برخی کمبود عناصر از جمله کمبود منیزیم، کلسیم و پتاسیم در بدن
* عدم توجه به گرم کردن قبل ،و سرد کردن بعد از ورزش
* خستگی بیش از حد عضلانی
* زمانی که ماهیچه های پا زیر فشار بیش از حد ورزشی قرار می‌گیرند
* عوارض جانبی برخی داروها اشاره کرد.
از جمله اقدام‌هایی که برای کمک به تسکین گرفتگی عضلات پا مد نظر قرار داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
حرکات کششی، ماساژ، کمپرس آب گرم، گرفتن پاشنه پا و همزمان کشیدن انگشتان پا به سمت بالا است.
اما در صورت بدتر شدن درد به طوری که غیرقابل تحمل باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید می‌توان به درمان‌های خانگی نیز توجه ویژه داشت ورزش‌های سنگین و مصرف کم مایعات می‌تواند به کمبود آب منجر شود. بنابراین می‌توانید آب یا نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت را قبل از خواب مصرف کنید. آب به طور طبیعی گرفتگی عضلات را تسکین می‌دهد در حالی که نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت‌ها مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم تعادل مایعات بدن را حفظ می‌کند.
یک قالب صابون طبیعی در تخت خواب قرار دهید
این توصیه مادر‌بزرگان بسیار موثر است و حتی پزشکان آن را تأیید می‌کنند. یک قالب صابون بین تشک و روتختی نزدیک پا و یا داخل جوراب قرار دهید. متخصصان بر این باورند که فشار نرم صابون روی عضلات می‌تواند علت اثر مثبت آن باشد.

ورزش‌های کششی
لازم نیست یک ورزش کامل قبل از خواب انجام دهید ۳ دقیقه ورزش کششی می‌تواند مانع گرفتگی عضلات شود.

مصرف پتاسیم و منیزیم
زمانی که بدن دچار کمبود ماده کانی می‌شود، قلب به سختی می‌تواند خون را به پاها پمپاژ کند. منیزیم عملکرد عضله و عصب فشارخون و میزان قند را تنظیم می‌کند در حالی که پتاسیم در حفظ تنظیم آب نیز نقش ایفا می‌کند. این ماده معدنی به طور موثر می‌تواند مانع گرفتگی عضلات پا شود. موز منبع سالم پتاسیم است در حالی که منیزیم را می‌توان در مغز میوه و عدس یافت. توجه داشته باشید مصرف منیزیم اضافه می‌تواند ناراحتی های کلیوی را بیشتر کند     

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif