هر روز بیشتر روی شوهرم حساس می‌شوم!

سلامانه: یک سال‌و‌نیم از شروع زندگی مشترک‌مان گذشته و نمی‌دانم چرا هر روز بیشتر روی شوهرم حساس می‌شوم. دوست ندارم با هیچ خانمی صحبت کند، جلوی من اسم خانمی را ببرد یا تلفن خانم‌های همکار یا آشنایان را جواب دهد. شوهر خوب و دل‌پاکی است اما می‌ترسم غرورش کار دستش بدهد و عاشق زن دیگری شود. بابت این احساس، واقعا اذیت هستم، چه کنم؟
 پاسخ از زهره حسینی، مشاور و دانش‌آموخته دانشگاه علامه‌طباطبایی

اولین نکته مثبتی که در مشکل شما وجود دارد اعتراف صادقانه شما به دل پاکی همسرتان است که بسیار قابل تحسین است و نشان می‌دهد همسر شما رفتار غیر اخلاقی نداشته و این مشکل صرفا یک حساسیت ذهنی در شماست که بهتر است، رفع شود. نکته دوم، آگاهی شما به مشکل خودتان است. برخی افراد متاسفانه با قضاوت شتاب زده و البته بدبینانه، سعی در درست دانستن برداشت‌های خود دارند و در مقابل آگاهی یافتن به این سوء برداشت‌ها مقاومت نشان می‌دهند اما این که شما خود اقدام به دریافت کمک کرده‌اید و به دنبال رهایی از چنین احساسات آزار دهنده‌ای هستید، نشان دهنده آگاهی و بینش شما در زندگی‌مشترک است.
  علت حساسیت‌هایتان را بشناسید
درباره علل این‌گونه حساسیت‌ها می‌توان به شیوه‌های فرزندپروری و خاطرات کودکی و نوجوانی اشاره کرد. والدینی که زمینه‌های بدبینی یا بی‌اعتمادی را به دیگران با ایجادترس یا سبک دلبستگی ناایمن در فرزندان ایجاد می‌کنند، با تبعات یا پیامدهای منفی آن به خصوص در ازدواج فرزندان خود مواجه می‌شوند. همچنین مشاهده مشاجرات والدین یا پیمان‌شکنی یکی از والدین هم می‌تواند ذهن ما را به شریک زندگی حساس کند. در آخر، تجربه قبلی شکست عاطفی در فرد یا ازدواج از طریق ارتباط قبل از ازدواج هم می‌تواند زمینه‌ساز افکار حساسیت برانگیز در این زمینه باشد.
  چه باید کرد؟
بهتر است در ابتدا برای رهایی از این احساسات دردناک بدانید که این‌ها یک سری افکار منفی هستند که واقعیت ندارند و تنها پذیرش این افکار به شما کمک می‌کند تا کمتر به آن‌ها بها بدهید یا از آن‌ها فرار کنید. مثلا یکی از راه‌های تشخیص افکار این است زمانی که افکار دردناک و حساسیت‌زا به سراغ‌تان می‌آید، تنها به اول افکار خود این عبارت را اضافه کنید که«الان متوجه شدم دارم فکر می‌کنم که ....» و فکر خود را بنویسید تا به مرور متوجه شوید شما تحت تاثیر افکار قرار دارید نه واقعیت. همچنین به بررسی سود و زیان این حساسیت‌ها بپردازید. آسیب‌هایی را که در بالا ذکر شد، در یک ستون و فواید آن را در ستون دیگر قید کنید و به محاسبه آن دو بپردازید. آیا این همه آسیب ارزش دارد تا به حساسیت خود ادامه دهید؟!
  از کنکاش بیش از حد بپرهیزید
روشی که شما همسرتان را در روابط با دیگران محدود کرده‌اید آیا در رفع حساسیت و ایجاد احساس آرامش شما موثر بوده است؟ یا حساسیت شما روز به روز بیشتر شده و ناامنی بیشتری پیدا کرده‌اید؟! بنابراین تلاش کنید به ریشه‌های این حساسیت که در بالا ذکر شد، پی ببرید و آن‌ها را رفع کنید. در ضمن و تا حد امکان از کنکاش و تعقیب رفتارها، مکالمات و روابط همسرتان پرهیز کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif