بشنو از زن چون حکایت می‌کند

شوهرهای محترم، به ضروری‌ترین نیاز همسرتان بی‌توجهی نکنید!

سلامانه: اگر شما مردی متاهل باشید، به احتمال زیاد قبول دارید که معمولا از نظر برخی آقایان، صحبت‌های خانم‌ها خسته کننده، تکراری، بی‌فایده یا حتی اعصاب خردکن است. بنابراین یا از موقعیت‌هایی که قرار است به صحبت‌های همسرتان گوش دهید، فرار خواهید کرد یا در زمان هم صحبتی با آن‌ها، دوست دارید سریع یک راه‌حل به آن‌ها برای حل مشکل‌شان ارائه بدهید و خلاص! در این میان، شما به یکی از ضروری‌ترین نیازهای همسرتان پاسخ نداده‌اید. 
زهرا وافر، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

صحبت کردن برای تخلیه احساسات منفی
خانم‌ها نیاز حیاتی به صحبت کردن دارند، به ویژه زمانی که ناراحت و دلخور باشند. معمولا از نظر آقایان صحبت‌های خانم‌ها خسته کننده، تکراری، بی فایده یا حتی اعصاب خردکن است اما باید توجه داشته باشید که خانم‌ها به نفس «صحبت کردن» نیاز دارند. ممکن است یک زن بارها و بارها راجع به مسئله‌ای که برایش ناراحت کننده بوده صحبت کند، فقط به این دلیل که احساسات منفی خود را تخلیه کند و کمی به آرامش برسد.
  تاثیرات واکنش‌های آقایان به درددل‌های همسرشان
وقتی خانم‌ها راجع به نگرانی‌ها و ناراحتی‌هایشان صحبت می‌کنند، مردها به چند شکل واکنش نشان می‌دهند. در ادامه به تاثیرات این واکنش‌ بر روان همسران شان خواهیم پرداخت.
از کوره در می‌روند: عده‌ای که از همه بی‌حوصله‌تر هستند، از کوره در می‌روند و با جمله: «دوباره شروع شد؟» بحث را در گلوی همسرشان خفه می‌کنند! و تعجبی هم ندارد اگر همسران چنین افرادی از تجمع احساسات منفی سرکوب شده و حرف‌های ناگفته درونشان، دیر یا زود دچار افسردگی شوند.
مثل مجسمه رو‌به‌روی همسرشان می‌نشینند: دسته بعد آقایانی هستند که وقتی همسر‌شان در حال صحبت است، مثل مجسمه می‌نشینند رو به روی او و بدون این‌که کوچک‌ترین عکس‌العملی نشان دهند، به نقطه نامعلومی خیره می‌شوند می‌توان انتظار داشت که همسران چنین افرادی، به دلیل احساس نادیده گرفته شدن، تمایل به پرخاشگری پیدا کنند.
مدام راه‌حل می‌دهند: گروهی از آقایان هم وقتی همسرشان در حال صحبت است، مدام حرف او را قطع می‌کنند، راه‌حل ارائه می‌دهند،  ایراد می‌گیرند و ... . همسران چنین افرادی نیز به مرور زمان خود به خود به سمت سکوت کردن کشیده می‌شوند.
  شوهرها حتما بخوانند
اما عده قلیلی از آقایان هستند که به درستی تشخیص می‌دهند نه تنها باید به همسران‌شان فرصت و اجازه حرف زدن بدهند، بلکه درک می‌کنند هدف خانم‌ها از صحبت کردن، نق زدن یا تکرار مکررات نیست بلکه آن‌ها بیشتر با هدف تخلیه احساسات منفی و سبک شدن صحبت می‌کنند و بیش از هر چیز به همدلی احساسی همسر خود نیاز دارند تا توصیه‌ها و ارزیابی‌های دقیق و منطقی. پس اگر برای سلامت روحی و حتی جسمی همسر خود ارزش قائل هستید، به حرف‌های او با دقت گوش کنید و همدلی نشان دهید. تعجب نکنید، خانم‌ها در بسیاری از مواقع حرف‌های ناگفته‌شان را به شکل مشکلات روحی و دردهای جسمانی نشان می‌دهند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif