5 روش ساده برای معرفی آلات موسیقی به بچه‌های کوچک

سلامانه: ریتم و موسیقی یکی از مواردی است که بیشتر کودکان از خردسالی دوست دارند در مورد آن تجربه و کنجکاوی کنند. برخی می گویند این فطری است؛ از شنیدن ضربان قلب مادر در حالی که در رحم قرار دارند تا الگوهای تنفس خودشان.
والدین و معلمان اغلب از روش‌های سرگرم کننده و خلاقانه برای آموزش موسیقی به کودکان خردسال استفاده می‌کنند که در اینجا پنج روش ساده برای معرفی آلات موسیقی به بچه‌های کوچک را ذکر می‌کنیم.

اول؛ از اشیاء روزمره استفاده کنید: یک راه عالی برای معرفی سازها به کودکان و آموزش یک مفهوم مهم موسیقی مانند ریتم استفاده از اشیاء روزمره مانند گلدان‌ها و قابلمه‌های کوچک، ملاقه‌های فلزی ، قاشق های چوبی، شیکر نمک و فلفل، بسته و بطری های شیشه‌ای پر از مقادیر مختلف آب، همگی می‌توانند برای ایجاد صداهای مختلف استفاده شوند.

دوم؛ معرفی سازهای واقعی: برخی از سازهای واقعی را به فرزندتان  معرفی کنید و اجازه دهید وسایل را احساس کند، با سازها به تنهایی تعامل داشته باشد، به آنها اجازه دهید صداهایی که سازها تولید می‌کنند را کشف کند.
بعد از اینکه کودک به تنهایی ساز را تجربه کرد، خودتان آن را امتحان کنید. یک ریتم ساده بنوازید. آزمایش و بداهه گویی شخصی شما به فرزندتان نشان می‌دهد که حق اشتباه و تجربه را دارد و این کشف موسیقی از درون اوست.

سوم؛ مال خودت را بسازید: ساختن آلات موسیقی به دست بچه‌ها از مواد قابل بازیافت بسیار هیجان انگیز است. به عنوان مثال شما می‌توانید با پر کردن یک ظرف خالی با لوبیا یا برنج یک شیکر بسازید. این یک درس دو جانبه است. نه تنها یادگیری موسیقی را تقویت خواهد کرد، بلکه ارزش بازیافت را نیز نشان می‌دهد.

چهارم؛ به موسیقی گوش دهید: فرزندان خود را در معرض موسیقی اقوام و فرهنگ‌های مختلف قرار دهید. پس از آن، از فرزندتان بخواهید حداقل یک ساز از موسیقی را شناسایی کند. بسته به نوع موسیقی، می توانید این فعالیت را با تلفیق شنیدن با رقص یا حرکاتی مانند کف زدن، انجام دهد. 

پنجم؛ ساز خود را رنگ کنید: یکی دیگر از راه‌های ساده برای معرفی آلات موسیقی به کودکان خردسال، تهیه کتاب‌هایی با رنگ آمیزی است که دارای آلات موسیقی مختلف است. با درگیر کردن چندین حس به طور همزمان، کودک را به شدت در فرایند یادگیری درگیر می‌کنید و ارتباط فرزندتان را با موضوع تقویت می‌کنید‌.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif