مدیرکل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت مطرح کرد؛

آمار خودکشی در ایران، نصف متوسط جهانی است

سلامانه: حاجبی گفت: آمار خودکشی در کشور از متوسط جهانی کمتر است اما حتی یک مورد از این پدیده نیز قابل قبول نیست.
احمد حاجبی، در مراسم افتتاحیه برنامه پایلوت طرح ملی پیشگیری از خودکشی در استان لرستان، بیان کرد: ارتقای کمی و کیفی خدمات ارائه شده در این برنامه یکی از مهم‌ترین مواردی است که بر آن تاکید داریم.

او ادامه داد: افزایش روایی داده‌های ثبت شده، کاهش انگ اجتماعی مرتبط با اطلاع رسانی، مدیریت انعکاس اخبار، کاهش دسترسی به روش‌های خودکشی و تقویت پژوهش‌های مرتبط با موضوع خودکشی، سایر موارد این استراتژی‌ها هستند.

حاجبی  تصریح کرد: عملکرد دانشگاه علوم پزشکی لرستان در کاهش آمار خودکشی نسبت به گذشته قابل تقدیر است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی گفت: خوشبختانه استان لرستان از استان‌های بحرانی در آمار اعلام شده فاصله گرفته است که نشان از انتخاب درست برای پایلوت شدن طرح ملی پیشگیری از خودکشی دارد.

او بیان کرد: با توجه به نقش مهم اخبار منتشر شده در خصوص خودکشی بر تهییج موارد مشابه و عمومی، باید برنامه‌های توجیهی برای رسانه‌ها در مورد کیفیت انتشار اخبار تدوین و اجرا شود.

حاجبی با اشاره به این موضوع که حلقه آویز کردن، استفاده از حشره کش‌ها و سایر سموم رایج‌ترین روش‌های خودکشی در کشور هستند، تصریح کرد: نقش سایر دستگاه‌های اجرایی به ویژه جهادکشاورزی در کاهش آمار خودکشی بسیار حائز اهمیت است.

او گفت: متأسفانه گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بیش‌ترین آمار اقدام به خودکشی در جهان و کشور هستند.

حاجبی افزود: آموزش و پرورش و وزارت علوم، برای پیشگیری و مقابله با این پدیده باید وزارت بهداشت را همراهی کنند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، آمار خودکشی در ایران را نصف متوسط جهانی اعلام کرد و گفت: هر چند آمار ما از متوسط جهانی کمتر است، اما حتی یک مورد از این پدیده نیز قابل قبول نبوده و باید برای جلوگیری از آن اقدام کرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif