تازه‌ترین یافته‌ها درباره گیاه شیرین‌بیان

سلامانه: گیاه شیرین بیان بیشتر به عنوان طعم‌دهنده به کار می‌رود. همچنین به دلیل خاصیت خلط آورش، در فرآورده‌های مربوط به سرماخوردگی و سرفه از آن استفاده می‌شود.  
 دكتر حسن فلاح حسينی،  پژوهشگر گیاهان دارویی

از شیرین بیان، در داروهای گیاهی مختلف استفاده می‌شود. داروهای تهیه شده از این گیاه، برای بیماری‌های معده، کبد و مشکلات صفراوی و ادراری  و همچنین برونشیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  مقدار مصرف
 به صورت چای کیسه ای 2 گرمی، تا سه کیسه در روز و به صورت جوشانده 5 گرم در یک لیوان به مدت 5 دقیقه جوشانده و در طول روز در یک یا چند نوبت مصرف ‌شود.
 عوارض و تداخل دارویی
 مصرف روزانه بیش از 50 گرم و به مدت بیش از شش هفته ممکن است باعث کاهش سدیم ، افزایش پتاسیم و فشار خون شود. به گزارش پژوهشکده گیاهان دارویی مادران باردار و شیرده از مصرف خودسرانه این گیاه خودداری کنند. تحقیقات کافی برای اثبات ایمنی مصرف این گیاه انجام نشده است.
 افزایش سلامت مغز
یکی از ترکیبات شیرین بیان، یعنی کاربن اکسولون، کاهش استرس و کاهش سرعت رشد مغز را به دنبال دارد. افزون بر این، مشخص شده است که مهار‌ های ذهنی را به شدت حفظ می کند. یکی دیگر از ترکیبات شیرین بیان، به نام لیکوئیرتیژنین، آثار مثبت روی سلول‌های مغزی دارد و در نتیجه می‌تواند از آلزایمر نیز جلوگیری کند و همین طور که در گزارشی از بنیاد شمال غربی پارکینسون آمده است، عصاره ریشه شیرین بیان می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های دیگر مغزی کمک کند و حتی بهبود حافظه را به دنبال داشته باشد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif