آسیکلوویر و تداخل دارویی آن/آسیکلوویر مانع از انتقال تبخال ویروسی می‌شود؟!

سلامانه: تبخال تناسلی، جز بیماری‌هایی است که از راه مقاربت قابل انتقال بوده و مهم‌ترین علامت آن تجمعی از تاول‌ها در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد است. عامل بروز این بیماری، ویروس تبخال یا هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex) است که دارای دو نوع ۱ و ۲ می باشد. با این وجود، مصرف آسیکلوویر مانع از انتقال تبخال تناسلی نمی‌شود. از این رو حتی اگر بیمار علایمی نداشته باشد، باید از مقاربت خودداری شود.

آسیکلوویر در درمان پیشگیری تبخال ناشی از ویروس هرپس، مننژیت ناشی از ویروس هرپس، پیشگیری و درمان زونا و درمان عفونت ناشی از واریسلا ( آبله مرغان ) مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر آسیکلوویر، ساخت DNA ویروس را مهار می‌کند.

فارماكوكينتيك جذب خوراکی آسیکلوویر حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد است و به مقدار وسیع در مایعات و بافت‌های بدن منتشر می‌شود. بیشترین غلظت آن در CNS حدود ۵۰ درصد غلظت پلاسمایی آن است. متابولیسم دارو کبدی است به طور عمده از طریق کلیه دفع می‌شود. جذب پوستی دارو نیز نا‌چیز است.

هشدارها در صورت وجود هیدراتاسیون، مشکل کلیوی یا اختلالات نورولوژیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل دارویی مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای سمی برای کلیه خطر بروز مسمومیت کلیه را افزایش می‌دهد. مصرف همزمان زیدووین خوراکی با آسکلوویر تزریقی، احتمال بروز بی‌حالی شدید را افزایش می‌دهد.

نکات قابل توصیه

۱- تبخال تناسلی از راه مقاربت قابل انتقال است و مصرف آسیکلوویر مانع از انتقال آن نمی‌شود. از این رو حتی اگر بیمار علایمی نداشته باشد، باید از مقاربت خودداری شود.

۲- مصرف آسکلوویر در عفونت ساده آبله مرغان در کودکان دارای سیستم ایمنی سالم توصیه نمی‌شود.

۳- درمان با آسیکلوویر باید بلافاصله پس از مشاهده اولین علایم عفونت تبخالی آغاز شود.

۴- شکل تزریقی دارو باید به صورت انفوزیون وریدی مصرف و دارو باید حداقل طی یک ساعت انفوزیون شود.

۵- از تزریق عضلانی و زیر جلدی شکل تزریقی باید خودداری شود.

۶- هنگام مصرف دارو، جهت جلوگیری از بروز عوارض کلیوی، باید به مقدار کافی مایعات مصرف شود.

۷- ناحیه ضایعه دیده باید به صورت خشک و تمیز نگهداری شده و برای جلوگیری از آلوده کردن سایر نقاط بدن یا انتقال عفونت به دیگران، هنگام مصرف کرم دارو باید از دستکش پلاستیکی استفاده شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif