آرامش را به خانه‌تان ارمغان بیاورید/ 5 روش ساده رایحه‌درمانی

سلامانه - مرضیه نوروزی: اگر می‌خواهید خانه‌تان را به فضایی آرام تبدیل كنید، روش رایحه‌درمانی را به كار ببرید. با این روش حتی می‌توانید علاوه بر ایجاد فضایی آرام و دلنشین، باعث افزایش تمرکز و بهبود خلق و خوی افراد خانواده هم بشوید.
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه؛
در واقع شاید بتوان گفت در میان حواس پنجگانه، حس بویایی، جزو قوی‌ترین حس‌هاست و شما می‌توانید با به كاربردن وسایلی مانند شمع‌های معطر یا سنگ‌های آغشته به روغن‌های گیاهی معطر، محیطی آرام و دلنشین را در فضای خانه ایجاد كنید. استفاده از عصاره‌های گیاهی معطر و روغن‌های معطر در سلامت جسمی و روان موثر است. پس با این 5 روش ساده رایحه‌درمانی، آرامش را به خانه‌تان ارمغان آورید.

1. سنگ، قطعات سرامیکی یا شمع‌های آغشته به روغن‌ یا عصاره‌های معطر را در گوشه‌ای از خانه قرار دهید و فضای دلنشینی به محیط خانه ببخشید. استنشاق رایحه مورد علاقه‌ باعث ایجاد آرامش می‌شود. می‌توانید شمع‌های را كه آغشته به اسانس دارچین یا میخک هستند، تهیه كنید. جالب است بدانید میخک باعث بهبود حافظه و تحریک سیستم ایمنی بدن و بهبود سردرد و افسردگی می‌شود.
استفاده از شمع‌های معطر و رایحه‌درمانی با آن باعث شادی و آرامش می‌شود. اغلب متخصصین ماساژ درمانی نیز از شمع برای ایجاد یک محیط آرامش‌بخش در اتاق‌های درمانی خود استفاده می‌کنند. روشن کردن شمع و سوسوی نور آن، به آرامش ذهن کمک می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر روز پراسترسی را داشته‌اید، یک شمع روشن کرده و شعله آن را تماشا کنید و برای چند دقیقه نفس بکشید  حتی شده 60 ثانیه.
استفاده از شمع‌ برای آروماتراپی به ایجاد احساس آرامش و انرژی کمک می‌کند و خلاقیت را بالا می‌برد. شمع‌های با رایحه اسطوخودوس کمک می‌کند تا ذهن آرام شود و استرس را کاهش می‌دهد. شمع‌های دارای رایحه اکالیپتوس نیز انرژی‌بخش بوده و باعث بهبود تمرکز می‌شوند. شمع‌های حاوی اسانس لیمو نیز پر انرژی هستند و می‌توانند اضطراب و افسردگی را تسکین دهند.
شمع‌ها به طور مستقیم با عنصر آتش مطابقت دارند و برای فنگ‌شویی بسیار حیاتی‌اند.

2. فضای حمام را با گل‌های خشك معطر به اسانس ریحان خوشبو کنید. این نوع اسانس علاوه بر اینکه آرامش خاصی ایجاد می‌كند، باعث افزایش سطح هوشیاری نیز می‌شود.
از استفاده از اسانس عطر یاس در محیط حمام غافل نشوید. یاس بسیار آرامش‌بخش و ضدافسردگی است. این عطر برای درمان فشار روحی بسیار مفید است و باعث تحریک هوشیاری شده و انرژی زاست.

3. اگر می‌خواهید خواب راحتی داشته باشید درون بالش یا کنار تختخوابتان کیسه‌ای از گیاه اسطوخودوس یا سنبل قرار دهید. روغن اسطوخودوس علاوه بر استفاده از آن به عنوان از بین بردن بو، دارای مزایای بسیاری در آروماتراپی است و بسیاری از افراد با استنشاق عطر آن به دلیل اینکه آرامش بخش است، خواب راحتی دارند. روغن اسانس اسطوخودوس به عنوان یک ماده طبیعی خواب طبیعی شناخته می‌شود و استنشاق عطر معطر آن و همچنین سنبل، باعث آرامش خاطر و خواب راحت می‌شود. روغن مریم گلی نیز می‌تواند به آرامش شما کمک کند.

4. حتما در اتاق خوابتان اسانس گل سرخ بگذارید. اسانس گل سرخ علاوه بر اینكه شادابی و آرامش را به شما هدیه می‌دهد باعث ایجاد رابطه‌ای عاشقانه میان شما و شریک زندگیتان هم می‌شود. شمع‌هایی با رایحه نعناع هندی و روغن چوب گل سرخ و همچنین اسطوخودوس نیز آرامش‌بخش بوده و استرس را از بین می‌برند. استفاده از این شمع‌ها در اتاق خواب، محیط را آرام و رمانتیک می‌کند.

5. بعد از استفاده از مواد شوینده یا سفیدكننده برای شستشوی سرویس‌های بهداشتی كمی از عصاره‌های معطر را روی كاشی‌های كف حمام یا دستشویی بریزید تا عطر این عصاره‌ها بوی تند مواد شوینده را از بین ببرد.

نکته: برای اینکه بتوان از یک شمع برای رایحه درمانی استفاده کرد، نوع موم آن اهمیت خاصی دارد. استفاده از شمع‌های پارافینی و معمولی که از موم‌هایی ساخته شده‌اند که هنگام سوختن مواد سمی به اطراف پراکنده می‌کنند، برای رایحه درمانی مناسسب نیستند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif