نایب رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران:

کمبود داروی درمان آنفلوآنزا رفع شده

سلامانه: نایب رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: اکنون کمبود داروی درمان و پیشگیری از آنفلوانزا با تمهیدات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رفع شده و چالش خاصی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، رضا شهرامی در آستانه برگزاری هفتمین کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه گفت:‌ این کنگره ۱۸ تا ۲۰ دی ماه در مرکز همایش‌های رازی تهران با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در این زمینه ارائه و تبادل تجربیات میان همکاران انجام خواهد گرفت.

وی افزود: اکنون در بخش مراقبت های ویژه در زمینه تجهیزات مصرفی به دلیل تحریم های دشمنان چندان تحت فشار نیستیم البته در حوزه تجهیزات سرمایه‌ای واردات اندک شده و یا با پشتیبانی کمی مواجه ایم که تلاش شده با اقداماتی همچون استفاده از امکانات قبلی و جایگزینی آنها، برنامه‌های مناسبی را در این زمینه اجرایی کرد.

نایب رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران در مورد داروهای مورد نیاز در بخش های «آی سی یو» گفت: کمبودها در این زمینه مشابه سایر بیماری‌ها و بخش‌های دیگر است به طور مثال در زمینه آنفولانزا وزارت بهداشت با انجام برنامه ها و اقدامات مدیریتی کمبود داروهایی مانند تامیفلو و قرص های پیشگیری یا درمان آنفولانزا را جبران کرد.

شهرامی تصریح کرد: مشکل کمبود داروهای آنفولانزا از طریق مدیریت دارو رفع شده و چالش خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اکنون فقط مشکل مدیریت در بخش‌های «آی سی یو» وجود دارد، گفت: توجه به این مسئله و رفع مشکل، سبب ارائه خدمات بهتر به بیماران می‌شود و باید توجه داشت که حدود هشت هزار تخت مراقبت‌های ویژه در کشور وجود دارد که با توجه به جمعیت، کمبود تخت نداریم و فقط از طریق مدیریت می‌توان اقدامات لازم را برای بیماران انجام داد.

شهرامی خاطرنشان کرد: توجه به اندیکاسیون‌های بستری در بخش‌های «آی سی‌ یو» در کشور ضرورت دارد و اکنون ممکن است بیماران روزهای بیشتری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند در حالیکه نیازی به این مسئله نباشد یا اینکه بیمار بهبود یافته و باید به بخش دیگر منتقل شود ولی این اقدام صورت نمی‌گیرد و همه این مشکلات با مدیریت مناسب در بخش‌های «آی‌ سی‌ یو» می‌تواند رفع شود.

به گزارش ایرنا، با وجود فروکش کردن همه گیری آنفلوانزا در کشور، به گفته رییس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع این بیماری در کشور از اول مهر ماه تا کنون جان ۱۰۶ نفر را گرفته است.

حسین عرفانیان افزود: هفته گذشته در مجموع تعداد سه هزار و ۳۵۴ نفر مبتلا به بیماری های تنفسی در بیمارستان بستری شدند که از این تعداد ۸۲ نفر به آنفلوانزا مبتلا بودند و از این افراد هفت نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

وی گفت: دو نفر از موارد فوتی در استان تهران و دو نفر در آذربایجان غربی بودند و هر یک از استانهای آذربایجان شرقی، لرستان و مازندران یک نفر مرگ ناشی از ابتلا به آنفلوانزا داشتند.

رئیس اداره مراقبت از بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: همه موارد فوت ناشی از آنفلوانزا افرادی بودند که بیماری زمینه ای داشتند و اگر هم در بین آنان فردی بیماری زمینه ای نداشته، علت مرگ تاخیر در مراجعه به پزشک، خوددرمانی و استفاده از داروی کورتن بوده است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif