تقویت عملکرد کلیه و کنترل بی‌اختیاری ادرار با گل گاوزبان

سلامانه: گل گاو زبان گیاهی معرق است که برای درمان تب‌های مختلف و امراض سرخک و آبله، مخملک و تب خال، تب کهر و روماتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ، گیاهی علفی، پایا و دارای اعضای پوشیده از تارهای نرم است و با نام علمی Echium amoenum شناخته می‌شود. گل‌های درشت آن به رنگ آبی مایل به بنفش در ماه‌های اردیبهشت تا تیر به تعداد کم بر روی ساقه ظاهر می‌‌شود. درخصوص فواید این گیاه توضیحات دکتر محمودرضا دادوند سراب، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی را بخوانید.
 

قسمت‌های مورد استفاده گل گاوزبان، گل، برگ و سرشاخه‌های گلدار آن است. این گیاه دارای اثرات درمانی نرم کننده، عرق آور، مدر، آرامبخش و کم کننده سموم خون است. گل گاو زبان باعث تقویت عملکرد کلیه، کنترل بی‌اختیاری ادرار، رفع احتقان و تورم کلیه می‌شود. مصرف حداقل 5 تا 7 روز از دمکرده 70 گرم گل گاوزبان در نیم لیتر آب به میزان 2 تا 3 فنجان در صبح و عصر اثرات درمانی نام برده را اعمال می کند.

این اثرات مربوط به وجود اسیدهای چرب غیراشباع در گیاه است. اسید گاما لینولئیک موجود در گل گاوزبان دارای اثرات فیزیولوژیک زیادی مانند حفظ غشاء سلول و تنظیم متابولیسم کلسترول، کاهش LDL سرم خون، بهبود زخم و التهاب و بهبود بیماری های پوستی است.

تاثیر خوراکی این گیاه نیز در صورت مصرف مداوم بعد از 5 تا 7 روز ظاهر می شود . از نظر طب سنتی گل و برگ این گیاه با طبیعت گرم دارای اثر نشاط آور،مقوی عمومی و شاداب کننده رخسار است.

از قسمت گل این گیاه در ساخت شربت سرماخوردگی استفاده می شود و همچنین برگ پخته آن به صورت اسفناج مصرف می شود. مصرف گل گاوزبان به همراه مخلوط با لیموعمانی برای کاهش ضربان قلب مناسب است.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif