3 باور غلط در فرهنگ ما درباره «ريتالين»

سلامانه: ریتالین، اسم تجاری دارویی به نام "متیل فنیدیت " است که جز داروهای استیمولانت یا محرک به شمار می‌رود. نیمه عمر آن در بدن حدود ۳ تا ۴ ساعت است. اثر درمانی ريتالين درمورد ۶۰ درصد كودكان بيش‌فعال مثبت است و خط اول در درمان اين اختلال به شمار می‌رود. با این حال، برخی خانواده‌ها از دادن این دارو به کودکشان به خاطر یکسری  باورهای غلط و حرف‌هایی که شنیده‌اند، امتناع می‌کنند. در این خصوص دکتر مهشید رابطیان، فوق تخصص روانپزشک کودک و نوجوان به 3 باور غلط درخصوص داروی ریتالین در فرهنگ ما اشاره می‌‌کند. 

1- اغلب والدين به شدت نگران اعتياد فرزندشان به اين دارو هستند، اما اين دارو برای كودكان به هيچ‌وجه اعتيادآور نيست و طبق آمار کودکان بیش فعال اگر که درمان نگیرند، ۳برابر سایر کودکان در معرض ابتلا به سوء مصرف مواد و الکل و دارو هستند.

2- باور غلط دوم اين است كه بخری پدرومادرها تصور می‌کنند، مصرف‌ ريتالين ممكن است كودكشان را دچار عوارض كند و حتی معتقدند به نازايی يا بلوغ زودرس مبتلا خواهد شد اما نسبت دادن اين عوارض به ريتالين كذب محض است. ریتالین هم مثل همه داروها عارضه دارد. شايع‌ترين عارضه‌اي كه ممكن است با مصرف اين دارو در كودك ديده شود، بی‌اشتهايی است كه آن هم بعد از اينكه اثر قرص در بدن كودك از بين رفت، برطرف می‌شود. گاهي هم رنگ‌پريدگی، سردشدن دست و پا، دل‌درد، سردرد و... هم بروز می‌کند كه معمولا بعد از ۷ تا ۱۰ روز از مصرف دارو در بدن کودک نسبت  به آن عوارض تحمل ایجاد می‌شود.

3- باور غلط ديگري كه در فرهنگ ما وجود دارد، اين است كه می‌گويند تجويز ريتالين در دنيا منسوخ شده كه اصلا اين‌طور نيست و در كشورهايي مثل آمريكا، انواع 8 و 12 ساعته آن به وفور تجويز و مصرف می‌شود. 
در صورتی كه كودك به هر دلیلی نتواند داروی ریتالین مصرف كند، داروهای ديگری تجويز می‌شود كه اثر آنها نسبت به ريتالين و البته عوارضشان هم امكان دارد كمتر باشد.

** اخیرا روش‌هایی مثل نوروفیدبک برای کودکان مبتلا به ADHD تجویز می‌شود که متاسفانه بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارد و خانواده‌ها بعد از گذراندن جلسات مکرر(۳۰ تا ۴۰ جلسه) و صرف هزینه هنگفت (۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر جلسه ) نتیجه‌ای عایدشان نمی‌شود بنابراین اکیدا توصیه می‌گردد گول چنین تبلیغاتی را نخورید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif