با درمان آندومتریوز می‌توان باردار شد؟!

سلامانه: آندومتریوز، نام بیماری زنانه (در دوره باروری) است که نه تنها باعث ایجاد درد و ناراحتی خانم‌ها می‌شود، بلکه در مواردی ممکن است به ناباروری نیز منجر شود. آندومتریوز به رشد دیواره داخلی رحم در خارج از رحم گفته می‌شود. وقتی بیماری آندومتریوز در خانمی تشخیص داده شود، ممکن است از نظر امکان ایجاد ناباروری ناشی از آندومتریوز، دچار تشویش شود. از طرف دیگر، خانم‌های نابارور، نگران هستند که آیا آندومتریوز می‌تواند باعث ناباروری آنها شده باشد؟ در این مطلب به گزارش از resolve سعی شده به این سوالات و نگرانی‌ها پاسخ داده شود.

در صورت وجود ناباروری، لازم است تشخیص آندومتریوز انجام شود؟

خیر؛ برخی از خانم‌ها با وجود چرخه‌های قاعدگی منظم، لوله‌های فالوپ سالم، ذخیره تخمدان کافی و کیفیت بالای اسپرم همسر، باز هم نابارور هستند. به این شرایط، ناباروری با علت نامشخص گفته می‌شود. آندومتریوز می‌تواند علت برخی از این ناباروری‌ها با عامل نامشخص باشد. انجام لاپاراسکوپی به خانم‌هایی پیشنهاد می‌شود که به طور هم زمان دچار دردهای لگنی و ناباروری‌اند. انجام لاپاراسکوپی همچنین به خانم‌هایی که تمایل به IVF ندارند، پیشنهاد می‌شود.

ابتلا به ناباروری بعد از درمان آندومتریوز، روی درمان ناباروری تأثیر دارد؟

متخصص درمان ناباروری، باید سابقه بیمار و گزارش درمان‌های انجام شده قبلی را ببیند. دانستن شدت آندومتریوز و تداخل آن با ذخیره تخمدان‌ها، روی روش درمان ناباروری تأثیرگذار است. هرچند خانم‌های مبتلا به آندومتریوز می‌توانند به طور عادی باردار شوند، ولی IVF امکان بارداری آنها را افزایش می‌دهد. اگر IVF با استفاده از تخمک‌های بدن شخص منجر به بارداری نشود، انجام آن با تخمک اهدایی نتایج عالی به همراه دارد و منجر به بارداری می‌شود.

درمان آندومتریوز

تشخیص زودرس و درمان این بیماری می تواند برای بیمارانی که نگران باروری آنها هستند ، مفید باشد. بیمارانی که علائم اندومتریوز را تجربه می کنند ممکن است بخواهند متخصص باروری را پیدا کنند که قادر به ارزیابی باروری بر اساس آزمایش خون و همچنین آزمایش های تصویربرداری مانند هیستروسپالوگرام باشد.

نتایج این آزمایش می تواند در هدایت مراحل بعدی بیماران کمک کند. داروهای جدیدی برای درمان دردهای آندومتریوز و نیز درمان ناباروری ناشی از آندومتریوز، در دسترس هستند. قرص‌های جلوگیری از بارداری، دردهای لگنی (از جمله دردهای آندومتریوز) را درمان می‌کند. خانم هایی که با دارو درمان نشده باشند، بهتر است برای تشخیص دقیق، لاپاراسکوپی انجام دهند. در این صورت، اگر در هنگام انجام لاپاراسکوپی، آندومتریوز تشخیص داده شود، درمان نیز می تواند در همان زمان انجام شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif