چند راهکار طلایی برای رهایی از منافذ باز پوست

سلامانه: بسیاری از افراد تصور می‌کنند منافذ باز پوست فقط در افرادی که پوست چرب دارند، دیده می‌شود اما باید بدانید که همه انواع پوست، اعم از خشک، نرمال و چرب می‌توانند منافذ بزرگ داشته باشند. منافذ باز پوست عمدتاً روی صورت و به خصوص در پیشانی، اطراف بینی و روی گونه‌ها به صورت روزنه‌های فرو رفته دیده می‌شود.منافذ بزرگ می‌توانند ظاهری کدر به پوست دهند به ویژه اگر این منافذ با باکتری‌ها، آلودگی‌ها، چربی و سلول‌های مرده مسدود شوند. 

اگرچه منافذ پوست بسته نمی‌شود اما می توان کاری کرد که آنها کمتر روی پوست خودنمایی کنند. در ادامه چند راهکار طلایی برای رهایی از ظاهر نازیبای منافذ باز پوست را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

از تونرها استفاده کنید
تونرها باعث تمیز شدن منافذ پوست، شفافیت پوست، تنظیم pH پوست و جمع شدن منافذ پوست می‌شوند. خوب است بدانید که شستشوی صورت با پاک‌کننده‌های صابونی، نمی‌تواند تأثیر تونر را داشته باشد، زیرا صابون یا شوینده‌ها قادر نیستند به منافذ پوست نفوذ کنند.
همه انواع پوست می‌توانند از تونر استفاده کنند اما استفاده از تونر برای افرادی که پوست چرب دارند ضروری است.

لایه بردارها می‌تواند به شما کمک کنند
لایه بردارها به حذف موادی مانند چربی و سلول های مرده که منافذ را مسدود می کنند کمک می کنند. اگر بعد از مصرف لایه‌بردارها پوست شما متورم و ملتهب شد و یا لکه‌های قرمز روی آن ایجاد شد، به این معنی است که یا آن محصول برای شما مناسب نیست و یا باید در فواصل طولانی تری از آن محصول استفاده می‌کردید. مشاوره با داروساز و یا متخصص پوست می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

از ماسک‌ها استفاده کنید؛ به ویژه آنهایی که خاک رس، ذغال فعال و یا جو دوسر دارند
ماسک‌ها کمک می‌کنند که ناخالصی‌ها از منافذ برداشته شوند و منافذ کوچکتر به نظر برسند. ماسک‌هایی که خاک رس، ذغال فعال و جو دوسر دارند، در این موارد مفیدتر هستند. اگر علاوه بر منافذ باز پوست، جوش‌های سر سیاه نیز دارید، ماسک‌هایی که روی صورت خشک می‌شوند برای شما مناسب تر هستند.

بخور را فراموش نکنید
بخور می‌تواند به تمیزی منافذ پوست کمک کند و آنها را کوچکتر نشان دهد. هنگام بخور می‌توانید از برخی گیاهان و اسانس‌ها (لیمو، درخت چای، بابونه و ...) نیز استفاده کنید.

پوست خود را دو بار در روز بشویید
شستن صورت، از بسته شدن منافذ و تجمع آلودگی ها در پوست جلوگیری می‌کند و چربی پوست را کاهش می‌دهد.
مرحله اول: شوینده مناسب پوست خود را استفاده کنید
شوینده‌های کرمی برای پوست‌های خشک یا حساس و ژل‌ها برای پوست‌های مختلط و چرب مناسب است.
مرحله دوم: صورت خود را به آرامی بشویید
صورت خود را با آب ولرم (نه سرد و نه گرم) خیس کنید. سپس شوینده را با حرکات دایره‌ای ملایم، به مدت یک دقیقه روی پوست ماساژ دهید.
مرحله سوم: صورت خود را با آب ولرم آبکشی کنید
همواره به یاد داشته باشد که برای شستن صورت از آب ولرم استفاده کنید. آب گرم می‌تواند پوست را تحریک کند و باعث شود که منافذ بازتر به نظر برسند.

استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید
استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید حتی اگر پوست چربی دارید می‌توانید از مرطوب کننده‌های مناسب پوست خود استفاده کنید. 

حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید
روزانه از ضدآفتاب استفاده کنید حتی اگر هوا سرد یا بارانی باشد. یک ضدآفتاب خوب انتخاب کنید که همزمان اشعه مضر UVA و UVB را مهار کند، SPF 30 یا بالاتر داشته باشد و همچنین مقاوم به آب باشد. اگر در طول روز از کرم لایه بردار استفاده می کنید حتما حتما باید در طول روز از ضدآفتاب استفاده کنید. در هنگام خرید ضدآفتاب توجه داشته باشید که عبارت "غیر کُمدوژن زا" روی محصول قید شده باشد. 

هرگز پوست خود را فشار ندهید  یا نکشید
هر گونه دستکاری در پوست می‌تواند سبب تحریک پوست و بزرگ شدن منافذ شود.

از اسکراب استفاده نکنید
افرادی که منافذ باز پوست دارند نباید از اسکراب‌ها استفاده کنند. به رغم آنکه گفته می‌شود اسکراب‌های پوست مفید هستند اما آنچنان که باید نه تنها پوست را تمیز نمی‌کنند، بلکه خیلی از مواقع باعث تحریک و ملتهب شدن پوست هم می‌شوند. در نتیجه هنگامی که پوست ملتهب است، منافذ بیشتر خودشان را نمایان می‌کنند.

با وجود منافذ پوست باز، چگونه محصولات آرایشی و مراقبت از پوست انتخاب کنیم؟
- از مواد آرایشیغیرکُمدون زااستفاده کنید
اگر منافذ پوست باز دارید هرگز این عبارت را فراموش نکنید! غیر کمدون‌زا به این معنی است که ترکیبات موجود در فرآورده منافذ پوست شما را نمی‌بندد. اگر پوست چرب دارید بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که فاقد چربی (Oil-free) باشد. 
- از مات کننده‌ها استفاده کنید
ترجیحاً از محصولاتی استفاده کنید که روی برچسب آن کلمه ‘مات کننده ‘mattifying را داشته باشد. مات کننده‌ها چربی اضافه پوست را جذب می‌کنند و از انعکاس بیش از حد نور به سطح پوست جلوگیری می‌کنند.

 

چند اشتباه رایج در درمان منافذ باز پوست
استفاده از یخ و آب سرد
بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که آب سرد می‌تواند منافذ را ببندد. اگرچه آب سرد می‌تواند به تسکین پوست تحریک شده کمک کند اما به هیچ وجه نمی‌تواند بر روی سایز واقعی منافذ تأثیر بگذارد.
استفاده از جوش شیرین
مصرف جوش شیرین به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. جوش شیرین می‌تواند به پوست آسیب بزند و آن را خشک کند.

و در نهایت اغلب این سوال مطرح است که آیا سیکل قاعدگی زنان بر روی منافذ پوست اثر دارد؟
باید گفت سیکل قاعدگی می تواند بر روی سایز منافذ اثر بگذارد. در زمان تخمک گذاری، مقدار هورمون‌ها افزایش می‌یابد و منافذ بزرگتر به نظر می‌رسد. اما بعد از تخمک‌گذاری با کاهش مقدار هورمون‌ها، منافذ دوباره کوچکتر به نظر می‌رسند. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif