یک راهنمای ساده برای تربیت جنسی کودکان

سلامانه: در سن دو سالگی، بچه‌ها نام اعضای بدنشان را یاد می‌گیرند و طبعا نام درست اعضای دستگاه تناسلی‌شان را هم باید یاد بگیرند. هیچ پدر و مادری نام‌های عامیانه و بی‌ادبی اعضای جنسی را به بچه‌اش یاد نمی‌دهد، اما اشتباه رایج والدین، به کار بردن نام‌های استعاری است. می‌گویند «جیش» یا «شکوفه» یا «ناناز» یا «اونجا» و منظورشان آلت تناسلی است.
توضیحات  دکتر محمدرضا رجبی شکیب، پزشک و سکس تراپیست را در این باره بخوانید.

معمولا در خانم‌ها، از همین‌جا مشکلات جنسی بزرگسالی استارت می‌خورد. دختر بچه‌ای که در ذهنش کاشته‌اند که آلت تناسلی‌اش، مثل گل است و دست بزنی پرپر می‌شود، بزرگ می‌شود و واژینیسموس می‌گیرد. یا پسربچه‌ای که از کودکی یادش داده اند آنجا جیش است و کثیف است، بزرگ هم شود به بهداشت آلت تناسلی‌اش اهمیت نمی‌دهد.

هرچند ما در فارسی نام‌های اختصاصی رایج برای اندام‌های تناسلی زنانه و مردانه نداریم؛ اما حتما همان واژه «آلت» برای دختران و پسران کارمان را راه می‌اندازد (پنیس و ولو هم نه؛ همان آلت) و دستکم این پیام مهم در آموزش جنسی به کودک را به او منتقل می‌کند که این هم یکی از اعضای بدن توست و همان‌طور که باید مراقب بقیه باشی، مراقب این هم باش.

آموزش سطح دوم: ۲ تا ۵ سال
۱- اندام‌های خصوصی:
باید بدانند که اندام تناسلی، باسن و پستان‌ها، اندام‌های خصوصی محسوب می‌شوند و هیچ کس غیر از خودشان و بابا و مامان و دکتر حق ندارد به آنها دست بزند. همچنین باید یاد بگیرند حتی خودشان هم جلوی دیگران نباید اندام‌های خصوصی‌شان را لمس کنند.

۲- ازدواج و بچه: معمولا بچه‌ها این را سوال می‌کنند و مادر و پدرها به جای دست پاچه شدن یا دعوا کردن بچه که بی‌حیا از جلوی چشمم دور شو(!)، کافی است توضیح بدهند که مردان و زنان وقتی بزرگ شوند می توانند با هم ازدواج کنند و آن وقت خدا یک بچه به آنها می‌دهد که در شکم مادر بزرگ می‌شود و یک روز از آن بیرون می‌آید. همین توضیح در ۹۹ درصد موارد بچه ها را قانع می‌کند.

نکته: بچه‌ها باید از همان اول باید بدانند که پدر و مادرشان، به عنوان زن و مردی که با هم ازدواج کرده‌اند، حق دارند با هم صمیمی باشند، هم را ببوسند، در آغوش بگیرند و بدن برهنه هم را ببینند. آنها باید بدانند این اتفاق تنها بین دو نفر که با هم ازدواج کرده باشند می‌افتد و البته هیچ خجالتی هم ندارد.

آموزش سطح سوم: ۵ تا ۸ سال
۱- بلوغ جنسی:
تفاوت‌های بین زنان و مردان باید به کودکان توضیح داده شود تا از آنچه به زودی برایشان اتفاق می‌افتد، سورپریز نشوند. از تفاوت بین آلت مردان و زنان، اندازه و نقش پستان‌ها و الگوی رشد موها در بلوغ و همچنین شروع قاعدگی دختران، باید برای هر دو جنس صحبت کرد.

۲- شناخت و احترام به جنس مخالف: بچه‌ها در این سنین، نقش‌های جنسیتی خود را پیدا می‌کنند و خود به خود به سوی جمع‌های هم جنس کشیده می‌شوند. مهم است که به تفکیک جنسیتی در این سنین دامن نزنیم و اجازه دهیم کودکان در عین شناخت جنسیت خود، با جنس مخالف هم معاشرت کنند؛ نه که خود را تافته‌ای جدا بافته تلقی کنند.

۳- حریم خصوصی: لازم است بچه‌ها در این سن بفهمند که هم خودشان حریم خصوصی دارند و هم پدر و مادرشان. مثلا باید یاد بگیرند که بی‌اجازه به اتاق خواب پدر و مادر وارد نشوند، همان طور که پدر و مادر بی‌اجازه به اتاق آنها وارد نمی‌شوند.

۴- ازدواج و بارداری: احتمالا اگر ما هم نگوییم، بچه‌ها از جایی می‌شنوند یا می‌بینند و دیگر آن توضیح سطح دوم که خدا به ما بچه می‌دهد، برایشان قانع‌کننده نیست. اصل مهم در این سن این است که ابتدا از خود کودک بپرسیم: «تو چی فکر می‌کنی؟» و بعد توضیحاتمان را متناسب با دانسته‌های کودک ارائه کنیم.

آموزش سطح چهارم: ۹ تا ۱۲ سال
د
ر این سنین، بچه‌ها به عنوان افرادی بالغ یا دستکم پیش بالغ در نظر گرفته می‌شوند و با آنها می‌توان درباره بسیاری از مسایل گفتگو کرد. باز هم اصل مهم این است که پدر و مادر برای شرح جزییات، عجله نکنند و همیشه یادشان باشد بپرسند: «خودت چی فکر می‌کنی؟» یا «تو چی شنیدی؟»
همه دانسته‌های محورهای قبلی، در این سن می‌تواند عمیق تر مورد بحث واقع شود. حالا دیگر می‌شود درباره کاندوم و قرص‌های پیشگیری ار بارداری هم با شفافیت صحبت کرد. بچه‌ها در این سن باید بدانند رابطه سالم و خوب با جنس مخالف یعنی چه و رابطه بد و مضر یعنی چه.

❇️البته فراموش نکنیم یک طرف این گفتگو پدر و مادری هستند که باید خودشان درباره این موضوعات نگاهی معقول و منطقی داشته باشند. دقیقا به همین دلیل، شاید این اول خود ما پدر و مادرها هستیم که باید خودمان را تربیت کنیم.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif