ورزش منظم کیفیت اسپرم را افزایش می‌دهد

سلامانه: برای چندین دهه، محققان می‌دانند كه كیفیت اسپرم و میزان باروری در بیشتر كشورهای غربی رو به كاهش است.
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه، طبق  یک مطالعه سال 2017، میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزیلند بین سال‌های 1973 و 2011 با 59.3 درصد کاهش یافته است. علیرغم مطالعاتی که این مورد را شناسایی کرده‌اند، دانشمندان هنوز دلایل این کاهش را کاملاً درک نمی کنند.
مطالعات متعددی نشان داده‌اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افراد دارای اضافه وزن یا چاقی می تواند منجر به بهبود یا افزایش تعداد اسپرم شود. نتایج یک مطالعه که در سال 2017 صورت گرفته، مزایای اجرای یک برنامه تمرینی هوازی 16 هفته‌ای را حداقل طی سه جلسه به مدت 50 دقیقه در هفته بررسی کرده است. طی فعالیت وزشی ضربان قلب شرکت کنندگان با افزایش 50 الی 60 درصدی روبرو بوده است .
در این مطالعه، ورزش منظم باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک اسپرم در 45 مرد مبتلا به چاقی و کم تحرک شده است.
 در حال حاضر نیز نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مردان جوانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به همسالان بی‌تحرک خود اسپرم با کیفیت‌تری دارند.

 

اگرچه مدت‌هاست که رابطه میان اضافه وزن و کم تحرکی با میل جنسی پایین و افزایش خطر ناباروری کشف شده است، اطلاعات چندانی در مورد چگونگی تأثیر فعالیت بدنی بر کیفیت مایع منی در مردانی که مشکل ناباروری ندارند، در دست نیست.

محققان در یک مطالعه جدید هزاران نمونه اسپرم را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این نمونه اسپرم‌ها از صد‌ها مرد که براساس سابقه سلامتی و کیفیت مایع منی واجد شرایط اهدای اسپرم بودند، گرفته شد. سطح غلظت، تحرک و شکل ظاهری اسپرم در اهداکنندگان واجد شرایط، مناسب و سالم است.

براساس یافته‌های این مطالعه، تحرک اسپرم در مردانی که در مجموع فعالیت ورزشی بیشتری داشته و زمان بیشتری را به انجام تمرینات بدنی شدید اختصاص داده بودند، نسبت به مردانی که کمترین فعالیت بدنی را داشتند، بهتر بود.

به گفته یی-شین وانگ از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ چین، «ورزش منظم کیفیت مایع منی را در بین مردان سالمی که نابارور نیستند، بهبود می‌بخشد، اما این که بگوییم چه میزان ورزش، در چه فواصل زمانی و چه نوع تمریناتی برای باروری بهینه مردان لازم است، کار ساده‌ای نیست.»

با این وجود، یافته‌های برخی از مطالعات پیشین نشان می‌دهد ورزش افراطی و بیش از حد با ریسک ناباروری همراه است بنابراین پژوهشگران به مردانی که قصد باروری دارند توصیه می‌کنند تا از فعالیت بدنی متعادل غافل نشوند.

این مطالعه که بر روی ۷۴۶ مرد ۲۸ ساله سالم انجام شد، نشان داد که اگرچه شاخص‌های بالاتر سوخت و ساز (MET) تحرک اسپرم را افزایش داده، اما غلظت و شکل ظاهری مردان براساس میزان ورزش و فعالیت بدنی آن‌ها تغییری نمی‌کند.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif