دیالیزی ها و پیوندی ها ورزش می کنند

سلامانه : دبیرهیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی برنامه های روز جهانی کلیه - 22 اسفند - در ایران را اعلام کرد.

 « داریوش آرمان در گفت و گو با ایرنا افزود : انجمن حمایت از بیماران کلیوی همزمان با روز جهانی کلیه – 22 اسفند – با همکاری وزارت بهداشت ، انجمن نفرولوژی ، شهرداری های سراسر کشور و انجمن پرستاری ایران برنامه های متنوعی را در راستای اطلاع رسانی و فرهنگسازی سلامت کلیه به مردم به ویژه به میانسالان و سالمندان اجرا می کند.

آرمان افزود : براساس برنامه ریزی های انجام شده با فدراسیون ورزشی بیماران پیوند اعضا و ناشنوایان ، قرار است بیماران دیالیزی و پیوند کلیه همراه با خانواده هایشان در بوستان لاله تهران ورزش کنند که در این راستا جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان ورزش کشور نیز در ورزش همگانی بوستان لاله، بیماران را همراهی می کنند.

دبیرهیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی همچنین گفت : برنامه ویژه روزجهانی کلیه هم روز پنج شنبه این هفته - 22 اسفند - با حضور متخصصان در بیمارستان فیروزگر برگزار می شود .

آرمان افزود : قرار است در این مراسم از 80 پرستار و سرپرستار نمونه بخش های دیالیز و پیوند کلیه سطح تهران تقدیر شود. درضمن کیک روز جهانی کلیه هم در این مراسم بریده می شود.

 

** سالمندی و پیشگیری ازبیماری های کلیه شعار روز جهانی کلیه 

عضو هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی شعار امسال روز جهانی کلیه را «سالمندی و پیشگیری از بیماری های کلیه » عنوان کرد و گفت : با توجه به پیر شدن آینده جمعیت کشور ، بیماری های مزمن و حاد کلیه در کمین میانسالان و سالخوردگان ایران قرار دارد.

وی گفت : توصیه فدراسیون جهانی کلیه و انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور این است که مردم به ویژه سالمندان و میانسالان حداقل یک بار در سال آزمایش ساده ادرار و قند خون بدهند و فشار خون را هم ارزیابی کنند.

آرمان تاکید کرد : با این بررسی های ساده می توان از بروز بسیاری از ناتوانی های ناشی از بیماری های کلیه پیشگیری کرد.

آرمان با بیان اینکه ایران از جمله کشورهای با ریسک بالای ابتلا به بیماری های کلیه است اظهارداشت: ایران در منطقه گرم و خشک قرار دارد و از سوی دیگر فرهنگ مصرف مایعات سالم از جمله آب همچنان ضعیف است.

آرمان با بیان اینکه 10 میلیون نفر از جمعیت ایران دیابتی و 15 میلیون نفر هم به فشار خون مبتلا هستند گفت : اینها نشان دهنده ریسک بالای ابتلا به بیماری های کلیه و قلبی عروقی در کشور است .

وی بیماری های کلیه را همچون کوه یخی در اقیانوس تشبیه کرد که حجم زیادی از این کوه در زیر آب قرار دارد و در نتیجه دیده نمی شود . بیماری های کلیه هم همچون کوه یخ است و وقتی نمایان می شود که کلیه 80 تا 90 درصد عملکرد خود را از دست داده است.

وی افزود: در زمان حاضر24 هزار بیمار دیالیزی و بیش از 33 هزار پیوند کلیه در کشور به سر می برند که اگر مردم سلامتی کلیه خود را جدی نگیرند در سال های آینده با سونامی بیماری های کلیه مواجه خواهند شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.