آیا می‌دانید درآمدتان، میانگین درآمد 10 دوست صمیمی‌تان است

قانون کائنات را جدی بگیرید

سلامانه - مرضیه نوروزی: بر اساس قانون کائنات؛ هر چیزی که وارد زندگی‌مان می‌شود و تمام چیزهایی را که در ذهنمان می‌گذرد را خودمان جذب می‌کنیم. قانون جاذبه اهمیتی نمی‌دهد که شما چه چیزی را می‌خواهید و چه چیزی را نمی‌خواهید. حتی وقتی به چیزی فکر می‌کنید یا نگاه می‌کنید که آن را نمی‌خواهید و با آن مخالفت می‌کنید، آن را به طرف خودتان جذب می‌کنید. در آن موقع، قانون جاذبه در حال عمل است.
در واقع، هر چیزی را چه ببینید، چه به خاطر آورید و چه تصور کنید، هر چیزی که روی آن متمرکز شوید، را به سوی خود جذب می‌کنید و هرگاه این تمرکز همراه با احساسات شدید باشد، جذب آن سریع‌تر خواهد بود. پس براساس این قانون، لازم است که مراقب افکار و گفته‌هایمان باشیم. در این‌خصوص نظر دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و استاد دانشگاه را در گفت‌وگو با سلامانه پرسیده‌ایم که در ادامه توضیحات ایشان را می‌خوانید.

  
همه چیز در کائنات دائم در حال ارتعاش و حرکت است
هم جنبه‌ی مادی و هم جنبه‌ی غیر مادی عالم ما از انرژی و هوش ساخته شده‌اند که به نحوی می‌جنبند. هیچ چیزی در استراحت مطلق نیست. تفاوت بین مادی و غیر مادی در سرعت ارتعاش آن است. به عنوان مثال، امواج رادیویی وجود دارد ولی ما آن را حس نمی کنیم.
میز، جامد و ساکن به نظر می‌آید. اما اگر با میکروسکوپی قوی به آن نگاه کنید می‌بینید که مولکول ها فاصله و حرکت دارند. با میکروسکوپ، ارتعاشات بسیار آهسته‌ی مولکول های میز دیده می‌شوند. این مساله درباره‌ی بدن انسان هم صدق می‌کند. همان طور که گفتم، گرچه بدن انسان ثابت به نظر می‌آید، اما بدن امروز اون بدن دیروزش نیست. هر ثانیه، 10 میلیون سلول از دست می‌دهیم و می‌سازیم، گرچه این مطلب قابل دیدن نیست.
 
افکار و احساسات هم حامل انرژی هستند
وقتی نسبت به احساسات کسی حساس می‌شوید یا از احساسات خودتان آگاه می‌شوید متوجه ارتعاش شده‌اید. وقتی می‌گویید «احساس خوبی دارم» یا «احساس بدی دارم»، برداشت مثبت یا منفی ذهن خود را از این ارتعاش بیان می‌کنید. حتی می‌توانید خوبی و بدی ارتعاش را خودتان تعیین کنید، یعنی فکر کنید بد است یا خوب است. انتخاب فکر دست خودتان است. شما تعیین می‌کنید چه نوع انرژی‌ای دریافت کنید یا بفرستید. اگر منفی را انتخاب کنید، فرکانس منفی ارسال می‌کنید و با آن هماهنگ می‌شوید. وقتی مثبت را انتخاب کنید قضیه برعکس می‌شود و با فرکانس مثبت هماهنگ می‌شوید. اینکه کدام بد است و کدام خوب، دست شماست. مغز هم در این میان ابزار شماست و به عنوان مرکز کنترلی عمل می‌کند که کنترلش هم دست شماست.
مغز قوی‌ترین پردازشگر الکترومغناطیسی است. اگر از آن برای افکار مثبت استفاده کنید، همه چیز به سمت عینیت یافتن آن فکر مثبت حرکت می‌کند. هرچقدر بیشتر تمرکز کنید، فرکانس قوی‌تر می‌شود. درست مثل اینکه با ذره‌بین آتش روشن کنید.
 
انرژی شبیه خودتان را جذب می‌کنید
بیان متفاوتی از این قانون وجود دارد که می‌گوید «هر چیزی، شبیه خود را جذب می‌کند.» یعنی آدم‌ها آن نوع انرژی را که شبیه انرژی خودشان است، جذب می‌کنند. آدم‌هایی که افکار مشابه دارند، جلب یکدیگر می‌شوند. در کار و ازدواج هم همین مطلب صادق است.
دوستی تعریف می‌کرد: دوستی تعریفی می‌کرد تجربه من در یک شرکت معروف یکی از بهترین مثال‌ها درمورد جذب است که در زندگی‌ام دیده‌ام. این شرکت، ده فناوری جدید را در زمینه گشت‌های مجازی ارائه کرد. برای اولین بار کاری کرد که مردم در اینترنت بتوانند ویدئو تماشا کنند و جایی را که تا به حال ندیده‌اند، بدون مسافرت به آنجا ببینند. این شرکت در حقیقت یک بنگاه املاک بود و به راستی موفق شد. من خوش اقبال بودم که در این گروه خلاق عضو شدم.
من عضویت در این شرکت را مدیون دوستی هستم که او را چند سال قبل از آن هنگام به هم زدن یک شراکت دیده بودم. او کارهای فسخ شراکت ما را حل و فصل می‌کرد و به من گفت که تحت تاثیر رفتارم قرار گرفته است. چون من کاملا کنترل خودم را در دست داشتم و آرام، محکم و سخاوت‌مندانه از کاری که دیگر مناسبم نبود فاصله می‌گرفتم و این در حالی بود که داشتم سیصد میلیون تومان ضرر می‌کردم. برای همین او وقتی دنبال کسی برای راه‌اندازی کسب و کار پسرانش می‌گشت، من را انتخاب کرد.
کارش درست بود. این شرکت ضمن خلاقیت بسیار جذاب بود.  همیشه جذاب بود و فکرهای نو داشت. ما کاری می‌کردیم که مردم خود و توانمندی‌های خود را باور کنند. نحوه‌ی فروش ما بر اساس رشد فردی بود و از شیوه‌های فروش استفاده نمی‌کردیم. ما به مردم همین چیزها را یاد می‌دادیم که «شما می‌توانید هرچه را بخواهید داشته باشید». در عرض 9 ماه، صدها هزار مشتری داشتیم و ماهیانه چند صد میلیون در می‌آوردیم.
اسم خودمان را «تیم یک کیلومتر در دو دقیقه» گذاشته بودیم. بعد از موفقیت افسانه‌ای یکی از دونده‌های معروف و رکوردشکنی که برای اولین بار یک کیلومتر را در کمتر از دو دقیقه دوید- خیلی‌ها توانستند این کار را بکنند؛ چون یک نفر توانسته بود. یعنی همه فهمیدند این کار شدنی است. ما عهد کرده بودیم که کاری را که غیر ممکن به نظر می‌آید، انجام بدهیم. ما می‌خواستیم رکورد خودمان را بشکنیم. به مردم آموزش می‌دادیم و بعد امتحان می‌گرفتیم که بعد از قبولی در امتحان، عضو تیم می‌شدند. این نوع انرژی خیلی جذاب است. بسیاری از اعضای شرکت با کسانی که پیش از ما با آنها همکاری می‌کردند دوست بودند. انگار همه دوست داشتند بخشی از این انرژی خلاق باشند.
وقتی که شرکت با شرکت دیگری شریک شد، فرهنگ سازمان چنان به سمت منفی سیر کرد که دیگر دوستش نداشتم. جدایی از آن آدم‌ها برایم سخت بود اما چاره‌ای نداشتم. شم و شهودم اینطور حکم می‌کرد.
از لحاظ منطقی اگر هر چیزی شبیه خودش را جذب کند، دو چیز مخالف هم باید یکدیگر را دفع کنند (در قانون تضاد این مورد را بیشتر خواهید شناخت).

به قانون جذب در روابط عاشقانه هم توجه نکرده بودم. شبیه جنون نیست؟ نباید به جذب در عشق توجه کنیم؟ منظورم این نیست که قبل از آن توجهم به کسی جلب نشده بود؛ چون شده بود. آن قدر شده بود که دو بار ازدواج کرده بودم! این ربطی به قانون جذب ندارد. پس از دومین طلاق متوجه شدم که باید رادار روابطم را درست کنم. از اشتباهات گذشته عبرت گرفتم. ازدواج‌هایم انفجاری و به دلایلی غیر از عشق بودند. به صداقت در رابطه بی‌توجهی کرده بودم، به خصوص که به پدر و مادرم نیز درمورد احساساتم راست نگفته بودم. تصمیم گرفتم از قانون جذب استفاده کنم.
جزییات همسر مطلوبم را تصور کردم. آنها را روی ورق کاغذی نوشتم و ورقه را پنهان کردم. آنچه را در درونم بود، بیرون ریخته بودم. همان کسی باشد که دلم می‌خواست، خانواده دوست باشد و ... همه را نوشتم.
بعد تصمیم گرفتم در برخوردها عجله به خرج ندهم. یعنی سعی کردم زیاد در اوضاع دخالت نکنم. به عهده‌ی خدا گذاشتم تا هر وقت زنی مناسب من پیدا شد، خود به خود بفهمم. دلیلی برای عجله وجود نداشت.
همسر آینده‌ام را در سالن ورزش دیدم و قرار ملاقات گذاشتیم. روزهای خوبی داشتیم و سعی می‌کردیم یکدیگر را بشناسیم. دو سال نامزد بودیم. بعد تصمیم گرفتیم ازدواج کنیم. بعدها نوشته‌هایم را درمورد همسر مطلوبم به خودش نشان دادم. از شباهت خارق‌العاده اش با نوشته‌ی من شگفت زده شد. حالا زنی داشتم که مطلوبم بود. قانون جذب کار خودش را کرده بود.
 
 درآمد هر شخص، میانگین درآمد 10 دوست صمیمی اوست
ضرب المثلی هست که می‌گوید «کبوتر با کبوتر باز با باز- کند همجنس با همچنس پرواز.» این هم یک راه برای شرح قانون جذب است. درآمد هر شخص، میانگین درآمد، 10 دوست صمیمی‌اش است. یعنی محدوده‌ی شما انعکاس ادراکتان از واقعیت است. شما این را قبول دارید؟!
دوستان، تفریحات و جاهایی که برای غذا خوردن می‌روید را در نظر بیاورید. آدم‌هایی شبیه به خودتان را می‌بینید.  درباره‌ی شغلتان فکر کنید: چه کسانی جذب آنجا شده‌اند؟ تصور می‌کنید چطور جذب شده‌اند؟ رییس خود را در نظر بیاورید. همه‌ی مجموعه به نحوی شبیه او هستند، حتی اگر عین او نباشند. نکته‌ای برای مدیران: اگر از رفتار زیرمجموعه تان راضی نیستید، اول رفتار خودتان را بررسی کنید.
 
3 مرحله برای استفاده از قانون جذب
مرحله‌ی اول: ببینید چه می‌خواهید و آنچه را نمی‌خواهید، حذف کنید
تمرکزتان بر آنچه می‌خواهید، باشد؛ نه آنچه نمی‌خواهید. تمایلات مثبت را نگهدارید و منفی‌ها را دور بریزید. یادتان نرود که ذهن با تصویر کار می‌کند. اگر بگویید «نمی‌خواهم عصبانی باشم»، تصویری که خلق می‌شود باز هم تصویر عصبانیت است و در نتیجه ارتعاش عصبانیت را ایجاد می‌کنید. باید برعکس آنچه نمی‌خواهید را ایجاد کنید.
مرحله‌ی دوم: سطح ارتعاش خود را افزایش دهید
در این مرحله باید حالت ارتعاش را با خواست خود تطبیق دهید. اگر آنچه را می‌خواهید (شغل، رابطه، پول) داشتید، احساستان چگونه بود؟ ببینید چه کاری احساس خوبی به شما می‌دهد؛ بیشتر همان کار را انجام بدهید و احساسات منفی را تحمل نکنید. استفاده از جمله های تاکیدی مثبت، بخش مهمی از بالا بردن سطح ارتعاشتان است. این هم یادتان باشد که قانون جذب به کلماتی که استفاده می‌کنید یا افکاری که به آنها فکر می‌کنید جواب نمی‌دهد. فقط به این جواب می‌دهد که درباره‌ی چیزی که می‌گویید یا فکری که می‌کنید، چه احساسی دارید.
مرحله‌ی سوم: رها کنید و بگذارید انجام بشود.
در این مرحله، جمله‌ی تاکیدی تان، ارتعاشتان و احساستان را به دست عالم رها می‌کنید تا ترتیب درخواست تان (یا چیزی که من به آن می‌گویم، دستورتان) را بدهد. تردید به خود راه ندهید. تردید کار را خراب می‌کند چون پیام هایی متناقض ارسال می‌کنید. بدون حذف تردیدها، موفقیت امکان ندارد.
نکته‌ی آخر: ما همانیم که مکررا انجام می‌دهیم. پس تعالی، یک عمل نیست، یک عادت است.
 
  
 
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif