تا می‌توانید در زمستان شلغم بخورید

سلامانه: شلغم حاوی مواد مغذی اساسی و مهمی مانند پتاسیم و فیبر است که عملکرد‌های مطلوب بدن به آن‌ها بستگی دارد. به گزارش سرویس ترجمه سلامانه؛ بالا بودن سطح آهن در این سبزی،‌ آن را به یکی از مواد غذایی مفید برای افراد مبتلا به کم‌خونی تبدیل می‌کند.
* وجود آهن در بدن برای تشکیل RBC ضرورت دارد که در بدن به اکسیژن‌رسانی، ترمیم و فعال نگه داشتن ارگان‌های بدن کمک می‌کند. در نتیجه، وجود آهن کافی در بدن یعنی گردش خون بهتر در تمامی قسمت‌های آن. پس اگر مبتلا به کم خونی هستید بهتر است در فصل زمستان از مصرف شلغم غافل نشوید. 
* علاوه بر این، کلسیم موجود در شلغم به رشد و ترمیم همه استخون‌های بدن کمک می‌کند. شلغم منبع مهمی از کلسیم و پتاسیم است که برای رشد و نگهداری سالم استخوان‌ها بسیار مهم است. مصرف منظم شلغم از آسیب مفاصل، خطر ابتلا به پوکی استخوان و بروز آرتریت روماتوئید جلوگیری می‌کند. وجود کلسیم در بدن برای تقویت استخوان‌ها ضروری است و هرچه سن ما افزایش می‌یابد، در صورت تامین کلسیم موردنیاز بدن، شانس ابتلا به آرتریت و پوکی استخوان کاهش پیدا می‌کند. 
* دو ویتامین دیگری که به  مقدار زیاد در شلغم وجود دارند؛ ویتامین C و اسید اسکوربیک هستند که هر دو از مهم‌ترین ترکیبات برای تقویت کردن سیستم ایمنی به‌شمار می‌روند. در صورت تقویت سیستم ایمنی نیز احتمال ابتلا به سرماخوردگی در این فصول سرد سال کاهش می‌یابد.
* ضمن اینکه برگ‌های‌ شلغم سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ و ویتامین K است که می‌توانند التهاب را کاهش بدهد و از اهمیت خاصی برای مقابله با بیماری‌ها و مشکلات التهابی برخوردار هستند و سلامت عمومی بدن را ارتقا بخشند. بنابراین، شما می‌توانید برگ‌های شلغم را بجوشانید و از آن‌ها برای مقابله با مشکلاتی مانند نقرس، آرتریت یا دردهای مزمن استفاده کنید.
* درنهایت اینکه اگر به دنبال راهی برای رفع یبوست و یک خوراکی برای تامین فیبرموردنیاز بدن هستید، بهتر است بدانید  براساس نتایج مطالعات شلغم به دلیل فیبر موجود در آن می‌تواند کمک کند مواد زائد از روده به راحتی عبور کنند.
* شلغم به دلیل دارا بودن مقدار زیادی ویتامین K از خواص ضد التهابی خوبی برخوردار است که همه اینها به جلوگیری از حمله قلبی، سکته‌های قلبی و سایر بیماری‌های قلبی کمک می کند.
* در ضمن شلغم خاصیت ضد پیری هم دارد. همانطور که گفته شد، شلغم منبع عالی ویتامین C است. این ویتامین با رادیکال‌های آزاد که عامل ایجاد پیری پوست هستند، مبارزه می‌کند و آنها از بین می‌برد. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif