یادداشتی از دکتر حمزه علیمرادی، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مادری مقدس نیست

سلامانه: وقتی در نوار جست‌وجوی گوگل عبارت «مادر یعنی» را تایپ کنید، بلافاصله چنین کلمه‌هایی برای تکمیل جست‌وجویتان پدیدار می‌شود: «مادر یعنی مهر»، «مادر یعنی ازخودگذشتگی» یا «مادر یعنی عشق واقعی». این تعبیرات تصویر عمومی ما از مادر را ساخته‌اند. نگاهی اسطوره‌ای که گاهی باعث می‌شود جنبه‌های دیگر این نقش پنهان بماند. 
در ذهن‌ هر کسی، مادری وظیفه‌ای ‌غالبا همراه با خستگی و فرسودگی است. اما آن‌ها آدم‌هایی از پوست و گوشت‌اند که باید نیازها و آرزوهای شخصیشان را هم دید... انگار وقتی مادر می‌شویم زمان آن است که تمام آرزوها و ایده‌های خود را به فراموشی بسپریم و دنیا را جز با فرزندانمان تصویر نکنیم.
امیدوارم این تصورات قالبی از مادر که نماد رنج کشیدن است جای خود را به مسوولیت پذیری و خود اتکایی اعضای خانواده بدهد. 
زمانی که مادران بیش از حد به فرزندان خود سرویس می‌دهند، فرزند آنها نمی‌تواند یاد بگیرید “عضوی از جامعه ی هستند که همه به یک میزان از آن سهیم‌اند و لزوما کسی که قبلا از مادرش سرویس بیشتری می‌گرفته سهم بیشتری ندارد” و همه ما برای ساختن جامعه‌ای سالم باید دست به کار شویم. امیدوارم زنان علاوه بر نقش مادری نقش‌های دیگری برای خود در نظر بگیرند.
و  با این باورهای قالبی درمورد نقش مادرانه، تصویر فردی فرسوده و مورد ظلم واقع شده از خود به فرزندانشان منتقل نکنند. چرا که این فداکاری‌های مقدس، با یک سری انتظارات همراه خواهد شد که اگر پدر یا هر عضو خانواده پاسخگوی آنها نباشد باعث خشم و بروز نزاع بین خانواده می‌شود. 
همچنین چندین مطالعه نشان داده‌اند زنانی که علاوه بر نقش مادری نقش‌های دیگری اجتماعی را نیز عهده‌دار می‌شوند کمترین تعارض زناشویی و بییشترین سلامت روانی را تجربه می‌کنند.
 و زنانی که علاوه بر نقش مادرانه، درگیر فعالیت‌های اجتماعی هستند پیری زودرس و بیماری‌های جسمانی کمتری را متحمل می‌شوند.
پس با این تصویر به ظاهر مقدس از مادران، سلامت روانی خانواده‌یتان‌ را به خطر نندازید و بپذیریم هر کسی عهده‌دار نقش خانوادگی و اجتماعی خود است.
اگر بدانید اسطوره‌سازی از مادر چه آسیب‌هایی به تک‌تک ما می‌زند در این آرمان کردن مادران، تجدید نظری می‌کنید.
مادران فرزندانشان را عاشقانه دوست دارند، اما دلیلی ندارد به چیزی غیر از فرزندانشان فکر نکنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif