موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟!

سلامانه: آغاز فصل سرد سال، آنفلوآنزا با زیرگونه یا ویروس‌های مختلف همچون H۱N۱، H۳N۲ و B شایع می‌شود. امسال بیشترین شیوع و موارد ابتلا به ویروس H۳N۲ مربوط به استرالیا بوده است و ویروس H۱N۱ در ایران شایع شد.
 
براساس اعلام دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در بیست و هشتمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران، مقایسه روند ابتلا به آنفلوانزا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نشان از افزایش ابتلا به این بیماری در جهان دارد.
 
به گزارش سلامانه؛ دکتر حسین عرفانی رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز ۱۵ دیماه در خصوص آخرین وضعیت آنفلوآنزا در کشور گفت: بر اثر اپیدمی فصلی آنفلوآنزا در سال جاری موارد فوت شده به ۱۱۳ مورد رسیده است. طی جمع‌آوری اطلاعات از سامانه‌ها، اپیدمی و همه‌گیری آنفلوآنزا در کشور فروکش کرده است و از این بابت دیگر دغدغه‌ای وجود ندارد و موارد بستری عفونت‌های شدید تنفسی به شدت کاهش یافته است.
 
حیدرعلی عابدی درباره آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل بیماری آنفلوآنزا اظهار کرد: امسال حجم بستری‌ها دو تا سه برابر گذشته بود و برای احتیاط، بیماران مبتلا به سرماخوردگی را بستری می‌کردند که بعد از آزمایش‌های تکمیلی مشخص می‌شد، آن‌ها مبتلا نیستند.
 
دکتر گویا ۲۲ دی‌ماه از آغاز موج دوم ابتلا به آنفلوآنزا و ویروس نوع B در کشور خبر داد.
 
رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک نیز با اشاره به اینکه آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که در فصل سرد سال کشور‌های نیم‌کره شمالی را درگیر می‌کند، افزود: این بیماری در برخی سال‌ها حالت اپیدمی پیدا می‌کند و گاهی به مرگ و میر ختم می‌شود.
 
علی منصوری با بیان اینکه علائم آنفلوآنزا به نوع و زیرگونه آن بستگی دارد که در برخی از موارد و در برخی از افراد علائم شدت می‌گیرد، گفت: موج اول این بیماری عموما در آذرماه آغاز می‌شود و موج دوم نیز اواسط یا اواخر دی‌ماه شیوع می‌یابد.
 
وی تصریح کرد: هنوز مشخص نیست که گونه یا همان ویروس نوع B در استان مرکزی شایع شده است یا خیر، نمونه‌هایی از این بیماری در دست بررسی است که پس از اعلام نهایی می‌توان نوع ویروس را اعلام کرد.
 
منصوری با اشاره به اینکه در موج اول بیماری آنفولانزا نوع H۱N۱ در کشور و استان مرکزی شایع شد، گفت: در حال حاضر برخی از نمونه‌ها در کشور شیوع نوع B را نشان می‌دهد، اما باید منتظر نتیجه بررسی‌ها و آزمایشات بود.
 
وی اظهار کرد: علائم آنفلوآنزا عموما شامل علائم سرماخوردگی شدید می‌شود و همراه با تب و لرز، خستگی و کوفتگی عضلات، سردرد و سرگیجه و در کوکان با تهوع، استفراغ و حتی اسهال همراه است و در مواردی این علائم شدت می‌گیرد، اما ویروس نوع B نیز همین علائم را به همراه خواهد داشت.
 
رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان مرکزی در خصوص آمار ابتلا به ویروس H۱N۱ در موج اول بیان کرد: در موج اول تمامی موارد ثبت نشد، آنچه ثبت شد حاکی از ابتلای حدود ۲ هزار نفر به این ویروس در استان بود و تنها مواردی که علائم شدید داشت و در ICU بستری شدند به ثبت رسیدند.
 
منصوری افزود: این بیماری تمامی گروه‌های سنی بویژه افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای، دیابت، بیماری مزمن کلیوی، تنفسی و نقص سیستم ایمنی، HIV هستند یا مصرف کنندگان دارو‌های شیمیایی، سالمندان، کودکان زیر ۵ سال و زنان باردار را درگیر می‌کند و ارتباطی بین گروه سنی و اقشار مختلف با نوع ویروس وجود ندارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif