رابطه رژیم گرفتن و ریزش مو، افسانه یا واقعیت!

 سلامانه: ریزش مو مشکل شایعی است که  در فرد مبتلا، نگرانی و اضطراب زیادی ایجاد می‌کند. کسی که ریزش مو دارد گمان می‌کند گویی درختی است که در حال از دست دادن برگ‌هایش است!
از آنجا که ریزش مو، شایع است و علت‌های مختلفی در ایجاد آن دخیل هستند در بین مردم  باورهای مختلفی در علت‌یابی آن شکل گرفته است که بعضی از این باورها، درست و برخی نادرست هستند.
از جمله این باورها ارتباط دادن رژیم‌های کاهش وزن با ریزش مو است؛ باوری که به گفته دکتر نادر اربابی، متخصص پوست و مو بخشی از آن درست است و بخشی نادرست.

وی در این باره به سلامانه می‌گوید: نه تنها تصور مردم بلکه تصور بعضی (شاید هم بیشتر از بعضی!) از پزشکان و درمانگران تغذیه این است که رژیم‌های کاهش وزن از راه کمبود ویتامین منجر به ریزش مو می‌شوند، تصوری که نمی‌تواند درست باشد چرا که در رژیم‌های متعادل کاهش وزن، احتمال کمبود ویتامین کم است.

وی در ادامه توضیح داد: در کتب مرجع تغذیه ذکر شده تا زمانی که کالری دریافتی روزانه بیشتر از ۱۲۰۰ کیلوکالری باشد، نیازی به مولتی ویتامین مکمل نیست. اغلب رژیم‌های کاهش وزن به این حد از محدودیت کالری نمی‌رسند. ولی با این حال فرد ممکن است از ریزش مو شاکی باشد! خب در این شرایط حتما می‌پرسید که پس اگر علت ریزش مو، کمبود ویتامین نیست، چه عامل دیگری دخیل است؟! باید گفت که در توضیح ریزش مو موقع رژیم باید به دو مساله دقت کرد.

دکتر ارباری درخصوص اهمیت و توجه به این دو مساله در ریزش مو به  دنبال رژیم کاهش وزن گفت: مساله اول اینکه رژیم گرفتن و گرسنگی کشیدن متعاقب آن می‌تواند همراه استرس و فشار روانی  برای فرد باشد. این فشار می‌تواند خود را به صورت تلوژن افلویوم نشان دهد. تلوژن افلویوم واکنش موقت و برگشت‌پذیر موها در شرایط استرس است و نه تنها در رژیم گرفتن بلکه به دنبال برخی بیماری‌های داخلی، کم خونی، تب، جراحی، حوادث استرس‌زا و... اتفاق می‌افتد. معمولا چند ماه بعد از  حادثه موها می‌ریزند ولی طی چند ماه بعد دوباره رویش مجدد و بازگشت موها رخ می‌دهد. پس اگر این مساله در رژیم گرفتن اتفاق بیفتد، جای نگرانی نیست و باید به مریض اطمینان داد که حتی بدون هیچ اقدامی موها طی چند ماه بهبود می‌یابند.

وی در ادامه به مساله  دوم که توجه بیشتری می‌طلبد، اشاره کرد و گفت: گاهی ممکن است از ابتدا ریزش مو ناشی از رژیم کاهش وزن نباشد بلکه صرفا با گرفتن رژیم همزمان شده باشد. حقیقت این است که در زنان و مردان شایع‌ترین علت ریزش، ارث و ژنتیک است و این ریزش ممکن است بعد از بلوغ، در هر سنی شروع شود. در نتیجه خیلی بعید نیست به صورت اتفاقی همزمان با پیروی از یک رژیم غذایی کاهش وزن آغاز شود.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه مهمترین نشانه ریزش ارثی، الگودار بودن آن است، گفت: در موقع معاینه و مشاهده می‌توان به الگودار بودن ریزش موی ارثی پی برد. ریزش موی ارثی چه در مردان و چه در زنان، بیشتر با خالی شدن جلوی سر و نازک شدن موهای این منطقه همراه است. به جز این نکته، درصورتی که ریزش مو ارثی باشد، حتی بعد از قطع رژیم هم این ریزش تداوم دارد.
دکتر ارباری در ادامه به باور رایج غلط دیگر بین عموم که منجر به ریزش مو می‌شود، اشاره کرد و گفت: از طرف دیگر در باور عمومی، کمبود  ویتامین‌ها و عناصر معدنی مثل کلسیم و روی به صورت اغراق شده و غیرواقعی در بیماری‌های مو و ناخن دخیل‌ند در حالی که در عالم واقع، ریزش مو و اختلالات ناخن در بیش از ۹۹ درصد موارد به این عناصر ارتباطی ندارد و نیاز است که ما پزشکان و درمانگران در این موارد بیمار را آگاه کنیم و برای وی واقعیت را روشن کنیم.
وی در نهایت خاطرنشان کرد: در یک جمع‌بندی باید گفت بر خلاف باور متعارف و شایع، کسی که اقدام به کاهش وزن می‌کند و تحت نظر پزشک متخصص یک رژیم متعادل می‌گیرد، معمولا نه در معرض کمبود ویتامین است نه موهایش به صورت جدی یا برگشت‌ناپذیر خواهد ریخت. پس می‌توان  گفت باوری که ریزش مو را به کمبود ویتامین در موقع کاهش وزن نسبت می‌دهد، بیشتر از اینکه از حقیقت بهره برده باشد افسانه‌ای است که سود آن به جیب شبکه‌های عریض و طویل  تولیدکنندگان و فروشندگان مکمل‌ها می‌رود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif