استفاده نادرست از کوله پشتی چه عواقبی برای کودکان دارد؟

سلامانه: حدود 80 درصد از دانش‌آموزان برای حمل کتاب و دیگر وسایل آموزشی خود از کوله پشتی استفاده می کنند. نتایج یک مطالعه در ایران نشان داده که تقریبا 58 درصد از کودکانی که مورد بررسی قرار گرفتند، کیف سنگین حمل می کردند و از این تعداد حدود 26 درصد از کودکان از کمر درد رنج می بردند.
دکتر محمد حسن  نصیری کاشانی متخصص طب کار و بیماری های شغلی

نکته مهم در این مطالعه وجود یک رابطه معنادار بین حمل کوله پشتی سنگین و کمردرد بین کودکان (به خصوص کودکانی که کیف سنگین خود را بر روی یک شانه حمل می کردند) بود. پس کوله پشتی سنگین خطر ابتلا به کمر درد را در کودکان افزایش می دهد.
ژوهشگران مشاهده کردند که وزن کوله پشتی های دانش آموزان پایه سوم 13.2 درصد وزن خود آنها است، این نسبت در پایه ششم برابر 10.03 درصد بود. متاسفانه نتایج این مطالعه نشان داد که حدود 77 دردصد از این دانش آموزان علائم درد اسکلتی-عضلانی در نواحی شانه، گردن و کمر تجربه کرده بودند.
از نتایج این مطالعه به این نتیجه می رسیم که هر مقدار وزن کوله پشتی افزایش یابد، احتمال بروز درد های اسکلتی-عضلانی در نواحی گردن، شانه و کمر نیز بیشتر می شود.
حمل کوله پشتی بر روی یک شانه باعث به وجود آمدن خمیدگی و وارد کردن فشار و استرس بر ستون فقرات می شود. این فشار و خمیدگی احتمال انحراف در ستون فقرات کودک شما را افزایش می دهد. پس یکی از روش های نادرست حمل کوله پشتی، انداختن فقط یکی از بند ها بر شانه است. اشخاصی که کوله پشتی خود را بر روی دو شانه به صورت درست حمل می کنند در دراز مدت ستون مهره هایشان کمتر دچار انحراف خواهد شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif