بهترین زمان مصرف قطره آهن و مولتی‌ویتامین/ آیا درست است كه شب جذب آهن بهتر انجام می‌شود؟

سلامانه: یک متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشكی ایران تاکید کرد: قطره آهن باید با فاصله یک ساعت از خوردن شیر یا غذا مصرف شود.
دكتر سید ضیاءالدین مظهری در سلامانه اظهار داشت:  نباید قطره آهن را همزمان با وعده شیر به كودك داد زیرا كلسیم موجود در شیر مادر، از جذب آهن جلوگیری می‌كند.
وی افزود:  بیشتر قطره‌های ویتامین مخصوص نوزادان طعم‌دار هستند بنابراین نوزاد مشكلی در خوردن آن نخواهد داشت با این حال اگر شیرخوار به راحتی قطره آهن را نمی خورد، می‌توان قطره را با مقداری آبمیوه متناسب با سن شیرخوار به او داد.. مثلا آبمیوه‌های طبیعی و تازه به‌خصوص مركبات، باعث افزایش جذب آهن می‌شوند و می‌توان مصرف قطره آهن را همراه آنها و متناسب با سن كودك توصیه كرد.
دکتر مظهری تاکید کرد: قطره آهن را باید با قطره چکان در انتهای دهان كودك ریخت و  بعد از مصرف قطره آهن باید مقداری آب جوشیده سرد شده به شیرخوار داد و با پنبه خیس یا مسواک انگشتی دندان او را تمیز کرد. در ضمن، هر زمان كه احساس کردید خودتان و نوزاد راحت‌تر هستید، قطره را به او بدهید.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از مولتی‌ویتامین هم پس از وعده شیر یا غذای كمكی مشكلی ایجاد نمی‌كند. به علاوه، اگر نوزاد با شیشه شیر می‌خورد، بهترین كار این است كه مولتی‌ویتامین را در شیشه شیر او بچكانید. دادن همزمان قطره آهن و مولتی‌ویتامین توصیه نمی‌شود و بهتر است فاصله‌ای بین آنها وجود داشته باشد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif