پرورش فرزند شاد

سلامانه : همانطور که وعده کرده بودیم، این هفته به بازی‌هایی خواهیم پرداخت که شادی را به دنیای بازی‌های شما و فرزندتان هدیه خواهد کرد: ...

هفته نامه سلامت نوشت:

1) اجازه دهید كودك روی چیزی بکوبد، البته با یک چکش پلاستیکی! با این فعالیت، بخشی از انرژی اضافی و احساس خشم او تخلیه خواهد شد و این خود احساس شادی به همراه خواهد داشت. هر چند ممکن است این بازی برای اعصابتان کمی آزاردهنده باشد اما می‌توانید با مشارکت در آن، شما هم در این شادمانی سهیم شوید. همزمان با سروصداهایی که کودکتان تولید می‌کند، آواز بخوانید و صداها را به عنوان موسیقی متن در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید توجه فرزندتان را به شباهت صداهای تولیدی با برخی از صدا‌های طبیعی مثل صدای باران، صدای رعد و برق، صدای غرش شیر و... جلب کنید. می‌توانید همراه او و با صداهایی که ایجاد می‌کند، حرکات موزون انجام دهید و به محض متوقف‌شدن صدا، شما هم بی‌حرکت بمانید. کودک با کشف رابطه بین حرکات شما و سر و صدایی که به راه می‌اندازد به شدت لذت می‌برد.

2) در قطاربازی خنده و شادی زیادی وجود دارد. شما می‌توانید زمان‌هایی که در خانه مشغول انجام فعالیت‌های روزانه خود هستید، این بازی را با کودک خود انجام دهید. از او بخواهید لباس شما را بگیرد و با صدای هوهو چی‌چی! مشغول جمع‌آوری لباس‌های پهن‌شده، ریخت‌وپاش‌های خود کودک یا حتی تهیه مقدمات غذا شوید. همچنین می‌توانید با ایستادن‌ ناگهانی و به‌واسطه برخوردی که بین شما و کودکتان پیش می‌آید، صدای بلند خنده‌های او را بشنوید. گاهی اجازه دهید او راننده این قطار باشد و او شما را هدایت کند.

3) برخی بازی‌ها بسیار ساده‌اند و به ابزار خاصی هم نیاز ندارند. فقط کافی است به دور و برمان بهتر نگاه کنیم. اگر فرزندتان برای غذا خوردن بهانه می‌آورد و حوصله غذا خوردن ندارد و ترجیح می‌دهد بازی کند، او را در یک سینی فلزی کنار سفره بنشانید و بگویید که سوار چرخ و فلک شده است. سینی را با سرعت بچرخانید و رها کنید، یکی، دو دور می‌چرخد و می‌ایستد. با کودک قرار بگذارید هربار چرخ و فلک ایستاد، یک لقمه غذا بخورد و دوباره او را بچرخانید.

4) هر کودک نوپایی دوست دارد جنب و جوش داشته باشد و تحرک و پایکوبی او را به وجد می‌آورد. اجازه دهید کودک پاهایش را روی پاهای شما قرار دهد. حالا دست‌های او را بگیرید و همزمان با یکدیگر گام بردارید. خواهید دید که او چه خنده‌ای سر خواهد داد. حتی می‌توانید یک ترانه شاد کودکانه پخش کنید و اجازه دهید جهت حرکت شما را تعیین کند.

5) در خانه بولینگ بازی کنید؛ بله بولینگ! در چند بطری پلاستیکی، مقداری آب بریزید طوری که هر بطری تقریبا تا نیمه پر آب باشد. حالا بطری‌ها را کنار یکدیگر بچینید و از کودک بخواهید از فاصله معینی با توپ به آنها بزند. سقوط هر بطری یک امتیاز دارد.

6) مخفیگاه سری درست کنید. در بخشی از خانه با کمک یک چادر نماز یا ملحفه، یک صندلی، یا یک جعبه بزرگی خالی و حتی چند بالش، یک مخفیگاه سری درست کنید. حتما در ساختن مخفیگاه از کودک کمک بگیرید. یادتان باشد ساختن مخفیگاه را نیز با حسی خاص انجام دهید و در طول مدتی که آن را می‌سازید، آرام و آهسته با کودک صحبت کنید و حتی گاهی چیزهایی را با اشاره به او بگویید. این کار، هیجان این فعالیت را بیشتر خواهد کرد. برای هیجان‌انگیزتر شدن این مخفیگاه، مقداری خوراکی‌های سبک خوشمزه در آن قرار دهید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.