توصیه‌هایی ساده برای پیشگیری از سوختگی

سلامانه : نیاز بشر به استفاده از منابع حرارتی اجتناب ناپذیر است ولی اگر این استفاده مستمر و روزانه با كوچكترین غفلت و سهل انگاری و عدم رعایت اصول ایمنی همراه باشدحوادث آتش سوزی ها و بدنبال آن آسیب‌های جدی با درجات مختلف و حتی مرگ را به همراه خواهد داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ نیاز بشر به استفاده از منابع حرارتی مانند چوب، زغال، زغال سنگ، نفت، بنزین، تینر، گاز، وسایل الكتریكی، اجتناب ناپذیر است ولی اگر این استفاده مستمر وروزانه با كوچكترین غفلت وسهل انگاری و عدم رعایت اصول ایمنی همراه باشد، حوادث آتش سوزی ها و بدنبال آن آسیب های جدی با درجات مختلف و حتی مرگ را به همراه خواهد داشت.

- بالاترین آمار مرگ ومیر بعد از حوادث رانندگی سوختگی ها می باشد . اكثر آتش سوزی ها و سوختگی ها درمنازل اتفاق می افتد و بیشترین قربانیان كودكان هستند كه به علت مایعات داغ دچار سوختگی می شوند و افراد مسن در اثر آتش سوزی ها آسیب می بینند.

پیشگیری‌ها: 

آیا میدانید 90% از سوختگی ها در اثر غفلت، بی احتیاطی و عدم رعایت اصول پیشگیری رخ می‌دهند لذا قابل پیشگیری هستند.

1)برگشت مایعات داغ و غذاهای داغ درحال پخت بر روی چراغ های نفتی و خوراك پزی، بخاری و اجاق گاز كه این موارد باید دور از دسترس اطفال باشد.

2)دستگیره های قابلمه، ماهی تابه و شیر سماور درحال جوش روی اجاق را به طرف بیرون و در دسترس قرار ندهید.

3)مایعات داغ را روی میزهای پوشیده بارومیزی بلند و آویزان قرار ندهید زیرا كودكان با كشیدن رومیزی باعث حادثه خواهند شد.
 
4)هنگام نوشیدن چای یا قهوه داغ كودك را در بغل نگیرید.

5)مسئولیت حمل ظروف داغ را به كودكان ندهید.
 
6)ظروف محتوی آب جوش ،روغن داغ و سایر مواد داغ را بالای سطح زمین و در محل امن و مستحكم كه سطح غیر لغزنده دارد و دور از دسترس كودكان قرار دهید.

7)كلیة وسایل گرمازا مثل بخاری، چراغ نفتی و خوراك پزی درمحلی امن و ثابت و دور از دسترس اطفال نگهدارید.

8)قبل از خروج از منزل تمام شیر فلكه‌های وسایل گرمایشی را بررسی و از خاموش بودن آن مطمئن شوید.

9)هنگام روشن بودن بخاری، سماور، آب گرم كن و سایر وسایل گرمازا از ریختن نفت به مخزن آن خود داری نمائید.

10)ازروشن بودن بخاری های بدون دودكش مثل بخاری علاء الدین در اتاق در بسته به هنگام خواب خودداری كنید. درصورت الزام به مصرف آن به درست و كامل سوختن شعله كه باید به رنگ آبی و بدون بو و دود زدن باشد ، توجه كنید و حتماً لای پنجره را كمی باز بگذارید تا امكان ورود هوای تازه به اتاق فراهم شود.
 
11)وسایل حرارتی و گرمازا مانند بخاری و چراغ نفتی و غیره را دور از پرده های آویزان نگهدارید.

12)ازخشك كردن لباس روی بخاری خود داری كنید.

13)درمنازلی كه از گاز شهری یا سیلندر گاز استفاده می كنند حتماً اجاق گاز باید به شیر ایمنی قطع گاز و یا پیلوت دار باشد و ترموكوبل داشته باشد.

14)ابتدا فندك یا كبریت را روشن می كنیم بعد گاز را باز می كنیم .درضمن كبریت و فندك را از دسترس كودكان دور نگاه دارید و مسئولیت باز و بسته كردن شیر گاز و روشن نمودن آن را به كودكان واگذار ننمایید.

15)از شیلنگ های استاندارد شركت گاز ( نه كوتاه نه بلندكه دارای الیاف می باشد ) درجایی كه پیچ نخورد و سوراخ نشود قراردهید.

16)لوله های مسی كه برای عبور گاز تعبیه می شوند فقط به طول 0.5 تا 1 متر قابل قبول واستاندارد می باشند.

17)درصورت استشمام بوی گاز پنچره را باز و سپس شیر گاز را قطع می كنیم. و از روشن كردن كلید برق و با كبریت خودداری شود.

18)منقل با شعله باز یا گاز پیك نیك را زیر كرسی نمی گذاریم.

19)از نگهداری بنزین،  تینر، نفت درمنزل و اتومبیل خودداری شود.

20)ازشستن پرده ها و لباس ها درحمام و محل های دربسته با بنزین و تینر و نفت خودداری شود.

21)    باتوجه به خطرات برق گرفتگی كه منجربه عوارض شدید بخصوص دراندام ها تا سدحد قطع عضووحتی مرگ می گردد لذا سیم های برق را هرچند وقت یك بارازنظر سالم بودن آن ها كنترل نماییدكه پارگی و یازدگی نداشته باشد.

22)پریزهای برق محافظ دار باشد تا بچه ها با میله فلزی با آن بازی نكنند.

23)از تیر چراغ برق و  دكل های فشار قوی بالا نروید و هرگز اقدام به انداختن سیم روی سیم های تیر چراغ برق ننمائید باعث جرقه برق گرفتی می شود.

24)بهتر است وسایل برقی مجهز به فیوز اتوماتیك باشد كه به محض اتصال سیم های آن ، جریان برق قطع می‌شود.

25)ازبخاری برقی درحمام استفاده نشود بعلت هدایت الكتریكی دراثر رطوبت باعث برق گرفتگی می‌شود.

26)ازانداختن اسپری ها داخل آتش خودداری شود.

27)    سوختگی با مواد قلیایی و اسیدی و مواد سفید كننده و شوینده و موادی كه جهت بازكردن لوله های فاضلاب بكار میروند با رعایت نكات ایمنی و استفاده ازدستكش قابل پیشگری است. حتماً این گونه مواد را دور از دسترس كودكان قراردهید.

28) ابتدا بخاردیگ زودپز را خارج سپس دیگ را زیرآب سرد و بعد آن را باز كنید.

29)این وسایل گرمازا راهرگز درمعرض جریان باد و یا جلوی در و یا جایی كه احتمال ضربه خوردن و افتادن آن زیاد است، قرارندهید و درصورت امكان آن را به دیوار محكم و ثابت نمایید.

30)پس ازاستفاده از این وسایل گرمازا بلافاصله آن را خاموش نمایید و هرگز درحال روشن آن را رها نكنید.

31)ازنصب كمد، كابینت یا قفسه در بالای اجاق گاز خودداری كنید. زیرا ممكن است درزمان برداشتن وسایل ازآن باعث آتش سوزی گردد. 

32)یكی از علل آتش سوزی ها نشت گاز به علت بازماندن شیرگاز و یا خاموش شدن آن بوسیله جریان هوا یا سر رفتن غذا یا آب جوش روی آن بوده كه دراثر كوچك ترین جرقه یا كبریت كشیدن انفجار مهیبی رخ می دهد . با بكارگیری وسایل هشداردهنده گاز و دود می توان جلوی این گونه حوادث را گرفت.( وسایل حساس به دود و گاز كه درصورت انتشار دود و گاز درمحیط زنگ خطر آنها به كارمی افتد) 

33)ازكشیدن سیگار در رختخواب و هنگام چرت زدن خودداری كنید كه یكی ازعلل آتش سوزی ها می باشد كه اكثراً توسط افراد مسن رخ می دهد.

34)پس ازاتمام اتوكشی ، اتو را فوراً از برق كشیده ودور از دسترس كودكان قراردهید.
 
35)درصورت استفاده از كتری یا بخاری برقی آن را درمحل امنی قراردهید. سیم كتری را به حالت آویزان رها نكنید و به محض جوش آمدن آب، سیم را ازكتری و پریز برق جدا سازید.

36)اگر درمحل سكونت شما سیم های برق فشار قوی و تیر چراغ برق عبورمی نماید كه به ساختمان نزدیك است به كودكان خود هشداردهید كه مراقب باشند به آن نزدیك نشوند و هرگز به هر دلیلی با میله فلزی و یا هروسیله دیگر با سیم ها تماس پیدا نكنند.

37)مراقب كودكان خود باشید تا از نگهداری یا استفاده ازمواد محترقه از جمله ترقه های دست ساز و غیر استاندارد بخصوص درهنگام فرا رسیدن چهارشنبه سوری اجتناب نمایند . همه ساله بسیاری ازجوانان از این طریق دچار آسیب های گوناگون ازجمله كوری ، قطع دست و پا و سوختگی های شدید و حتی مرگ می گردند.

38)افروختن آتش به هر دلیلی و به آن نزدیك شدن یا پریدن بخصوص با لباس یا دامن بلند و قابل اشتعال خطر آتش گرفتن لباس و بروز سوختگی های شدید می رود . لذا با هشدار و گفتار به كودكان و جوانان خود آنان را از این كار بازدارید. 

39)جهت تمیزكردن لكه های لباس هرگز ازمواد قابل اشتعال مثل بنزین و تینر بخصوص درفضاهای بسته حمام استفاده ننماید زیرا گرمای زیاد داخل حمام موجب انفجارشدید می گردد.

40)بخاطر داشته باشید كه دمای بخارآب جوش ازدمای آب درحال جوش بیشترو خطرناك تراست.هنگام بازكردن درب ظروفی كه محتویات آن درحال جوشیدن است ازجمله دیگ های زودپز مراقب باشید بخار آن كه زیاد خارج می گردد به سرو صورت و دست های شما برخورد ننماید.

41)بخار مواد شیمیایی و استنشاق گاز و دودهای تولید شده ازسوخت اشیای مختلف بخصوص در فضای بسته منجر به سوختگی های استنشاقی می گردد كه بسیار خطرناك و ماسك های مخصوص ضدگاز استفاده نمود.
 
42)روش های پیشگیری ازسوختگی را با زبان ساده مكرراً به كودكان خود آموزش داده و یادآور شوید.

43)درصورت بروز چنین حوادث بلافاصله اقدامات اولیه كمك رسانی را انجام داده سپس مصدوم را به اولین مركز درمانی انتقال دهید و یا ازسازمان‌های كمك رسانی مانند آتش نشانی با شماره تلفن و مراكز اورژانس با شماره تلفن درخواست كمك نمایید.

اقدامات سریع و اولیه در محل حادثه به منظور كمك به فرد آسیب دیده با شعله آتش 

برای فردی كه دچار سوختگی با شعله آتش شده است ضمن حفظ آرامش و خونسردی وبدون هدردادن وقت اقدامات زیر را سریعاً به كاربندید:

1.مصدوم را از منبع حادثه دوركنید.

2.روند سوختگی را به طریق زیر متوقف نمایید:
 
الف) با لحاف یا پتو یا كت

ب) با آب معمولی و تمیز

ج) درصورت نبودن امكانات فوق بی حركت نمودن مصدوم و خوابانیدن و غلتاندن مصدوم روی زمین (حتی الامكان روی خاك نباشد) از دویدن بیمار باید جلوگیری شود زیرا شعله آتش شعله‌ورتر می شود.

3.درصورتی كه لباس های مصدوم به پوست او نچسبیده باشند آن ها را خارج كنید.

4.كلیه زیورآلات ( انگشتر، ساعت و جواهرات ) و كمربند مصدوم را خارج نمایید.
 
5.درصورت بروز سوختگی محل سوختگی را فوراً به مدت چند دقیقه زیر آب سرد و تمیز گرفته تا دمای پوست و درد آن كاهش یابد.
 
6.    تاول‌هایی كه ایجاد شده است پاره و تخلیه نكنید و از بكار بردن هرگونه درمان های سنتی ( مثل مالیدن سیب زمینی ، خمیر دندان و مواد ناشناخته توسط اطرافیان ) و مالیدن پمادهای مختلف برروی زخم خودداری نمایید.

7.پس ازشست و شوی محل سوختگی با آب تمیز و صابون آن را با پارچه یا ملحفه تمیز پوشانده و مصدوم را به نزدیك ترین مركز درمانی ارجاع دهید.

8.حتی الامكان ازخوراندن هرگونه غذا و مایعات به مصدوم تا رساندن او به مراكز درمانی خودداری كنید.

9.اگر لابلای انگشتان مصدوم سوخته است بین آن ها را گاز خیس و یا پارچه تمیز و مرطوب قرار دهید تاانگشتان به هم نچسبند.
 
10.بدن بیمار را با پتو گرم نگاه دارید. 
 
اقدامات اساسی دربرخورد با سوختگی ناشی از مواد شیمیایی:


1.كلیه لباس های مصدوم را درآورید.

2.مواد شیمیایی را كه به صورت پودر می باشد با برس كشیدن ازروی بدن بیمارپاك كنید.

3.محل ضایعه را با مقدار زیادی آب حداقل به مدت 15 الی 30 دقیقه شست و شو دهید.

4.    ازخنثی كردن مواد شیمیایی ( مواد اسیدی با مواد قلیایی و برعكس ) خودداری نمایید . زیرا دراثر فعل و انفعالات شیمیایی این دو ماده تولید حرارت بالایی می نماید و موجب تشدید سوختگی می گردد.
 
5.درآسیب چشم ها با مواد شیمیایی فوراً چشم ها را با آب فراوان و تمیز ترجیحاً سرم فیزیولوژی به مدت نیم الی یك ساعت شست و شو دهید.

اقدامات لازم دربرخورد با سوختگی های الكتریكی:

1.جریان برق را قطع كنید و با یك وسیله عایق مصدوم را از منبع الكتریكی جدا نمایید.

2.هرگز قبل از اقدامات فوق به مصدوم دست نزنید زیرا خطر برق گرفتگی فرد نجات دهنده وجود دارد.
 
3.در سوختگی های الكتریكی توجه خاص به وضعیت قلبی تنفسی بیمار ضرورت دارد.

4.درصورت وقفه قلبی تنفسی بلافاصله تنفس دهان به دهان و ماساژ قلبی را انجام دهید و درحین عملیات اقدام به انتقال وی به یك مركز درمانی نمایید.

اقدامات ضروری در برخورد با سوختگی ناشی از قیر: 

• فوراً روی محل سوختگی آب سرد بریزید ولی از جدا كردن قیر از روی پوست خودداری كنید.
 
• برای جدا كردن قیر از روی پوست از پارافین، كره، وازلین یا روغن بچه استفاده نمایید كه با مالیدن این مواد روی قیر به تدریج موجب انحلال و پاك شدن آن می شود بدون اینكه به نسج سالم صدمه وارد شود 

مسمومیت با دود یا گاز منوكسید كربن ( CO )

دود ناشی ازآتش سوزی ها و یاگاز متصاعد شده از احتراق ناقص سوخت های فسیلی مثل نفت ، گازوئیل، گاز، ذغال و چوب تولید گازی می نماید به نام گاز منوكسید كربن كه استنشاق آن موجب مسمومیت با این گاز می گردد  و اثرات آن بستگی به مقدار گاز استنشاق شده و مدت زمانی كه فرد درمعرض تماس با این گاز قرار گرفته است، دارد.
 
بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی درفضای بسته درظرف 2 الی 3 دقیقه مصدوم دچار مسمومیت شدید با این گاز گشته كه اگر سریعاً اقدامات امداد و نجات صورت نگیرد منجر به مرگ وی خواهد شد .

سوخت ناقص وسایل گرمازایی كه با سوخت فسیلی كار می كنند یا سوزاندن ذغال چوب درمحیط های بسته مثل اتاق، چادر، كانكس و گاراژ با تولید این گاز ( CO ) به تدریج موجب مسمومیت افراد درون آن گشته و درصورت ادامه این وضعیت موجب مرگ آنان خواهد شد. نظر به اینكه گاز منوكسید كربن گازی است بی بو، بی رنگ و بی مزه تولید آن درمحیط بسته چندان قابل تشخیص نیست و به تدریج كه غلظت آن بالا می رود ابتدا فرد دچار سردرد ، تهوع و استفراغ و ضعف در توانایی حركتی می گردد و بدنبال آن گیجی و بی حالی رخ داده به طوریكه قربانی قادر به حركت و فرار ازمحیط نمی باشد و به زودی دراغماء فرو رفته ،‌ مرگ فرا می رسد . 

این مراحل بخصوص وقتی كه فرد یا افراد درخواب می باشد بدون اینكه بفهمند ادامه می یابد به طوریكه همه ساله عده زیادی از این طریق جان خود را از دست می دهند . با توجه به خطرات بسیار زیاد این گاز و فراوانی احتمالی وقوع آن جهت پیشگیری توصیه های زیر را به دقت مورد توجه قرار داده و بكار بندید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.