نداشتن رابطه جنسی یا زایمان طبیعی، این بلا را سر اندام جنسی‌تان می‌آورد

سلامانه: اختلال آتروفی واژن اغلب پس از دوران یائسگی رخ می‌دهد اما در خانم‌های جوان نیز در صورتی که سطح هورمون استروژن افت کند، این اختلال دیده می‌شود.
یک متخصص زنان و زایمان و فوق‌تخصص نازایی و لاپاراسکوپی در این باره در گفت‌وگو با سلامانه گفت: در حقیقت با کاهش استروژن، کلاژن و الاستیسیته دیواره‌‌ واژن نیز کاهش می‌یابد و موجب نازک شدن دیواره واژن می‌شود. در این شرایط، احتمال خونریزی از واژن افزایش پیدا کرده و ممکن است حین مقاربت جنسی، احساس درد ایجاد شود.
دکتر آزیتا صفارزاده کرمانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  اظهار داشت:  آتروفی واژن بر اثر کاهش سطح هورمون استروژن اتفاق می‌افتد که باعث ایجاد خشکی و التهاب در دیواره واژن می‌شود. در بسیاری از خانم‌ها، آتروفی واژن نه تنها باعث مقاربت‌های دردناک می‌شود، بلکه منجر به بروز مشکلاتی در دستگاه ادراری نیز می‌شود.
 
این متخصص زنان به علل بروز آتروفی واژن اشاره کرد و گفت: آتروفی واژن ناشی از کاهش تولید استروژن است. با کاهش سطح استروژن، بافت واژن نازک‌تر، خشک‌تر و شکننده‌تر می‌شود و همچنین خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. سطح استروژن ممکن است به دلایل متعددی از جمله پس از یائسگی، در طول سال‌های قبل از دوره یائسگی، پس از جراحی تخمدان‌ها، پس از رادیوتراپی ناحیه لگن جهت درمان سرطان، پس از شیمی‌درمانی یا به علت هورمون تراپی جهت درمان سرطان پستان کاهش یابد.
 
وی با بیان اینکه افراد مبتلا به آتروفی واژن اغلب علائم و نشانه‌های خاصی را تجربه می‌کنند، گفت: خشکی، سوزش و خارش واژن، ترشحات واژن، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، بروز عفونت دستگاه ادراری، بی‌اختیاری ادرار، خونریزی پس از مقاربت، احساس درد و ناراحتی هنگام مقاربت، کاهش خاصیت روانکاری واژن در طول فعالیت جنسی و کوتاه شدن و سفت شدن کانال واژن برخی از این علائم این عارضه هستند.
 
دکتر صفارزاده، در پاسخ به این سوال که به جز کاهش استروژن عوامل دیگری هم می‌توانند ریسک فاکتور ابتلا به آتروفی واژن باشند، گفت: برخی از عوامل از جمله کشیدن سیگار به دلیل اینکه باعث کاهش اثر استروژن طبیعی در بدن می‌شود. و علاوه بر آن خانم‌هایی که سیگار می‌کشند معمولاً زودتر از سایر افراد دچار یائسگی می‌شوند، همچنین عدم زایمان طبیعی و نداشتن فعالیت جنسی ممکن است احتمال ابتلا به آتروفی واژن را افزایش دهند. محققان مشاهده کرده‌اند خانم‌هایی که هرگز تجربه زایمان طبیعی نداشته‌اند با احتمال بیشتری به آتروفی واژن مبتلا شده‌اند. در صورتی که خانمی به مدت طولانی رابطه جنسی نداشته باشد، احتمال ابتلا به آتروفی واژن افزایش می‌یابد.
 
وی به روش‌های تشخیص اشاره‌ای کرد و گفت:  طی معاینه لگن، پزشک لگن، ناحیه تناسلی، واژن و دهانه رحم را معاینه می‌کند. در این معاینه، پزشک به بررسی علائم و نشانه‌های ناشی از آتروفی واژن می‌پردازد. البته  انجام آزمایش ادرار برای بررسی علائم مرتبط با آتروفی واژن که در ادرار فرد بروز می‌کند و آزمون تعادل اسیدی که در این آزمایش، با نمونه‌گیری از مایع واژینال وضعیت تعادل اسیدی واژن بررسی می‌شود  از دیگر روش‌های تشخیصی هستند: این آزمایش ، انجام می‌شود
 
دکتر صفارزاده، در نهایت با ذکر اینکه درمان آتروفی واژن یک درمان غیر تهاجمی و بدون جراحی است، خاطرنشان کرد: با استفاده از لیزر می‌توان مقدار مشخصی گرما با انرژی خاص به بافت واژن تابانده می‌شود که سلول‌های آن را برای تکثیر تحریک می‌کند و قوام بافت دیواره واژن و عروق خونی آن را بازسازی کند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif