وازکتومی یعنی خداحافظی با پدر شدن

سلامانه : اگرچه امروزه هشدارهای فراوانی در مورد کاهش زاد و ولد و پیر شدن جمعیت در سال‏های آینده داده می‏شود و سیاست تنظیم خانواده کنار گذاشته شده است اما گاهی زن و شوهر به دلایل مختلفی از جمله بارداری‏های پرخطر قادر به بچه‏دار شدن نیستند و مجبورند از روش‏های جلوگیری از بارداری استفاده کنند...

زندگی مثبت نوشت:

تقریبا در تمامی موارد خانم‏ها باید روش‏های پیشگیری از بارداری را به کار بگیرند اما گاهی هم به دلایلی مثل ایجاد عوارض مختلف قادر به انجام این کار نیستند یا امکان استفاده از این وسایل برای خانم وجود ندارد. در این مواقع می‏توان از روش‏های جلوگیری از بارداری مخصوص مردان استفاده کرد اما میزان موثر بودن این روش‏ها در جلوگیری از بارداری متفاوت است و به شرایط فرد بستگی دارد. 

به طور کلی 5 روش جلوگیری از بارداری برای مردان وجود دارد که مختصرا در مورد هر یک از آنها توضیح داده می‏شود:

 

1. استفاده از کاندوم

کاندوم یک وسیله پیشگیری از بارداری است که همزمان می‏تواند از انتقال بیماری‏های آمیزشی نیز جلوگیری کند. کاندوم‏ها از نظر جنس به 2 گروه بزرگ طبیعی و صناعی تقسیم می‏شوند. کاندوم‏های طبیعی از مواد مختلفی ساخته می‏شوند که شایع‏ترین آنها لاتکس طبیعی و پلاستیک است. در حال حاضر اکثر کاندوم‏ها از لاتکس طبیعی درست شده‏اند. کاندوم‏های از جنس لاتکس طبیعی تا 800 درصد اندازه خود قابلیت کشش دارند. این کاندوم‏ها از نظر وجود سوراخ با جریان برق تست می‏شوند. امروزه تمامی کارخانجات سازنده کاندوم باید از استاندارد
4047 ISO پیروی کنند. معروف‏ترین کاندوم‏های صناعی نیز از ماده‏ای به نام پلی‏یورتان(Polyurethan) ساخته شده‏اند. سایر کاندوم‏های صناعی که مورد استفاده قرار می‏گیرند از رزین AT-10 و پلی‏ایزوپرن(Polyisoprene) ساخته شده‏اند. کاندوم‏های پلی‏یورتان ضخامت خیلی اندکی دارند و فوق‏العاده نازک‌اند. ضخامت آنها از 4 تا 7 صدم میلی‏متر متفاوت است. کاندوم‏های پلی‏یورتان به چند دلیل بهتر از کاندوم‏های لاتکس محسوب می‏شوند؛ حرارت را خیلی بهتر از کاندوم‏های با جنس لاتکس منتقل می‏کنند.

در مقابل حرارت و اشعه ماورای‌بنفش حساسیت کمتری دارند، بنابراین نگهداری آنها ساده‏تر است.

با مواد مرطوب‏کننده حاوی روغن قابل‌استفاده هستند.

خیلی کمتر از لاتکس حساسیت ایجاد می‏کنند.

بدون بو هستند.

لازم به ذکر است سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف کاندوم‏های پلی‏یورتان را برای جلوگیری از بارداری و بیماری‏های آمیزشی مورد تایید قرار داده است.

 

2. پرهیز از داشتن رابطه زناشویی 

هرچند تعدادی از روان‌شناسان این روش را توصیه نمی‏کنند ولی به هر حال پرهیز از برقراری رابطه زناشویی از روش‏هایی است که در شرایط اضطراری می‏تواند به مدت کوتاه صددرصد موثر، بی‏خطر و مناسب باشد. جهت اطلاع باید بدانید هر خانمی در یک ماه فقط حدود 5-3 روز و آن هم حول و حوش زمان تخمک‏گذاری می‏تواند باردار شود. زمان تخمک‏گذاری معمولا وسط دوره عادت ماهیانه است. برخی روش‏ها با دقت قابل قبولی این زمان را در خانم‏ها مشخص می‏کنند بنابراین لازم نیست یک مرد در تمام طول ماه از داشتن رابطه زناشویی اجتناب کند بلکه خودداری از رابطه زناشویی در مواردی که احتمال بارداری وجود دارد کافی است. البته روش اجتناب در دوران تخمک‏گذاری به زوجی که در حال حاضر به‌هیچ‌وجه بچه نمی‏خواهند توصیه نمی‏شود زیرا احتمال خطا در تعیین روزهای تخمک‏گذاری وجود دارد. 

 

3. داشتن رابطه خارجی

اگر رابطه زناشویی با دخول همراه باشد به آن «رابطه داخلی» و اگر با دخول همراه نباشد به آن «رابطه خارجی» گفته می‏شود. توجه داشته باشید اگر در رابطه خارجی مایع منی روی دستگاه تناسلی خانم ریخته شود اسپرم‏ها می‏توانند با حرکت سریع، خود را به داخل رحم برسانند و باعث بارداری شوند. در این نوع رابطه زناشویی هیچ نوع دخولی انجام نمی‏شود. 

 

4. جداشدن از شریک جنسی
در موقع انزال

این یک روش نامطمئن است. باید توجه داشت ترشحات خارج شده از مجرای ادرار قبل از انزال هم می‏تواند حاوی اسپرم باشد. این روش نامطمئن است و اگر زوجی قصد دارند صددرصد از بارداری جلوگیری کنند، بهتر است از این روش استفاده نکنند.

 

5. وازکتومی

تنها روش موثر و کارآمد برای جلوگیری از بارداری در مردان، بستن لوله‏های منی یا همان وازکتومی است. این عمل در مردان بسیار راحت و سرپایی انجام می‏شود و عارضه خاصی همراه ندارد در حالی که بستن لوله‏ها در خانم‏ها یک عمل جراحی تمام‌عیار محسوب می‏شود که نیازمند بیهوشی و باز کردن شکم است و ممکن است پرعارضه باشد. وازکتومی را باید یک روش جلوگیری از بارداری دائمی تلقی کرد چون برگرداندن وازکتومی یا باز کردن لوله‏های منی‏بر فوق‏العاده مشکل و معمولا بی‏نتیجه است. پس از بستن لوله‏ها، چند ماهی طول می‏کشد تا تعداد اسپرم مایع منی صفر شود، زیرا اسپرم‏های از قبل تولید شده هنوز در سیستم تولید مثل وجود دارند که باید با انزال‏های مکرر خارج و در نهایت صفر شوند. معمولا 2 ماه طول می‏کشد تا پس از بستن لوله‏های منی‏بر تعداد اسپرم در مایع منی صفر شود. البته هر چقدر تعداد نزدیکی‏ها بیشتر باشد،(حدود 20 انزال) تعداد اسپرم مایع منی زودتر صفر می‏شود بنابراین پس از بستن لوله‏های منی‏بر تا زمانی که تعداد اسپرم مایع منی صفر نشده است، باید از روش‏های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کرد. برخلاف آنچه برخی افراد تصور می‏کنند، وازکتومی باعث کاهش میل و ارضای جنسی و اختلال نعوظ نمی‏شود. فقط ممکن است تا چند ماه پس از وازکتومی، هنگام برانگیختگی جنسی دردی مختصر در ناحیه بیضه‏ها حس شود.

استفاده از دارو در مردان مثل قرص‏های ضدبارداری در خانم‏ها هنوز در مرحله تحقیقاتی است و امید می‏رود در 10 سال آینده قرص ضدبارداری مخصوص مردان که عوارض زیادی نداشته باشد به بازار بیاید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.