تاثیر ساعت بیولوژیکی بدن در بهبود جراحی و تاثیر داروها

سلامانه: نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد، ژن‌های ساعت بیولوژیکی بدن در بهبودی بعد از عمل جراحی نقش دارند و تأثیر داروهای ضد التهابی در بهبودی بعد از عمل جراحی در زمان فعالیت ساعت بیولوژیکی ما مؤثرتر هستند.

به گزارش سلامانه، اگر داروی ضدالتهاب بعدازظهر و یا شب مصرف شود هم‌زمان بازمان استراحت ریتم شبانه‌روزی بدن بوده و در بهبود تأثیری ندارند.

اگرچه تحقیقات پیشین نشان دادند که ژن‌های ساعت شبانه‌روزی در بیماری‌هایی ازجمله سرطان، آلزایمر، آرتریت و پارکینسون نقش دارند، اما این اولین تحقیق است که تأثیر ریتم شبانه‌روزی را در هر نوع جراحی یا آسیب‌دیدگی بیان می‌کند.

فالح تمیمی مارینو و همکاران وی از دندانپزشکی مک گیل، اظهار کردند: درمان التهاب بعد از عمل، در بهبودی بسیار مهم است زیرا بخشی از این فرآیند شامل از بین بردن هرگونه باکتری در نواحی عمل می‌شود. همچنین التهاب نشانه‌ای در جذب سلول‌هایی است که بافت‌ها را بازسازی می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: فرآیند این عملکردها همیشه ثابت نیست.در برخی موارد التهاب‌ها بسیار مخرب هستند و در برخی موارد نیز برای بهبودی سازنده و مهم هستند. بنابراین بسیاری از شرکت‌های داروسازی تلاش می‌کنند داروهایی تولید کنند که فرآیندهای تخریبی در هنگام التهاب را مهار کنند اما در عملکردهای مفید اختلال ایجاد نکند.

وی گفت: " ممکن است بتوانیم از تغییرات شبانه‌روزی بدن در درمان التهاب به نفع خود استفاده کنیم. ریتم شبانه‌روزی که مربوط به بهبود استخوان می‌شود طی روز فعال می‌شوند و سلول‌های سازنده معروف به استئوبلاست‌ها که دربازسازی استخوان‌ها نقش دارند نیز در شب فعال هستند. با محدود کردن استفاده از ضدالتهاب در صبح و مصرف ضددرد در شب نتایج بهتری درترمیم استخوان حاصل خواهد شد."

در این تحقیق، محققان استخوان درشت‌نی دو گروه مختلف موش‌ها را مقایسه کردند. طی یک دوره بیست‌وچهارساعته، به گروه‌های مختلف میزان مختلف داروی ضدالتهاب داده شد و به گروه دیگر فقط صبح‌ها در زمان فعالیت ریتم شبانه‌روزی  و ضد درد در شب داده شد.

 

محققان دریافتند که در گروه دوم درد ناشی از آسیب‌دیدگی بهبودیافته و استخوان‌ها سریع‌تر و کامل‌تر بازیابی شدند و تقریباً به نظر می‌رسد که ضدالتهاب صبحگاهی و ضدالتهاب عصر دو داروی مختلف هستند.

وی در ادامه افزود: "بدن ریتم دارد و اگر در صبح ضدالتهاب مصرف می‌کنید با ریتم بدن کار می‌کنید و با مصرف ضدالتهاب در شب علیه آن کار می‌کنید ، بنابراین بهبودی را مختل می‌کنید."

در مرحله بعدی، محققان با استفاده از آزمایش دیگر بر روی دندان‌ها نتیجه گرفتند صبح و ظهر داروی ضدالتهاب و بعدازظهر و شب داروی مسکن نتایج امیدوارکننده‌ای به همراه خواهد داشت.

نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports منتشرشده است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif