این توصیه‌‌؛ کاری می‌کند که همسرتان به حرفتان گوش دهد

با این شیوه حرف زدن، همسرتان گوش شنوا ندارد!

سلامانه - مرضیه نوروزی: اگر می‌خواهید در هنگام ارتباط برقرار کردن با همسر خود نتیجه مطلوبی به دست بیاورید و کاری کنید که همسرتان همیشه گوش شنوایی برای شنیدن حرف‌های شما داشته باشد، پیشنهاد می‌شود توصیه‌های نسرین ابراهیم‌زاده، مشاور خانواده را در گفت‌وگو با سلامانه در این باره بخوانید.
 

این مشاوره خانواده تاکید می‌کند برای رسیدن به نتیجه مطلوب در گفت‌وگو با همسر سعی کنید در هر ارتباطی فقط در مورد یک مسئله خاص که مد نظرتان است صحبت کنید. یعنی اول با خودتان یک خودگویی داشته باشید و ببینید قرار است در مورد چه چیزی با همسرتان حرف بزنید. درواقع، مسئله را برای خودتان روشن کنید و در پیرامون همان موضوع گفتگو را شروع و به پایان برسانید چراکه به گفته ابراهیم‌زاده، خیلی از خانم‌ها یا حتی آقایان وقتی ارتباط و گفتگو را آغاز می‌کنند، در نیمه راه به انحراف می‌روند و از مسئله اصلی خود پرت می‌شوند و هر چیزی می‌گویند به جز آن چه که مد نظرشان بوده و در نهایت هم،  پایان صحبت و درد و دل کردن برایشان بی‌نتیجه خواهد بود.
 
این مشاور خانواده، برای درک بهتر این مساله عنوان می‌کند تصور کنید شخصی می‌خواهد با همسرش در مورد این موضوع صحبت کند که: «من تمایل دارم بیشتر به من توجه شود و نیازهای عاطفی‌ام مورد توجه قرار بگیرد.»
ولی در اثنای صحبتش با شریک زندگی، مسیر گفتگو به این ختم می‌شود که مثلا در روز خواستگاری یا در مراسم عقد خواهر تو یا زن عموی تو، به من کم‌توجهی کرده و من را ناراحت کرده و فلان و بهمان اتفاق افتاده است! خب طبیعی است در این حالت، گفتگو نتیجه ندهد و چه بسا کمی هم دلخوری و ناراحتی پیش بیاید.
 
ایشان تاکید می‌کند که اگرچه این یک مثال است ولی اگر زوج‌ها کمی به رفتارهایشان دقت کنند، می‌بینید که همین مساله ساده و به ظاهر عادی، در بسیاری از گفتگوها، تکرار می‌شود و افراد ناگهان به جاده خاکی می‌روند و مسائل گذشته را پیش می‌کشند و موارد متعددی را با هم قاطی می‌کنند و می‌خواهند همانجا هم همه مسائل را یادآوری و حل کنند. غافل از اینکه باید مطمئن باشند در این حالت هیچ نتیجه‌ای عایدشان نخواهد شد. یعنی نه مسئله حالشان حل می‌شود و نه مسائل گذشته‌شان.آنچه نصیبشان خواهد شد این است که همسرشان تمایل به صحبت را به تدریج از دست بدهد.
 
ابراهیم‌زاده در ادامه صحبت‌هایش با تاکید به اینکه اگر می‌خواهید همیشه ارتباط خوبی برقرار کنید، باید مسائلتان را دسته‌بندی و هر بار در مورد موضوع مشخصی صحبت کنید، می‌گوید: اگر موردی در گذشته وجود دارد که در ذهن شما مانده و حل نشده و آزارتان می‌دهد و دوست دارید در موردش با همسرتان حرف بزنید، می‌توانید در یک گفتگوی ویژه در مورد همان مسئله صحبت کنید. به همسرتان بگویید می‌خواهم در مورد مسئله‌ای که فرضا چهار سال پیش اتفاق افتاده و هنوز در ذهنم باقی مانده با تو حرف بزنم و به کمک تو آن را در ذهنم حل و فصل کنم.
و بعد با کمک تکنیک‌های ارتباط مؤثر  بنشینید و با همسرتان در مورد موضوع مورد نظرتان صادقانه صحبت کنید و آن را برای همیشه در ذهنتان حل کنید تا مدام مجبور نباشید به طور غیر مستقیم با طعنه و کنایه به آن موضوع اشاره کنید.
در این حالت نیز همسر شما، می‌داند که شما واقعا قصد دارید در مورد چه چیزی با او صحبت کنید. ضمن اینکه این‌گونه رفتار کردن در مهارت حل مسئله نیز بسیار کاربرد دارد و اگر بتوانید این گونه رفتار کنید، در زندگی مشترک در حل دیگر مسائل نیز مهارت بیشتری دارید و موفق‌تر خواهید بود.
 
این مشاور خانواده با بیان اینکه طعنه و کنایه و اشاره‌های مستقیم و غیرمستقیم در صحبت‌ها صرفا باعث سردرگمی طرف مقابل می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان به یک جمع‌بندی مفید رسید، توصیه می‌کند که لازم است زوجین این مهارت را تمرین کنند و در هر نشستی که با همسرشان دارند فقط در مورد یک موضوع مشخص و خاص صحبت کنند. اگرچه موضوع موردبحث، می‌تواند مربوط به زمان حال یا گذشته یا آینده باشد؛ با این حال فرقی نمی‌کند باید در یک مسیر برنامه‌ریزی شده پیش رفت و از این شاخه به آن شاخه نپرید و موضوعات مختلف را با هم قاطی نکرد تا بتوان به یک نتیجه مشخص رسید. ضمن اینکه مردها با این رفتار مشخص‌، تمایل به صحبت درخصوص موارد دیگر را در آینده هم از دست نمی‌دهند.
 
وی با بیان اینکه زنان و مردان متاهل امروز چنان درگیر مسائل دیگر هستند که وقتی برای رابطه خودشان نمی‌گذارند، یادآور شد: در بسیاری از موارد، ما مشاوران در مشاوره‌های فردی یا کارگاه‌های آموزشی تکنیک‌های کاربردی ارائه می‌دهیم ولی متاسفانه بعضی از زوجین عنوان می‌کنند که آنقدر به امور دیگر از قبیل کار و مسائل مربوط به بچه‌ها و مسائل اقتصادی و... اشتغال دارند که وقت هم کم می‌آورند و نمی‌توانند این تکنیک‌ها و راهکارها را اجرا کنند! درحالی که اعتقاد خود من این است که اگر در رابطه‌ای زن و مرد نتوانند در طول 24 ساعت شبانه‌روز حداقل نیم ساعت را فقط، به رابطه‌شان اختصاص دهند و به عبارتی برای همه چیز و همه کاری وقت بگذارند ولی برای رابطه‌شان وقت نداشته باشند، باید فاتحه آن رابطه را خواند.
 
ابراهیم‌زاده در پایان با توصیه بر اینکه زوج‌ها باید برای هم و یک گفتگوی دونفره وقتی را اختصاص دهند، گفت: همانطور که برای همه امور برنامه‌ریزی می‌کنیم باید برای داشتن یک ارتباط کلامی درست نیز حداقل نیم ساعت برنامه‌ریزی کنیم. همانطور که در برنامه روزانه خود زمان‌هایی را به غذا خوردن، خوابیدن، استحمام، کار و... اختصاص می‌دهیم، باید زمان مشخصی ولو حداقل همان نیم ساعت را به یکدیگر البته به غیر از زمانی که به رابطه جنسی و اتاق خواب صرف می‌کنیم، اختصاص داد. یعنی نیم ساعت ارتباط دو نفره خارج از روابط زناشویی و اتاق خواب! فراموش نکنیم داشتن مهارت مدیریت زمان هم یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در زندگی است که اینجا باید به داد زندگی مشترک برسد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif