9 دلیلی چاقی در کودکان

سلامانه: عوامل متعددی باعث می‌شوند کودکان به اضافه وزن و چاقی مبتلا شوند. اگرچه ژنتیک از دلایل چاقی در کودکان است، اما در اغلب اوقات سبک زندگی خانواده، عادات غذایی و میزان فعالیت بدنی در مقایسه با ژنتیک تاثیر بیشتری بر روی وزن دارد. 
  1. نوع و مقدار غذاهایی که در منزل وجود دارد می‌تواند باعث افزایش وزن ناخواسته در کودکان و نوجوانان شود. به عنوان مثال، کودکانی که مقدار زیادی نوشیدنی شیرین در اختیارشان قرار می‌گیرد بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند.
  2. اگر بیش از یک بار در هفته به رستوران مراجعه شود یا فست‌فود مصرف شود احتمال بروز چاقی در کودکان بیشتر می‌شود.
  3. میان‌وعده نیز نقش مهمی در ابتلا به اضافه وزن دارد. اگر کودکان در منزل به جای تنقلاتی مانند چیپس، پفک و شیرینی‌جات از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنند در کنترل وزن خود موفق‌تر هستند.
  4. عامل دیگری که در افزایش وزن بی‌رویه در دوران کودکی نقش دارد استفاده از غذا برای تنبیه یا تشویق است. محروم کردن کودک از مصرف برخی مواد غذایی می‎‌تواند سبب پرخوری و کاهش توانایی وی برای کنترل اشتها شود. از سوی دیگر، استفاده از مواد غذایی برای تشویق کودک نیز می‌تواند زمینه را برای افزایش وزن فراهم سازد.در اغلب موارد از شیرینی‌جات برای تشویق استفاده می‌شود که این امر می‌تواند با گذشت زمان ذائقه و عادات غذایی فرد را تغییر دهد.
  5. بی‌تحرکی نیز از دلایل چاقی در کودکان به شمار می‌رود. صرف زمان زیادی از روز برای تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر یا موبایل منجر به افزایش وزن می‌شود. برای آن که به افزایش فعالیت بدنی کودکان کمک کنید لازم است برای تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر و… محدودیت‌هایی را در نظر بگیرید.
  6. از کودک بخواهید که در زمان پخش تبلیغات تلویزیونی بلند شده و کمی در داخل منزل راه برود. بسیاری از افراد در زمان تماشای تلویزیون تمایل به مصرف تنقلات پرکالری دارند. به این موضوع توجه کرده و در مورد مصرف خوراکی‌های مجاز در زمان استفاده از تلویزیون قوانینی را برای اعضای خانواده وضع کنید.
  7. برخی داروها ممکن است سبب افزایش اشتها یا افزایش وزن شوند. اگر فرزند شما دارو مصرف می‌کند در مورد عوارض جانبی آن با پزشک مشورت کنید. گاهی اوقات در صورت صلاحدید پزشک می‌توان نوع داروی مصرفی را تغییر داد. در این مواقع مراجعه به متخصص تغذیه برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب و مغذی نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
  8. عامل دیگری که می‌تواند سبب بروز چاقی در دوران کودکی شود مسائل عاطفی است. گاهی اوقات کودکان از غذا برای تسکین احساسات خود که ممکن ناراحت کننده باشند یا کنترل آن‌ها دشوار باشد، استفاده می‌کنند. این کودکان باید یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را کنترل کنند. در صورت لزوم در این مورد می‌توانید از روانشناس کمک بگیرید.
  9. شیوه تغذیه کودک در ماه‌های ابتدایی زندگی نیز می‌تواند در احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. بررسی محققان کره‌ای نشان می‌دهد تغذیه انحصاری با شیر مادر احتمال بروز چاقی را در این کودکان کاهش می‌دهد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif