درمان ارزان با دور ریختنی‌ها!

سلامانه: ما بسیاری از مواهب طبیعت را به‌آسانی دور می‌ریزیم و به زباله تبدیل می‌کنیم درحالی که می‌توانیم از منافع دارویی آنها بهره‌ ببریم؛ یکی از این‌ داروهایی که در سطل زباله می‌ریزیم، پوست یکسری از میوه‌ها از جمله پوست پرتقال است.‌
درحالی که دکتر مجید انوشیروانی، متخصص طب ایرانی و استادیار دانشکده طب ایرانی و مکمل مشهد، معتقد است پوست این میوه بسیار سودمند است و می‌توان از آن استفاده بهینه‌ای در درمان یکسری از مشکلات گوارشی داشت.
دکتر انوشیروانی در این باره می‌گوید: بخش نارنجی پوست پرتقال (اگزوکارپ یا فلاوِدو) طبیعتی گرم و خشک دارد و دارای مواد تلخ آروماتیک است و می‌تواند عملکردهای ترشحی و هضمی را در سوءمزاج‌های سرد، سرد و تر و بلغمی معده بهبود بخشد. 
وی توصیه می‌کند: کسانی که دچار ضعف هضم با نفخ و آروغ و ترشح زیادی بزاق هستند، از پوست این میوه، مربای عسلی پوست پرتقال تهیه کنند و به‌عنوان غذادارویی سودمند، در وعده صبحانه و هم مابین وعده‌های غذایی از آن استفاده کنند.
این متخصص طب ایرانی همچنین خاطرنشان کرد تهیه دم‌کرده‌ای از خلال خشک‌شده پوست پرتقال نیز همراه اندکی عسل می‌تواند در رفع مشکلات این افراد سودمند باشد. 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif