مسئولیت‌پذیر نیستم!

سلامانه: کارمندم با درآمد متوسط. 33 ساله، فوق دیپلم، کم حرف و مجرد. راستش را بخواهید من ازدواج نکرده‌ام چون از مخارج و قبول‌کردن مسئولیت زندگی می ترسم. در ضمن به هی‍‍چ دختری نمی توانم اعتماد کنم. چه کنم؟

دکتر حسین محرابی، روان‌شناس
قبل از هر چیز بهتر است که درباره هدف از ازدواج، معیارهای انتخاب همسر و آمادگی‌های لازم برای این امر تحقیق و بررسی بیشتری بکنید و ضمن مشخص کردن اهداف و معیارهای خود، ببینید آیا از همه جنبه‌ها آمادگی ازدواج را دارید یا نه؟ توجه داشته باشید نه تنها در این باره بلکه در همه زمینه‌ها و کارها تا زمانی که وارد متن آن نشوید از آن ترس دارید ولی زمانی که درگیر موضوعی شدید، استرس اولیه‌تان به مرور کمتر می شود. بنابراین بعد از بررسی‌های لازم، نگرانی بی‌مورد نداشته باشید و با توکل بر خدا برای متاهل شدن اقدام کنید. اما شما در پیامک خود به دو نکته مهم اشاره کرده‌اید که در ادامه و درباره آن‌ها توضیحاتی را خدمت شما عرض می‌کنم.
  خرج‌هایتان را برآورد کنید
به نظر می‌رسد که شما در این زمینه به بررسی بیشتری نیاز دارید و همان‌طور که در ابتدای متن بیان کردم، بهتر است مسئولیت‌های یک مرد را در زندگی‌مشترک برای خود تبیین کنید و میزان هزینه‌هایی را که در صورت اقدام ممکن است برایتان به وجود بیاید به دقت بررسی و برآورد کنید. در این صورت احتمال این‌که بعد از دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تر، نگرانی و ترس شما از بین برود و بتوانید تصمیم درستی بگیرید هم وجود دارد.
  چرا به دختران اعتماد ندارید؟
لازم است ابتدا دلایل رسیدن به این مرحله را بررسی کنید و ضمن پرهیز از پیشداوری منفی، سعی کنید همواره مثبت اندیشی را مد نظر داشته باشید. تعدیل سطح انتظارات خود نکته دیگری است که باید به آن توجه و عمل کنید زیرا همه ویژگی‌های خوب در یک فرد جمع نیست و اگر شما به دنبال فردی آرمانی و خیالی هستید، ممکن است نتوانید او را در واقعیت بیابید زیرا هر یک از انسان‌ها معمولا نقاط ضعف و قوت‌های خود را دارند. نکته آخر این‌که شما دارید سن مناسب ازدواج را از دست می‌دهید و توصیه می‌کنم در اولین فرصت از مشاوره حضوری یک روان‌شناس یا مشاور با تجربه و دارای مجوز بهره‌مند شوید تا یک تصمیم درست و اصولی بگیرید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif