3 درصد نوزادان با کم‌توانی ذهنی به دنیا می‌آیند/تبلیغات دروغین رسانه‌ها برای تقویت ذهن

سلامانه:  یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تبلیغات تقویت ذهن یا ذهن برتر را در رسانه ها دروغین خواند و گفت: سه درصد نوزادان با کم توانی ذهنی به دنیا می آیند.

به گزارش سلامانه؛ محمدرضا اشرفی، دبیر علمی سی و یکمین همایش بین المللی طب کودکان در نشست خبری این همایش و در پاسخ به پرسش ایرنا افزود: کم توانی ذهنی شایع ترین عارضه مغز و اعصاب نوزادان است که در بین حدود سه درصد نوزادان شایع است، البته شدت این عارضه از خفیف تا شدید متغیر است، مشکل اصلی درباره این بیماری ها این است که علامتی خاصی ندارد و اغلب تا سن مدرسه تشخیص داده نمی شود.

وی گفت: این عارضه در صورتی که به موقع تشخیص داده شود در مواردی قابل کنترل است اما ممکن است درمان قطعی نداشته باشد. تبلیغات زیادی نیز در رسانه درباره روشهای تقویت ذهن یا ذهن برتر دیده می شود که جایگاه علمی ندارند و دروغین هستند. بهره هوشی یک امر ژنتیکی است و نمی توان آن را تغییر داد.

اشرفی افزود: یکی از شدیدترین عارضه های مغزی نوزادان فلج مغزی است که بین سه تا پنج در هزار تولد زنده شیوع دارد. این عارضه نیز هیچ ربطی به تغذیه ندارد و بیشتر علل ساختاری در مغز و حوادث حین زایمان دارد که برخی موارد آن با درمان سلولهای بنیادی ممکن است تخفیف پیدا کند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب نوزادان گفت: از دیگر بیماری های مغز و اعصاب نوزادان که شایع است می توان به صرع با حدود یک درصد اشاره کرد اما در مجموع شایعترین بیماری دوران نوزادی تب و تشنج است که در بین حدود پنج درصد نوزادان و کودکان شایع است.

دبیر علمی همایش طب کودکان گفت: یکی از مشکلات مهم دوران کودکی مساله ترک تحصیل و اخراج از مدرسه است که آثار نامطلوبی روی اعصاب و روان کودکان دارد و به نوعی موجب معلولیت و ناتوانی فرد تا آخر عمر می شود. اختلال یادگیری یکی از عوارض این مشکل است که باید با شناسایی به موقع و درمان آن جلوی این اتفاق ناگوار را گرفت.

وی با اشاره به درمان های نوین بیماری های نوزادان و کودکان به درمان با سلولهای بنیادین اشاره کرد و گفت: این درمان به تازگی وارد عرصه خدمات پزشکی شده و درمان برخی بیماری های کودکان از جمله سرطان های بدخیم یا بیماری های خونی و برخی بیماری های مغز و اعصاب کودکان از جمله فلج مغزی به این روش قابل تخفیف است.

اشرفی گفت: برای توسعه این روش درمانی با مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو و حمایت های بیمه ای گسترش یابد.

جمال الدین بیگ جانی، دبیر علمی هفدهمین همایش پرستاری کودکان که همزمان با کنگره بین المللی طب کودکان برگزار می شود نیز در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره شایعترین خطای پرستاری در بخش های کودکان گفت: شایعترین خطای پرستاری در این بخش ها گوش ندادن و توجه نکردن به خانواده و همراه کودکان است. این خطای مهم و شایعی است که در ۳ تا ۱۰ درصد موارد منجر به عارضه های جبران ناپذیر و به خطر افتادن جان کودکان می شود.

وی گفت: بروکراسی در ارائه خدمات بیمارستانی، بی توجهی به همراهان و خانواده بیماران در بیمارستان ها، مهارت کم پرستاران در توجه به خانواده ها موجب این خطای مهم می شود.   در بسیاری از کشورها ملاقات بیماران ساعت خاصی ندارد اما در کشور ما مثلا ساعت ۴ تا ۶ را برای ملاقات تعیین می کند که این امر نشانه توجه کم به خانواده و نادیده گرفتن نقش آنان در سلامت بیماران و کودکان است.

 علی اکبر زینالو، رئیس سی و یکمین همایش بین المللی کودکان نیز در این نشست گفت: این همایش ۹ تا ۱۲ آبان در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) تهران برگزار می شود و امیدواریم آموزش ها و دستاوردهایی که در این همایش معرفی می شود به بهبود خدمات پزشکی به کودکان و کاهش هزینه های خانواده ها و نظام سلامت منجر شود و بتوانیم با استفاده از تحقیقات ارائه شده در این همایش برای تدوین گایدلاین های درمانی در طب اطفال قدم هایی برداریم.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif