با کاهش چین و چروک پوستتان، خوشحال نشوید

سلامانه : بیماری اسکلرودرمی (سفت شدن پوست) عوارض مختلفی در نواحی مختلف بدن از جمله عوارض تنفسی، کلیوی و قلبی دارد.

خلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اسکلرودرمی (سفت شدن پوست) تغییراتی در پوست ایجاد می‌کند که در واقع این بیماری 2 نوع است. اولین نوع آن "مورفه آ" نام دارد که به صورت تکه تکه می‌باشد که قهوه‌ای رنگ بوده و نوع دوم بیماری اسکلرودرمی سیستمیک است. 

وی ادامه داد: نوع سیستمیک در بعضی مواقع حتی حرکت مفاصل مانند دست، پا و صورت را نیز دچار مشکل می‌کند. اما در نوع مورفه‌آ فقط یک ناحیه از پوست مبتلا می‌شود که در واقع آن قسمت از پوست سفت، کشیده و براق می‌شود. این بیماری عوارض تنفسی، کلیوی و قلبی نیز دارد. 

وی بیان کرد: اگر حالت کشیدگی و سفت شدن پوست در ناحیه صورت ایجاد شود حفره‌های بینی تنگ‌تر و نوک بینی باریکتر شده و دهان (لب) جمع‌تر می‌شود. در اوایل بیماری این گونه به نظر می‌رسد که چین و چروک‌های صورت کاهش پیدا می‌کنند اما به تدریج پیشرفت کرده و حالت بیماری پیدا می‌کند و حتی فرد در امور روزانه نیز دچار اختلال می‌شود. 

صداقت پیشه گفت: در ناحیه صورت افراد مبتلا به اسکلرودرمی رگه‌های خونی و محدودیت در بازکردن دهان مشاهده می‌شود. به دلیل آنکه پوست حالتی کشیده پیدا می‌کند حتی عروق از زیرپوست پدیدار می‌شوند. 

وی اظهار داشت: اسکلرودرمی به دلیل سیستمیک بودن ممکن است سایر ارگان‌های بدن را نیز درگیر کند که اختلال در بافت همبند نامیده می شود چرا که بافت همبند در همه نواحی بدن موجود است. در نوع مورفه‌آ بیشتر داروها و ترکیبات استروئید مانند کورتن به صورت موضعی استفاده می‌شود. گاهی نیز در صورتیکه اثر داروهای موضعی ضعیف بود داروهای تزریقی برای بیمار تجویز می‌شود. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.