به گزارش سرویس ترجمه سلامانه

از کلسیم بیشتر بدانید؛ لاغری تا کاهش علائم سندرم PMS

سلامانه: همه ما بارها شنیده‌ایم كه کلسیم به تقویت استخوان‌ها كمك می‌كند، اما آیا می‌دانستید که علاوه بر این خصوصیت، كلسیم مزایای دیگری هم دارد؟ که شاید در مورد برخی از فواید آن چیزی به گوشتان نرسیده!
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه، به نقل از Besthealth به 6 مزیت شگفت‌انگیز کلسیم اشاره می‌شود. 

اگر تا به حال جزو افرادی بودید، كه شیر نمی‌خورید، با خواندن این مطلب انگیزه خاصی برای نوشیدن شیر خواهید داشت؛ چراکه دریافت كلسیم كافی به شما کمک می‌کند تا وزن اضافی‌‌تان را از دست بدهید.
كلسیم و از دست دادن وزن
محققان دانشگاه پوردو دریافته‌اند افرادی که روزانه 1300 تا 1400 میلی‌گرم کلسیم با مصرف انواع فراورده‌های لبنی دریافت می‌كنند پس از 18 ماه چربی كمتری در بدنشان تجمع پیدا می‌كند. محققان دانشگاه تنسی نیز كه در این زمینه مطالعاتی انجام داده بودند، به همین نتیجه رسیدند.
به نظر می‌رسد كلسیم در شكل ذخیره شدن چربی و نحوه سوختن آن نقش موثری دارد. به‌طوری كه در یك سلول چربی هر چه میزان كلسیم بالاتر باشد چربی بیشتری از بین می‌رود..
محققان رژیم غذایی‌ای با مقادیر مشخصی از كلسیم به دو گروه از افراد چاق ارائه دادند. گروه اول روزانه همراه هر 3 وعده غذایی‌، 175 گرم ماست بدون چربی حاوی 1100 میلی‌گرم کلسیم و گروه دیگر نیز در هر وعده غذایی فراوده‌های لبنی كه حاوی 400 تا 500 میلی‌گرم کلسیم بود، مصرف ‌كردند. به تدریج میزان كلسیم دریافتی هر دو گروه به 500 میلی‌گرم كاهش یافت.
براساس نتایج به‌دست آمده محققان با در نظر گرفتن این دو گروه مشخص شد گروه اول كه همراه وعده‌های غذایی ماست بدون چربی می‌خوردند، به‌طور متوسط حدود ​​6.3 کیلوگرم وزن كم كردند درحالی كه گروه دوم كلسیم كمتری در مقایسه با آنها دریافت می‌كردند، به‌طور متوسط ​​5 کیلوگرم كاهش وزن داشتند.
علاوه‌بر این، میزان چربی از دست رفته در ناحیه شكم در گروه اول 81 درصد بیشتر بود. اگرچه نتایج مطالعات نشان می‌دهد مصرف فراورده‌های لبنی کم‌چرب نقش موثری در كاهش وزن دارد، اما کلسیم دریافتی از موادغذایی دیگر مانند کلم بروکلی و آب پرتقال غنی‌شده با كلسیم نیز همان اثر را دارد.

مبارزه با سرطان روده بزرگ
دریافت كافی کلسیم و ویتامین D می‌تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان محافظت ‌كند. نتایج مطالعه‌ای كه به نام پیشگیری از سرطان پولیپ انجام شده، نشان می‌دهد دریافت کلسیم و ویتامین D كافی، ‌خطر بازگشت سرطان پولیپ را تا 18 درصد کاهش می‌دهد. پس برای كاهش خطر ابتلا به این سرطان، روزانه 1200 تا 1500 میلی‌گرم منابع غذایی حاوی كلسیم یا مكمل‌های غذایی آن با نظر پزشك متخصص مصرف كنید.

كلسیم و كاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2
براساس نتایج یک مطالعه توسط محققان بوستون كه به مدت 20 سال روی 84 هزار  پرستاران كه در آغاز مطالعه هیچ‌یک از آنها به دیابت مبتلا نبودند، انجام شد، پرستارانی که روزانه 1200 میلی‌گرم کلسیم و 800 واحد ویتامین D (واحد استاندارد برای توان یک ماده بیولوژیکی مثل ویتامین، هورمون، آنتی‌بیوتیک و آنتی‌اکسیدان) دریافت می‌كنند احتمال خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها 33 درصد کمتر از پرستارانی است که کمتر از این مقدار گفته‌شده مصرف می‌كردند.
براساس این مطالعه، دریافت روزانه 1200 میلی‌گرم كلسیم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را كاهش می‌دهد.
البته جذب كلسیم منابع غذایی مختلف، متفاوت است و معمولا كلسیم موجود در منابع جویدنی بهتر جذب بدن می‌شود. برای بهبود در جذب بهتر كلسیم بهتر است منابع غذایی حاوی آن را در دو وعده صبح و شب مصرف كنید.

كلسیم و افزایش باروری
نتایج تحقیقات دانشگاه ویسکانسین درخصوص درمان باروری با كلسیم و ویتامین D حداقل روی موش‌های صحرایی نر، نشان‌دهنده افزایش باروری در آنهاست. البته این تحقیق هنوز روی انسان انجام نشده.
تحقیقات دیگر نیز نشان می‌دهد دریافت كلسیم كافی می‌تواند در آخرین لحظات قبل از لقاح، عملكرد اسپرم را بهبود بخشد تا بهتر به دهانه تخمك نفوذ كند. محققان دانشگاه کلمبیا نیز دریافتند در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که با تخمک‌گذاری بارور شده‌اند، کلسیم و ویتامین D نقش موثری در بازگرداندن قاعدگی طبیعی آنها دارد.

کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی
احتمالا هرگز فکر نمی‌کردید كه با مصرف شیر می‌توانید از علایم pms (اختلالات ملال پیش از قاعدگی که در اصطلاح علمی سندرم پیش از قاعدگی یا  pms نامیده می‌شود) خلاص شوید. در یک مطالعه طولانی مدت كه روی بیش از 3 هزار زن صورت گرفت، محققان دریافتند زنانی که روزانه 4 وعده شیر آن هم از نوع كم‌چرب یا شیر بدون چربی می‌نوشند در مقایسه با زنانی كه فقط یك وعده در هفته شیر می‌خورند حدود 40 درصد كمتر علایم دردهای پیش از قاعدگی را احساس می‌كنند. به جای 4 وعده شیر كم‌چرب می‌توانید 2 لیوان آب پرتقال غنی‌شده کلسیم یا ماست كم‌چرب یا دیگر فراورده‌های لبنی كم‌چرب را مصرف كنید.
هرچند محققان متوجه دلیل اصلی بروز سندرم پیش از قاعدگی نشدند، اما تئوری‌هایی وجود دارد كه نشان می‌دهد بروز این مشكل به دلیل كمبود كلسیم است زیرا علایم تظاهریافته در زنانی كه دچار سندرم پیش از قاعدگی هستند شبیه به علایم فردی است كه مبتلا به فقر كلسیم یا كمبود آن است. علاوه براین، زنان مبتلا به این نشانگان، در مقایسه با زنانی كه سیكل مرتب قاعدگی دارند، میزان استروژن افزایش و كلسیم افت پیدا می‌كند.

حفظ سلامت دهان و دندان با كلسیم
موادغذایی غنی از کلسیم از لثه شما محافظت می‌كند. نتایج یك مطالعه طولانی مدت كه روی 13 هزار نفر انجام شد نشان می‌دهد كسانی كه فقط محتوای نیمی از وعده غذایی‌شان غذاهای غنی از کلسیم است، خطر ابتلا به بیماری‌های لثه در آنها 2 برابر است. دانشمندان بر این باورند که دریافت کلسیم فك را قوی نگه می‌دارد و از نفوذ و فعالیت باكتری‌ها در دهان پیشگیری می‌كند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif